Hrej.cz Článek

Alienware AW2721D

radek-raudensky
Radek Raudenský
10. 3. 2021 10:35 2 Sdílej:

Futuristický design s chutí esportu.

Reklama
Reklama

Značka Alienware je s herním průmyslem provázána už od jeho počátků. Hlava mimozemšťana byla proslavena nabušenými herními notebooky, od té doby se ale herní divize Dellu značně posunula. Od notebooků přešla k výrobě všech částí hráčského doupěte. Včetně monitorů.

Evropská i Severoamerická League of Legends liga nebo stůl Shrouda. V obou případech nalezneme na místě monitorů právě elegantní kousky Alienware, přičemž zmíněný bývalý profesionální hráč CS:GO a jeden z nejlepších streamerů přes střílečky používá dnes recenzovaný typ – tedy Alienware AW2721D.

Kolos s mnoha kily

Značka Alienware je známá jedním. Produkt vám přinese velkou kvalitu, za kterou si ale zaplatíte. Tato tradice připadá i na recenzovaný kousek. Poznáte to už při vybalování. Jakmile otevřete masivní krabici a začnete vybalovat, váha vás nejspíše překvapí. Přeci jen má celý monitor dohromady přes 10 kilogramů. Ona váha vám ale společně s elegantním a čistým vzhledem dodá kýžený pocit kvality. Když jsem poprvé držel jednotlivé kusy konstrukce v ruce, myslel jsem si, že jsou z kovu. Takový luxus se nekoná, tvrdý plast je ale i tak kvalitní a za své peníze dostanete zkrátka to nejlepší.

Celou stylizaci při zapojení doplňují i RGB prvky. Ty se nachází na zadní části nohy, v logu Alienware na zadní straně monitoru a na vypínacím tlačítku. Ambientní osvětlení je opravdu efektní, mrzel mě ale ten poslední krok k dokonalosti – světlo se bohužel nepřizpůsobí tomu, co se děje na monitoru, musíte se tak spokojit s RGB nastavením.

Onu váhu poznáte i při posouvání a nastavování monitoru, který vám dovolí mnoho psích kousků. Natáčet lze do všech stran, dokonce jej můžete otočit o 90 stupňů do horizontální polohy. Ani přes tyto možnosti ale nedojde na viklání, celá stavba drží jako přibytá, což mimochodem může skutečně nastat – monitor podporuje nasazení VESA držáku.

Posuňme se ještě ke konektivitě a dalším funkcím na vnějšku monitoru. Celkem zde najdeme 2x HDMI, 1x DisplayPort 1.4, čtveřici USB a konektory pro sluchátka. Pro kabely je připraven výřez v noze,váš herní koutek tak i nadále zůstane čistý. U pravého dolního roku se nachází ovládání OSD s jedním větším joystickem a čtveřicí tlačítek. OSD nabídne širokou nabídku nastavení, která vám dovolí poladit barevné schéma, odezvu i jednotlivé funkce, například ukázatel FPS nebo časovače. Poradí si i s nastavením osvětlení či přisvětlením tmavých míst - tuto funkci oceníte zejména při hraní Warzone či Rainbow Six Siege.

Pohlcující divadlo

Pojďme se ale podívat na to hlavní, tedy na samotný monitor. Jak už jste mohli z fotek uhádnout, nejedná se o zakřivený displej. 27'' panel pochází od LG, přesněji jde o Nano IPS s 95% pokrytí DCI-P3, respektive 131% pokrytí sRGB. Maximální jas uvádí Alienware 450 cd/m2, dle testů se ale vyšplhá až na hranici 500 cd/m2. Rozlišení je QHD, tedy 2560x1440 s podporou až 240 Hz. V ovládacím panelu NVIDIA si můžete zvolit 10-bit barvy, maximální frekvence se ale kvůli limitu DP 1.4 sníží na 144 Hz. I když je to škoda, je otázkou, zda jsme schopni vytáhnout hry podporující 10-bit barvy na 240 Hz. A jako třešničku na dortu nalejdete na podpírajícím Véčku nálepku G-Sync, kterou monitor i s HDR 600 podporuje.

Musím říct, že monitor podává opravdu krásný výsledek. Šmrnc tomu dodávají i velmi malé okraje. I přes ohromné pokrytí barevného spektra či kvalitní HDR se nové AW modely marketingově i papírově zaměřují na esportové hráče.

Pokud se tedy odsuneme od papírových specifikací, svému zaměření Alienware odpovídá i v praxi. Posun na 240 Hz je i vůči 144 Hz zkrátka vidět a pokud si monitor nastavíte správně (backlight, vyvážení černých míst či odezvu), je hraní kompetitivních her úplně jiná pohádka. Okamžitá odezva společně s vysokými snímky za sekundu dodávají hratelnosti pocit naprosté kontroly, za celou dobu testování jsem ve hrách nepocítil overshoot ani sekání obrazu. Je ale nutné říct, že nejlepší (extreme) nastavení odezvy už přináší menší ghosting. Osobně jsem ale mezi „extreme“ (1 ms) a „fast“ (2 ms) nepoznal rozdíl.

Pokud se ale od esportu přesuneme k filmům nebo klidnějším singleplayerovým hrám, přináší AW2721D dle mého ještě lepší výsledky. Barevné podání je totiž skvostné a takové Red Dead Redemption 2, Lara nebo kvalitnější filmy se zapnutým HDR tvoří zkrátka skvělou podívanou. Upřímně jsem byl překvapený, že monitor tohoto typu dokáže podat tak plné barvy.

Monitor ale samozřejmě má i nějaké mínusy. Osobně jsem poznal dost znatelné odlesky, které potah panelu nedokázal vstřebat. Díky IPS panelu se také nedočkáte věrné černé, zase ale oceníte velmi dobré pozorovací úhly. V jednu chvíli jsem si všiml také backlight osvětlení, na které monitor trpí kvůli menšímu počtu osvětlovacích zón. Při větším testování je na úplně černém pozadí dost znát, ale během hraní i sledování filmů, které vám většinou přes celý monitor čarují všemožnými barvami, jsem s tím neměl problém.

HDR pokrytí barev dle RTings

Jak už jsem na začátku popsal, OSD na monitoru vám dokáže nastavit prakticky vše, co potřebujete. Nebyl by to ale správný kus herního vybavení, pokud by i Alienware neměl svou vlastní aplikaci. Alienware Command Center nabízí základní nastavení, ve výsledku jej využijete zejména pro nastavení barev, respektive jejich cyklování. Rozhodně je to mnohem pohodlnější způsob k ovládání, OSD vám navíc nedovolí takové hrátky jako právě Command Center.

Závěr

AW2721D přináší velkou kvalitu, za kterou si ale připlatíte. Krásné barevné schéma doplňuje bytelná a pevná konstrukce, celkově můžu monitor doporučit hlavně těm, kteří se vedle hraní kompetitivních her občas podívají i do singleplayerových her. Pokud tedy chcete zainvestovat a dostat skvělou kvalitu i nádherný kousek do vašeho herního doupěte, AW2721D je dobrá volba. Recenzovaný monitor bude snad brzy dostupný na czc.cz za cenu 19 470,- Kč.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz