Viva Piñata Článek Viva Piñata

Viva Piñata

Dalibor Franta

Dalibor Franta

23. 7. 2006 22:56 3
Reklama
Reklama

Děti snesou všechno – to je nepsaný zákon, kterým se řídí všichni tvůrci her pro nejmladší hráčské kategorie. Obvykle si vystačí se známou licencí, aby děti dlouho netápaly a s jednoduchou (čti stupidní) hratelností, která se rekrutuje z řad „hej ty tam po té lobotomii, nechceš nám dělat betatestera?“. Výsledkem jsou paskvily typu The Cat in the Hat, které budí děti ze snu ještě před maturitou…tak strašné vyvolají vzpomínky. Není tedy divu, že cokoliv co září agresivními duhovými barvami a ohání se licencí nového zábavného pořadu pro děti vyvolá v hráčské obci paniku. Jedná se snad o další útok na naši svéprávnost? Stačí jeden pohled na zatím zveřejněné screenshoty a nabudete neochvějné jistoty…tenhle útok bude horší než Pearl Harbor!

Barvičky pro dětičky

A přesto…ač může první pohled působit děsivě, skrývá se za tímto projektem Microsoftu (vývoje se ujalo studio Rare) něco neobyčejného. Už jen samotný koncept, který hru žánrově řadí někam mezi The Sims a Tamagochi se vymyká zaběhnutým pravidlům dětské produkce obloukem přímo gargantuovským a péče, jaká byla jednotlivým principům hratelnosti věnována také není v této branži ničím příliš obvyklým. O co že se tedy vlastně jedná? Hráč se ujímá role správce ostrova Piñata – ostrova, na němž vegetují příšerky stejného jména (jen tak mimochodem se jedná o protagonisty nové americké dětské show, ale tento fakt do hry samotné nijak výrazněji nezasahuje). Úkolem správce je příšerkám jejich život na ostrově pokud možno co nejvíce zpříjemnit, čehož může docílit budováním jakési rajské zahrady. Na omezeném území začne budovat jednotlivým piñátám ideální podmínky tak, aby se potvůrky začaly stahovat z panenské přírody právě do jeho zahrady a aby zde započaly novou kapitolu své existence…ehm, no znáte to…množily se a požíraly se. Nebo přinejmenším to první. Času na to bude dost, hra se totiž podobně jako třeba zmiňovaní The Sims řídí denním a nočním cyklem a simuluje tak do nejmenších podrobností život v zahradě.

I Piñata má své potřeby

Potvůrky jsou ovšem patřičně vybíravé a hlavně – jsou jich tucty (přesněji jich je 62 rozličných druhů), každá s jinou náturou a jinými požadavky pro pohodlný život. Vodní druhy potřebují čisté laguny, žížalky a jiná podzemní havěť zase dostatečně velké plochy pro své vrtání a hrabání, chybět nebudou ani různé druhy mírumilovných býložravců, či méně bohabojných predátorů. Pokud hráč nevěnuje jednotlivým druhům a jejich pohodlí dostatečnou pozornost, Piñaty se prostě seberou a vrátí se do volné přírody – alespoň do té doby, než dáte jejich příbytek zase do pořádku. Čím víc druhů na svou zahradu přilákáte, tím větší pozornost bude třeba věnovat jejich vzájemným interakcím, údržbě jednotlivých příbytků, ale i bezpečnosti. Každý druh, ale i každé jednotlivé zvíře disponuje jedinečnou osobností, která se vyvíjí stejně jako celá zahrada. Může docházet ke sporům, udobřování, vytváření uzavřených skupinek a gangů…paleta interakcí je na dětskou hru široká až až. Například není radno míchat Piñaty masožravé a býložravé…důvody jsou nasnadě. I takovéto rozdíly však lze překlenout, vyžaduje to však pořádný kus diplomacie (a sem taky nějakou tu porci bezbranných a chutných obyvatel zahrady jako tribut vašim predátorům). Pokud problémy soužití podceníte, může dojít k situaci, kdy si jednotlivý obyvatelé zahrady poslouží takříkajíc na vlastní triko a z vaší výstavní sbírky živočichů zbude pár ohlodaných kostiček. Ale děti se nepřiučí jen co do zákonitostí potravního řetězce – významnou roli bude hrát také rozmnožování, nebo přinejmenším hledání partnerů. To na sebe vezme podobu akčních miniher…ehm, bez legrace. Chcete mít z dítěte inseminátora? Viva Piñata je jasná volba!

Všichni zpět do dětských let!

Ačkoliv je hra primárně zaměřena na nejmladší hráčskou generaci, není pochyb o tom, že uchvátí i nemalé procento dospělých hráčů. Svou komplexností a důrazem na detail je k tomu přímo předurčena. Už nyní lze vzhledem k velmi chabé konkurenci v oboru dětských her předpovědět, že si ve své věkové kategorii vydobudou Piñaty jedno z čelních postavení – a neskutečně detailní a pohledná (i když trochu moc barevná) grafika určitě nebude tím jediným důvodem. I když už jste z cílové věkové kategorie odrostli, určitě se vyplatí další vývoj této hry sledovat. Možná že jí nakonec propadnete právě vy a ratolesti k ovládání ani nepřičichnou.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz