NHL 2004 Článek Virtuální MS v ledním hokeji - Slováci 4., Češi 5.

Virtuální MS v ledním hokeji - Slováci 4., Češi 5.

Jaromír Möwald

Jaromír Möwald

26. 4. 2007 22:51 3
Reklama
Reklama

Určitě už jste někdy přemýšleli nad tím, jak by dopadli sportovci na virtuálních kolbištích. A právě ku příležitosti startu mistrovství světa v hokeji jsme zorganizovali virtuální turnaj dle pravidel, kterými se bude řídit skutečný šampionát. Odpojili jsme klávesnice i joypady a pouze se kochali hrou, kterou předváděla umělá inteligence. Z důvodu absence oficiální hry k mistrovství světa jsme byli nuceni použít k měření sil jeden ze starších ročníků série NHL (konkrétně 2004). Jednak z důvodů pohodlnosti, neboť obsahuje všechny účastníky aktuálního světového šampionátu (tedy kromě Dánska, které se účastní pod krycím názvem „Francie“), a také vzhledem k tomu, že právě tento díl byl ze všech stran velice kladně hodnocen. Dost už ale přehnaných úvodů, zavažte si tkaničky na bruslích.

Skupina A - Švédsko, Švýcarsko, Lotyšsko, Itálie

V úvodních zápasech si Švýcaři snadno poradili s Lotyšskem v poměru 4:1. Naopak poslední mistři světa ze Švédska prožili v zápase s makaróny z Itálie nečekaně perné chvilky, při kterých se modrožlutá obrana nejednou pěkně červenala. Nakonec však zaúřadovala úderná čtvrtá řada, která zajistila Švédům těsné vítězství 3:2. Do druhého zápasu se švédská hra rapidně zlepšila a hokejisté tří korunek přejeli Lotyšsko vysoko 5:0. V dalším zápase Itálie opět řádně potrápila favorita, tentokrát ze země přesných hodinek a víceúčelových nožů. O vítězovi nebylo dlouho jasno a nakonec musely přijít na řadu až samostatné nájezdy, ve kterých byli nakonec úspěšnější Švýcaři. Do posledních zápasů tak nastupovali jak Italové, tak Lotyši s vědomím, že vítěz postupuje dál. Rovněž Švédové se Švýcary měli o co hrát, protože body navíc se do osmifinálové skupiny vždycky hodí. Oba zápasy však byly hodně vyrovnané, rozhodlo se až ve třetích třetinách. Italové prolomili pevnou Lotyšskou obranu až gólem ve čtyřicáté deváté minutě a těsné vedení uhájili až do konce. Naopak Švýcaři procházeli severskou obranou jako nůž máslem, ale od pohromy vždy uchránil Švédy pohotový brankářský zákrok. Nakonec se však štěstí přiklonilo na stranu Švédů, kteří v prodloužení vstřelili vítězný gól na 2:1. Lotyši se tedy propadli do skupiny o udržení, ostatní postupovali dál.

Skupina B – Česká republika, USA, Bělorusko, Rakousko

Jako první vstoupili na led hokejisté USA v zápase proti Rakousku - výsledek 7:2 mluví za vše. Naproti tomu měli naši hokejisté s Běloruskem nemalé potíže. Ve vyrovnaném zápase načali soupeře ve dvěma rychlými góly ze druhé třetiny a v závěrečném tlaku hubené vedení nakonec uhájili – 2:0. Podobný průběh měl i zápas našeho týmu s Rakouskem, který skončil výsledkem 5:1 a i když by se mohlo zdát, že šlo o jednoduchou záležitost, soupeř nejednou nebezpečně vystrčil růžky. V následujícím zápase nedokázali Američané navázat na svou vysokou úvodní výhru, Bělorusové měli v celém zápase jasně navrch a dokázali přehrát zámořského soupeře v poměru 4:3. Do posledního zápasu tak nastupovali naši hokejisté s vědomím, že postup je již zajištěn, naopak spolufavorité z USA si museli pořádně vyhrnout rukávy. Přesto jim to nebylo nic platné, „amíci“ dostali výklep 3:0 a postupovali jen díky tomu, že Bělorusové si bez problému poradili s Rakouskem 6:1.

Skupina C – Kanada, Slovensko, Německo, Norsko

Dle papírových předpokladů mělo být o postupujících jasno. Německo prohrálo s Kanadou 0:4 a Slovensko přehrálo Norsko díky pevné obraně dokonce 5:0. V následujícím zápase naši slovenští bratři vyfoukli vítězství Němcům obratem v poslední třetině z 1:2 na 4:2 a tím si zajistili postup. Naopak Kanaďané potvrdili roli papírových favoritů celého mistrovství a i ve svém druhém vystoupení udrželi čisté konto. Jejich brankostroj odnesli tentokrát Norové, kteří si v batůžku odnesli hned devět kousků. Seveřané si nespravili chuť ani v posledním zápase proti Německu. Po porážce 2:3 postupovali dál Němci. O první místo ve skupině si to rozdali Slováci s Kanaďany – zápas to byl velice pěkný, plný rychlých akcí, výborných zákroků brankářů a přinesl také vysokou gólovou nadílku. Nakonec se však radovali Kanaďané, kteří svou vítěznou branku na 5:4 vstřelili až v prodloužení.

Skupina D – Finsko, Rusko, Ukrajina, Dánsko

V poslední skupině se kromě dvou hlavních favoritů utkali také dva hokejoví trpaslíci a na výsledcích to bylo hodně vidět. CPU nejdříve vykalkuloval výsledek 3:1 v utkání Finska s Ukrajinou a poté profesorským stylem vyškolilo Rusko Dánsko (aka Francii) 5:3. V severském derby poté Finové rozmetali dánský dynamit 6:1 a „domácí“ Rusko ve slovanském souboji udělilo Ukrajině lekci z produktivity, kdy z celkem 17 střel skončilo hned pět v ukrajinské brance, naopak soupeři nestačilo ani 29 pokusů k překonání ruského gólmana. S postupem v kapse si to rozdali Rusové s Finy ve vypjatém zápase, plném faulů a ostrých loktů u mantinelů. Na branku se čekalo do prodloužení, ale rozvlnění sítě a tím pádem irozhodnutí přišlo až v samostatných nájezdech, které vyhráli ruští technici. V posledním zápase Dánsko versus Ukrajina došlo na gólové žně, na jejichž konci se radovali Ukrajinci v poměru 6:5.

Osmifinálové skupiny

V osmifinálové skupině E bylo o postupujících rozhodnuto velice rychle. Italové ani Ukrajinci ke svému skóre další body nepřidali a mohli si balit kufry. Na prvním místě finišovalo Rusko, které si poradilo jak se Švédskem, tak Švýcarskem. Druhé místo urvalo po tuhém severském souboji s Finskem tým Tre Kronur. Na poražené tak zbylo třetí místo a Švýcarsko se na poslední chvíli protlačilo mezi čtveřici šťastných aspirantů na medaile. Naopak skupina F byla zamotaná hned od prvních výsledků, kdy náš nároďák prohrál se Slovenskem a dlouho se nemohl prosadit proti Německu. Gól se povedlo vstřelit až při přesilovce v 58. minutě, čímž byl zajištěn postup do čtvrtfinále. S Kanadou jsme nezaváhali a po hladké výhře 4:1 odsoudili javorové listy, jenž stihly prohrát jak s USA, tak Běloruskem, do pozice čekatele na výsledek z utkání Německa s Běloruskem. Němci nakonec potvrdili svou předchozí dobrou hru a výhrou 3:2 umožnili oběma zámořským týmům postup mezi osmičku nejlepších. Slováci tedy nakonec předčili veškerá očekávání a vyhráli osmifinálovou skupinu F.

Čtvrtfinále a semifinále

Tři čtvrtfinálové zápasy měly zatraceně rychlý průběh. Rusko prosvištělo kolem zatuhlých Kanaďanů 3:0, Švýcarsko nemělo proti rozjetým Slovákům šanci a bylo rádo za prohru 2:5 a Česká republika vypadla po zápase s Finskem, který skončil výsledkem 4:2. Naopak Švédsko se Spojenými Státy rozehrálo šachovou partii, na níž bylo radost pohledět (a že jsme se také dívali!). Postup by si zasloužily oba týmy, ale více štěstí při penaltách měli nakonec hokejisté USA. Semifinále tak proti sobě svedlo týmy Ruska s Finskem, které se utkaly již v základní skupině. Bohužel si ale umělá inteligence zřejmě umínila, že z tohoto zápasu udělá nejnudnější záležitost mistrovství. Na hokej se nedalo dívat, padaly dost divné góly a do finále se (s velikou porcí náhody) dostalo Rusko. Jeho soupeřem se po boji (4:3 v prodloužení) s našimi východními bratry stali hokejisté USA.

Finále

...kterému samozřejmě předcházel souboj o třetí místo. Bronzové medaile si domů odvezli Finové a Slovákům tak zbyly jen oči pro pláč. Finále však už klepalo na dveře a tak jsme nedočkavě odklepli Play a s pytlíkem buráků se jali sledovat dění na monitoru. Ačkoli finalisté proti sobě v historii vedli Studenou válku, na ledě to tak rozhodně nevypadalo. Počítač možná opravdu poznal, že v tomhle zápase „o něco jde“ a doslova se překonával v nápaditosti akcí a soubojích jeden na jednoho, které střídavě vyhrával ten, jindy onen. I přesto, nebo možná právě proto, se výsledek 5:1, kterým zvítězili hokejisté Spojených států nedá považovat za elasťákově těsný.
Trefili jsme se? To budeme samozřejmě vědět až 13. května večer, kdy se program nadcházejícího mistrovství světa uzavře finálovým zápasem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz