Buzz! Quiz TV Recenze Buzz! Quiz TV

Buzz! Quiz TV

sleepless.

sleepless.

29. 7. 2008 22:30 3
Reklama
Reklama

Kvízová série Buzz se v mnohém podobá Singstaru. Obě dvě jsou to PlayStation platformám věrné série, obě žaly až doposud úspěch výhradně v Evropě, obě se nyní pokouší proniknout i za moře a konečně jdou obě série na ruku především casual hráčům, aniž by se tím nějak automaticky vyčleňovaly z „chci si zahrát“ seznamu hráčů tradičních. Tajemství takřka univerzální přitažlivostí Buzz her, která dohromady svádí jinak zájmově zcela odlišné hráče i nehráče, je v tématice. Kvízy a vědomostní soutěže táhnou i v éře internetu staré, mladé, chudé, bohaté i chytré a hloupé. Když se jim navíc všemožné otázky předloží v silně soutěživé podobě, která kromě samolibé prezentace obšírných znalostí umožní hráčům taktizovat, licitovat a blufovat, může se i z kvízové hry stát hit.

Ježek v kleci..

Záhada popularity Buzz série je tímto objasněna a dokonce ani těm, kteří ji doposud úspěšně ignorovali už snad nepřijde divné, že vyšlo cca 10 Buzz her na PS2, k nimž se nyní přidává Buzz! Quiz TV na PS3. Poněvadž je to první krok na novou platformu, je zcela podle očekávání velmi opatrný a šetří s kořením zejména v oblasti multimediálnosti obsahu a nových prvků. Buzz! Quiz TV je velmi mírná evoluce předchozích dílů, která to hraje na jistotu. Dává hráčům to, co znají v trošku vyleštěné, logičtější a uživatelsky příjemnější podobě. Součástí hry je například sada nových bezdrátových „buzzerů“, speciálních pětitlačítkových ovladačů s velkým červeným puntíkem nahoře. Rozhodně jsou nové „bzučáky“ pohodlnější než staré verze s kabely, ale kdo nechce, používat je nemusí. Může při hraní Buzz! Quiz TV použít stará bzučidla. A protože jsou nové bezdrátové modely zpětně kompatibilní, lze je s úspěchem použít i u PS2 Buzz her. Příjemné!

..se dívá do zrcadla..

V porovnání s předchozími díly na PS2 se Buzz! Quiz TV může nepokrytě na první pohled chlubit pouze grafikou. Stylizace do podoby kvízové soutěže, jak to znáte z TV, působí po přechodu na HD grafiku velmi příjemně, dynamicky. Mini znělky jednotlivých kol jsou oproti dřívějšku kratší, prezentace otázek je mnohem logičtější, připomínky moderátora Buzze jsou variabilnější, vtipnější a přesnější, no a to by bylo asi tak všechno. Buzz přeci jenom nestojí na grafice a celkovém audiovizuální zpracování. Vzhledem k tomu, že měli tvůrci z Relentless Software k dispozici kapacitu blu-ray disku, mohli přitlačit na množství a intenzitu multimediálního obsahu. Strašně malé množství otázek využívá fotek, videoukázek a útržků hudby či zvuků. V 95 procentech případů jsou kvízy výhradně textové, takže mi obrovská kapacita blu-ray disku přijde nevyužitá, čímž prostě tvůrci zabili jeden z nejsilnějších argumentů, proč spěchat s Buzz sérií na PS3, když použitému modelu hry pořád ještě stačí možnosti PS2.

..a něco se mu nezdá.

A hned budu sám sobě marně oponovat. Na PS2 by se zřejmě nedala realizovat podpora uživateli vytvářených kvízů a hlavně online multiplayer. S prvním argumentem lze do značné míry souhlasit, technicky by se veřejností navrhované kvízy do PS2 her dostávaly jen těžko. Je třeba zvážit jestli však zrovna s nimi hra stojí a padá. Tvorba vlastních kvízových setů po osmi otázkách na stránce www.mybuzzquiz.com je opravdu jednoduchá a uživatelé toho v hojném počtu využívají k produkci otázek nejrůznějšího charakteru. Když tedy už přímo ve hře zvolíte možnost hrát s použitím MyBuzz! otázek, překvapí vás šíře témat i rozlehlost nabídky. Pravda však je, že kvalita většiny uživatelských kvízů je nevalná, snad průměrná a jen zlomek za něco stojí – zatím. Nedá se říci, že by to byl krok špatným směrem. Naopak, hráči generovaný obsah je dneska v kurzu, hráči to chtějí, rádi hry hrají, ale ještě raději je zdá se spoluvytváří a přizpůsobují svým požadavkům. Výsledná podoba MyBuzz! otázek, která vykrystalizuje až v řádu několika měsíců, tedy bude odrazem, jakýmsi zrcadlem komunity, která se okolo hry vytvoří. Doufám ve zlepšení, tenhle model má budoucnost.

Ježek v kleci nebude hrát sám..

A abych vyčerpal i druhý argument, multiplayerová podpora by se dala určitě realizovat i na PS2, i když určitě ne tak pohodlně jako to umožňuje prostředí PlayStation Network. Připojení či vytvoření multiplayer hry je opravdu hračka, a protože hráčů je dost, není problém sednou k TV a do pár minut už si to rozdávat v živých soubojích. Bohužel to není žádná extra zábava, protože online multiplayer podpora je omezena pouze na jednoho člověka. Nemůžete si ke konzoli sednou třeba tři a dát si týmovou bitku s lidmi z druhého konce světa. No a pak je v online kvízech předem stanovená struktura i pořadí jednotlivých kol, čili módů, což začne velmi brzy drolit hráz zábavy. Stejný problém však sužuje i singleplayer, kde je pořadí jednotlivých kvízových módů rovněž pevně dáno a nemůžete si tak vybrat jen ty, které jsou nejzábavnější (Pass the Bomb, High Stakes, Final Countdown). Výsledek je takový, že by Buzz! Quiz TV bez podpory hráčských kvízů i online multiplayeru, myslím v aktuální neodladěné podobě, byl stejně kvalitní jako je s nimi. Opravdu by to šlo i na PS2, ale tím neříkám, že by také mělo :)

..bude si hrát s vámi!

Se strukturou módů samotných už problém nemám, jsou napínavé, zábavné, kromě znalostí vyžadují i solidní dávku taktiky, zejména při lokálním multiplayeru, který unese až osm hrajících jedinců naráz. Ano, lokální mulťák, kdy se parta lidí shromáždí u jedné TV a její členové spolu mohou interagovat, pošťuchovat se, smát se, kout vzájemně pikle, je naprosto skvělý zážitek a jediný z herních módů, který se kvůli přítomnosti lidského faktoru jen tak neohraje. A nejenom to, Buzz! Quiz TV už se dokázal vyhnout častému střídání otázek. Konečně je ve hře algoritmus, který jednu a tu samou otázku předhodí jednou za uherský rok. Za dva týdny usilovného hraní ve všech různých módech jsem ještě žádnou otázku neviděl dvakrát.  Jinak je počet otázek zhruba stejný jako v předešlých dílech (přes 5000) a řadí se do stejných kategorií (hudba, filmy, lifestyle, vědomosti) i desítek dalších podkategorií.  Další otázky budou šířeny v 500tiset kusových balíčcích za pár šupů přes PSN, takže chvíle, kdy už se Buzz! Quiz TV definitivně ohraje z přehnané znalosti všech otázek, snad jen tak nenastane.

V singleplayeru Buzz! Quiz TV vůbec nehrajte, nemá to cenu, protože soupeříte jen proti času a je to šílená nuda. Ale takové to je se všemi společenskými hrami. Sázky a Dostihy byste také sami nehráli. Nicméně zrovna tohle je jedna z oblastí, kde se mohou vývojáři do příště “blejsknout“ a přijít s něčím zajímavým. Tentokrát se drželi s novými nápady při zdi a soustředili se na adaptaci nové platformě. A to se jim povedlo - nic víc, nic míň. Abych nezapomněl, hra je kompletně v Angličtině. Pokud tento jazyk nezvládáte na průměrné úrovni, raději o Buzz! Quiz TV ani nepřemýšlejte a rovnou prozvoňte kanceláře Sony, aby další díly byly lokalizované.

Buzz! Quiz TV
PlayStation icon PlayStation 3

Verdikt

Kvízy a hádanky nikdy nezestárnou, Buzz! Quiz TV je toho důkazem, protože navzdory minimu změn a jen několika novinkám oproti předchozím dílům dokáže stále zaujmout a dlouhodobě pobavit. Jedna z nejlepších večírkových her.

Co se nám líbí a nelíbí?

Spousta otázek zajišťuje trvanlivost hry, spousta tematických okruhů zas pojišťuje univerzální přitažlivost pro spoustu lidí s odlišnými znalostmi a vědomostmi. Opomenout nelze ani možnost tvořit vlastní otázky, které se snad komunita ujme v následujících měsících lépe než tomu je nyní.
Singleplayer je ztělesněná nuda, online multiplayer je neskutečně omezený. Vývojáři by měli v mnohem větší míře použít multimediálního obsahu, pro který je snad blu-ray médium svojí kapacitou přímo stvořené, nebo ne?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz