Halo 3 Článek Halo 3

Halo 3

Martin Klekner

Martin Klekner

12. 7. 2007 22:00 6
Reklama
Reklama

Halo 3 je jednou z nejočekávanějších her pro Xbox 360. Šílenství propuká okolo každého nově uvolněného screenshotu, drobné novinky a nedejbože snad i videa, které se Bungie rozhodnou předhodit svým fanouškům. A to samozřejmě nemluvíme o několika milionech hráčů, kteří hru mají již nyní předobjednanou a jen toužebně očekávají den, kdy zazvoní pošťák. Od Halo 3 si toho herní obec slibuje skutečně mnoho - zakončení epického příběhu, strhující grafiku, množství novinek a starou dobrou hratelnost. Dlouhé čekání se již naštěstí blíží ke konci, vždyť do vydání zbývají pouhopouhé dva měsíce. Pravý čas, abychom si v krátkosti zrekapitulovali, co o této vyhypované pecce zatím víme.

Finish the fight

Vývojáři až nepříjemně pečlivě lpí na utajení všech informací ohledně příběhu singleplayer hry, přesto však na veřejnost uniklo pár střípků. Předně, trojka nebude navazovat na zakončení Halo 2 přímo, mezeru mezi oběma pokračováními vyplní připravovaná komixová série Halo: Uprising, která spatří světlo světa již 17. července. Faktem zůstává, že oba hlavní hrdinové jsou v pěkném průšvihu - bojem vyčerpaný Chief se ocitá na Covenanty dobyté Zemi, zatímco Cortana zůstává v zajetí odporného Graveminda. Podle redaktorů zahraničního webu GameSpot, kteří měli možnost spatřit exkluzivní demo Halo 3, „zůstává nejisté, zdali Cortana odolala Gravemindovým schopnostem, či podlehla v nerovném boji...“ Co naplat? Musíme čekat.

Opomenut samozřejmě nebyl ani Arbiter, o němž však víme pouze tolik, že i tentokrát se jeho hlasu ujme herec Keith David. Covenant, který opustil řady svých druhů a po boku věrných Elites stanul v boji na straně lidské rasy, to ovšem určitě nebude mít nijak lehké. Zatím není jisté, bude-li i tentokrát hratelnou postavou. Co naopak víme: singleplayer bude sestávat z devíti rozlehlých levelů, které nabídnou zhruba patnáct hodin akční zábavy, točící se okolo záhadného artefaktu v oblasti africké Mombasy. O jeho účelu zatím nemáme informace, teaser z června minulého roku však může napovědět...

Halo 3

Stará dobrá hratelnost

Hratelnost Halo 3 se má podle designera Larse Bakkena točit okolo tzv. „Golden Three Things of Halo“, což znamená: zbraně, granáty a útoky nablízko. Heslem je neexperimentovat, jen přinést v nejlepší formě to, co si hráči oblíbili. Pakliže jste tedy hráli alespoň jeden díl série, máte již nyní jasno, co se na vás chystá. Vrací se vyváženost, která zaručuje, že každá zbraň má své nezanedbatelné plusy i mínusy, to vše samozřejmě ve spojení s populárním dual wieldingem a možností pobrat pouze dvě pušky najednou. Tímto samozřejmě autoři míří především na hru více hráčů, kdy se ani jednou nestane, že by se určitá kombinace zbraní a vozidel stala nepřemožitelnou (jako např. v prvním Halo).

Xbox 360 dal autorům zcela nové možnosti v oblasti technického zpracování a není proto divu, že je tito patřičně využili v jednom z nejsilnějších aspektů série - AI. I tentokrát Bungie slibuje, že umělá inteligence nepřátel bude v mnohém vylepšena. Nic netušící protivníci už proto nebudou jen hloupě postávat a čekat, až přiletí první kulka, naopak, budou se aktivně procházet, rozmlouvat se svými druhy, kontrolovat okolí a přirozeně reagovat na změny prostředí. Pokroku se dočkáme i v boji: vaši spolubojovníci se zlepší v řízení techniky a bojové taktice, Brutové již nebudou jen tupou havětí vrhající se vstříc hlavním a Covenanti zvládnou i obkličovací manévr či fingovaný úprk. Vzhledem k předchozím dobrým zkušenostem není mnoho důvodů autorům nevěřit.

Halo 3

Online bitevní pole

O co méně toho víme o singleplayeru, o to více informací máme o hře více hráčů, a to samozřejmě díky uvolněné betaverzi. Té se po celém světě dostalo velmi vřelých kritik. Nedočkali jsme se sice nějakého omračujícího návalu novinek, to však nikdo ani neočekával. Testovací verze samozřejmě nenabídla celou šíři herních možností, hráči mohli okusit pouhé tři mapy, pět klasických modů a několik barevných verzí Spartan skinů. Za zmínku proto stojí až obecný systém internetového hraní.

Halo 3 se bude řídit vylepšenou verzí TrueSkill systému, která má být mnohem spravedlivější k dlouhodobým hráčům. Hodnotící systém sestává ze dvou faktorů, Skill a Experience. Skill bude klasickým ukazatelem hráčových úspěchů v daném playlistu, dlouhodobější Experince bude sčítat body za všechna vyhraná klání (1 Rating Point za jeden vyhraný boj) a následně uživatele odmění příslušným vojenským přízviskem. Budete-li se tedy chtít honosit hodností „Generál“, čekají vás hodiny a hodiny strávené u obrazovky. Rating Point systém navíc řeší i velký problém Halo 2: časté odchody hráčů během rozehrané hry. Tentokrát se vám za každé odpojení před skončením rozehraného klání strhnou 2 RP.

Zůstane samozřejmě i možnost nahrávání zápasů do video souborů, která se v Halo 2 stala nečekaně populární. Tvůrci machinim si znovu přijdou na své, Bungie je ostatně podporují rozšířenými možnostmi nahrávání záběrů z mnoha různých pohledů. Již nyní je jisté, že se s fanouškovskými filmečky co nevidět roztrhne pytel.

Halo 3

Zbraně, vozidla a to ostatní

Halo 3 přináší novinku v podobě tzv. podpůrných zbraní. Jakmile se hráč jedné z nich ujme, přehodí se kamera do third-person perspektivy a on dostane k dispozici omezeně mobilní, superúčinnou střelnou stanici, která ovšem notně zpomalí jeho pohyb. Výsledek je zřejmý: uživatel bude třímat mocný prostředek hromadného ničení, pro pohyblivější hráče se však v tu chvíli stane snadnou kořistí. Zatím známe pouze Missile Pod a Machine Gun Turret. Fanoušky určitě potěší i návrat populární Assault Rifle z prvního dílu. Všechny nesené zbraně budou tentokrát přímo viditelné (hráč si je ponese na zádech či v pouzdře nad kolenem), čímž odpadnou nemilá překvapení typu „Krucinál, on má s sebou raketomet!“.

Žhavou novinkou se stává uvedení dvou zbrusu nových vozidel. Za prvé je to bugina Mongoose ATV, vysoce pohyblivé transportní vozítko pro dva hráče, z nichž jeden řídí a druhý střílí z vlastní zbraně. Ta byla k dispozici již v betaverzi a uživatelé si ji ve většině případů nemohli vynachválit. Druhou je pak tzv. Brute Chopper, ničivé vozidlo se dvěma kanóny, schopné svou rotující čepelí rozdrtit jakoukoliv nepřátelskou techniku jediným zásahem.

Z ostatních novinek zmiňme například zajímavě vypadající Bubble Shield, který vás na malou chvíli učiní nezranitelnými, vychytávku Energy Drainer, sloužící k odčerpání energie nepřátelských štítů z určitě oblasti (ano, i osobního štítu), či granát Radar Jammer, jenž vymaže veškeré údaje z radaru. Nově se navíc objevila i novinka o několika rozdílných Spartan skinech pro hru více hráčů. K dispozici budou čtyři, Cobra, Intruder, Ninja a Regulator, u nichž navíc půjdou ještě měnit jednotlivé části zbroje. Zatím bohužel není známo, budou-li se lišit i svými schopnostmi.

Halo 3

Master Chief v novém kabátku

Interní Halo 3 Engine využívá podle Bungie značnou část síly, kterou jim Xbox 360 dává k dispozici. Podle ohlasů samotných hráčů na betaverzi (již si mimochodem stáhlo na 820 000 uživatelů) hra vypadá skutečně nádherně. Bylo by nejspíš zbytečné vyjmenovávat všechny technologie a vylepšení, kterých se dočkáme, raději vám proto doporučím článek zahraničního Gamespotu, který víc než názorně ukazuje značný pokrok od dob Halo 2. Snad jen jedna zajímavá informace: herní dohled má být až 16 km. Marty O’Donnell se vrací do pozice hlavního skladatele, hra se dočká mnohem bohatší zvukové kulisy a staří známí dabéři (v čele se Stevem Downesem alias Master Chiefem) i tentokrát vdechnou život našim oblíbeným postavám.

Co dodat? Nedočkáme-li se nějakého nenadálého odkladu, vyřítí se Halo 3 na pulty obchodů již v září tohoto roku, a to hned ve třech rozdílných verzích. Standard Edition bude určena řadovému hráči, Collector’s Edition přinese bonusový disk a tzv. Beastarum (plné informací o rasách, kultuře a všech možných živočišných druzích univerza Halo) a konečně Legendary Edition, za neuvěřitelných 130 dolarů, nabídne vše zmíněné + Legendary DVD plné dalšího bonusového materiálu + repliku bojové helmy Master Chiefa v životní velikosti. Ano, není nejmenších pochyb o tom, že Halo 3 bude pecka. Uvidíme, kolik celosvětových žebříčků, rekordů a ocenění ve výsledku pokoří, již teď však můžeme s určitostí tvrdit, že na tento titul herní svět jen tak nezapomene...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz