playstation-3-v-evrope-nebude-cell-se-vsak-cini-jinde
Článek PlayStation 3 v Evropě nebude, Cell se však činí jinde

PlayStation 3 v Evropě nebude, Cell se však činí jinde

Ondřej Grym

Ondřej Grym

10. 9. 2006 22:58 32
Reklama

Jakkoliv ambiciózní plány měla Sony jako matka PlayStationů 3, v současnosti je po nich veta. Počet kusů PS 3 by se v současnosti dal spočítat obrazně řečeno na prstech jedné ruky. A jestliže se nových herních mašin mělo objevit na trhu letos v listopadu kolem dvou miliónů kusů, budeme rádi, když se dočkáme koncem roku alespoň čtvrtiny z nich, tedy asi půl miliónu.

Toto číslo samozřejmě neuspokojí hladové americké a japonské trhy se zábavní technikou. Severní Americe se v listopadu dostane 400 000 nejmodernějších PlayStationů, po nichž se dozajista ihned zapráší. Ani Japonci na tom nebudou o nic lépe, protože do jejich tlapek spadne pouze 100 000 kusů PS 3.

Sony se hájí tím, že je velmi málo Blu-ray mechanik, které jsou nedílnou součástí nejvýkonějších PlayStationů. To je údajně jeden z hlavních důvodů, proč dodávky a potažmo výroba těchto skříněk vázne. Vedení Sony již oznámilo, že pracuje "velmi tvrdě" na tom, aby se PlayStationů 3 objevilo v brzké době více. Podle šéfa Sony Kena Kuratagiho je však nemožné tento problém vyřešit v dohledné době.

Původní odhady Sony přitom jasně hovořily o nejméně šesti miliónech kusech prodaných PlayStationů 3. Zde společnost jasně přestřelila a již teď je jasné, že odhady nenaplní ani z poloviny.

Vnitřnosti PS 3 obsahují kromě Blu-ray mechaniky, jež je viníkem nepříjemné situace s dodávkami herních mašin, mikročip Cell, na jehož vývoji se podepsaly společnost IBM, Toshiba a Sony. Grafický subsystém RSX vyprojektovala Nvidia. Cena, kterou by si Sony měla v březnu v Evropě za svůj herní počin žádat, je rovna asi 14 000 korunám.

Cell se projeví jinde

U Cellu ještě malinkou chvíli zůstaneme. Pravě toto jádro je v merku inženýrů z IBM, kteří si jsou vědomi jeho velkého výkonu. Pro zopakování uvedeme, že základem Cellu je 64-bitový IBM Power PC čip s osmi současně působícími jednotkami, které jsou schopny nezávisle zpracovávat více různých požadavků (tzn. je kladen velký důraz na paralelismus při zpracování datových toků). Power PC procesor je přitom hlavní jednotkou, jež se stará o běh operačního systému a současně rozděluje práci mezi okolních osm jader. Díky širokým multimediálním schopnostem se o Cellu také říká, že je jakýmsi mezičlánkem mezi centrálním a grafickým procesorem...

Avšak to hlavní, co se pojí s jádrem Cell, který pohání nejnovější PlayStation 3 a co jej zároveň činí něčím unikátním, něčím mnohem lepším, než přísluší obyčejnému "konzolovému" čipu, je skutečnost, že právě Cell bude páteří pravděpodobně nejvýkonnějšího počítače světa. Vývojář tohoto procesoru americká IBM se totiž stala dodavatelem superPC pro laboratoř pro vývoj nukleárních zbraní v Novém Mexiku. V komplexu LANL (Lawrence Livermore National Laboratory) postupně vyroste pokročilý "trhač asfaltu", který pohodlně svým výkonem překoná hranici jednoho pentaflopu.

Roadrunner, jak se stroji přezdívá, bude sestaven z 32 000 procesorů (polovinu z nich tvoří jádra AMD Opteron, zbytek Cell). Mašina poběží na operačním systému Linux, s nímž spolupracuje řada dalších speciálních programů, které jsou schopny využít výpočetního potenciálu jak Opteronů, tak Cellu. IBM nemusela pro Roadrunnera projektovat téměř nic od píky - stroj se skládá z konvenčních x3755 serverů, z nichž každý nese čtyři Opterony a serverů BladeCenter H, kterým v útrobách tepe Cell.

Experti hovoří o tom, že IBM dosud nepostavila žádné PC, které by bylo výkonnější než právě projektovaný 32 000procesorový moloch. V LANL se v současnosti nachází superstroj Blue Gene/L, jeho výkon rovný 280 biliónů operací za sekundu (280 teraflopů) je však asi čtyřikráte nižší, než projektovaná výpočetní síla Roadrunnera.

I když se může zdát, že IBM zůstane díky spojení Cellu a Opteronu na delší dobu jedinou firmou, která umí dělat počítače s výkonem vyšším než jeden pentaflop, není tomu tak. Na takovýto stroj již má políčeno také odborník na superPC společnost Cray.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama