The Elder Scrolls IV: Oblivion Článek TES IV: Oblivion - meganávod 1. část

TES IV: Oblivion - meganávod 1. část

storm2

storm2

23. 7. 2006 22:55 3
Reklama

Poté co jsme vám přinesli detailní články o tom, jak si nastavit Oblivion k co nejlepší funkci s ohledem na hardware a o základních tipech a tricích, přinášíme vám opravdu velice detailní návod, kterému nemůže na české scéně žádný konkurovat rozsahem i podrobností. Tak neváhejte a zakousněte se do něj!

INDEX

 1. Užitečné odkazy

 2. Nastavení grafiky

 3. Pluginy/mody

 4. Všeobecné tipy

 5. Levelování postavy a nepřátel

 6. Minihry

 7. Magické kameny

 8. Brány Oblivionu

 9. Questy

 •     a) Hlavní dějová linie
 •     b) Fighters Guild
 •     c) Mages Guild
 •     d) Thieves Guild
 •     e) Dark Brotherhood
 •     f) Daedrické svatyně
 •     g) Kupování nemovitostí
 •     h) O vampyrismu a jeho léčbě
 •     i) The Arena (Imperial City)
 •     j) Umbacano (Imperial City)
 •     k) Samostatné questy ve městech
 •     l) Samostatné questy na venkově

UŽITEČNÉ ODKAZY

www.elderscrolls.com – oficiální stránky: všechno o historii, mytologii, rasách a národech. Velice zajímavé čtení.
til.gamingsource.net/ – zde najdete přepis všech knih ze světa Elder Scrolls (v angličtině).
www.uesp.net – nejlepší neoficiální stránky v angličtině.
www.tessource.net – mody a pluginy pro hry Elder Scrolls.
www.oldblivion.com – stránky zabývající se úpravou hry pro starší počítače.
http://db.gamefaqs.com/computer/doswin/file/oblivion_cyrodiil.png
– mapa Cyrrodilu se všemi lokacemi.

NASTAVENÍ GRAFIKY

Oblivion si bez problémů zahrajete i na slabší sestavě, byť s ochuzenými detaily. Konkrétní příklad je AthlonXP 1800+, GeForce 6600, 512MB RAM. Vlastníte-li něco pokročilejšího, řekněme Athlon64 2800+, GeForce 6800GT a 1GB RAM, užijete si hru ve vysokých detailech při rozlišení 1024x768.

• Nastavení detailů: hadrwaru dává nejvíc zabrat tráva a stíny, užírající většinu výkonu na úkor ostatních prvků. Stáhněte si proto „grass fade“ na minimum.

• Ošidné menu: pokud si klepete na čelo, že bych se měl léčit a že v options grafiky žádný grass fade není, vězte, že Bethesďáci mají smysl pro aprílové žertíky. Stačí otočit kolečkem myši a menu se scrollne dolů, kde je hromada dalších nastavení. Nachytalo se hodně lidí, takže se nemusíte stydět.

• Grafické ovladače: nVidia vydala verzi 84.25 speciálně pro Oblivion. ATI verzi 6.4 taktéž optimalizovala.

• Oblivion i na starém škopku: www.oldblivion.com je spása pro nemajetné jedince, jejichž počítač pamatuje Nerevarinovo řádění v provincii Morrowind. Na zmíněném webu jsou totiž ke stažení speciální patche, které hru přizpůsobují konkrétním grafickým čipům jako GeForce4, byť za cenu odstranění pixel shaderů apod.

PLUGINY/MODY

Autoři vypustili do světa drobátko zablešenou verzi Oblivionu, plnou menších či větších designerských chyb znepříjemňujících hraní. Povětšinou za ně může konzolovost titulu, což však není důvod, proč by tyto neduhy museli trpět i majitelé PC. Naštěstí je Oblivion vstřícný vůči pluginům, díky nimž si můžete hru upravit k obrazu svému. Na www.tessource.net najdete největší databázi pluginů všeho druhu, od těch upravujících grafiku či interface až po úplně nové questy a lokace.

Pakliže se nechcete prohrabovat stovkami pluginů, zkuste náš balíček nejzákladnějších úprav, vycházející z Well.done packu Radka Hulána a vylepšující především inventář a mapu. Skládá se částečně z klasických pluginů, které je potřeba aktivovat ve spouštěcím menu hry, a částečně z upravených textur. Narozdíl od Radkova packu obsahujícího DarkUI, neboli interface laděný dočerna (dle mého názoru naprostá příšernost), jsme zachovali původní vzhled. Pokud by vám nějakým způsobem nevyhoval, stačí z instalačního adresáře smazat podsložky \Data\Menus, Meshes a Textures (Music a Shaders musí zůstat!!!). Taktéž lze odstranit otravná videa při spouštění hry jejich vymazáním z příslušného adresáře.

VŠEOBECNÉ TIPY

• Pečlivě vybírejte rodné znamení (birthsign), závisí na tom budoucí vývoj postavy. Nebojte se rozjet hru znova, pokud jste učinili špatnou volbu.

• Nelezte zbytečně do jeskyní a dungeonů, můžete si tím zkomplikovat nějaký budoucí quest, který vás právě do daného místa zavede. Konkrétní příklad je Swampy cave (viz. Fighters Guild).

• I když nechcete pracovat pro některou gildu, je dobré stát se jejím členem, protože tak získáte bezplatný nocleh a asistenci.

• Občas můžete zaslechnout nějaký cizí rozhovor, který si hra zapamatuje a při pokecu s lidmi z něj pak můžete vytěžit quest kliknutím na rumors. Ostatně rumors, neboli drby, jsou zrdojem většiny vedlejších questů.

• Nesnažte se za každou cenu vysbírat a prodat všechny předměty na světě. Krom toho, že se v dungeonech i mimo ně neustále obnovují, je to zcela zbytečné.

• Ukládejte často a do různých slotů, abyste kvůli případnému bugu nebo špatnému postupu nemuseli hrát všechno znova.

• Při hraní si dělejte poznámky o navštívených místech, probíhajících questech, atd., dost to usnadní situaci.

• Než na obyvatele dungeonu zaútočíte ze zálohy, přesvědčte se, zda na vás zaútočí jako první. Občas najdete někoho na pokec.

• Neostýchejte se během hraní, ba i během samotných soubojů, dynamicky převlékat podle potřeby do těžké či lehké zbroje, předmětů na zneviditelnění, atd.

• Při každém zvýšení levelu se můžete naučit pět skillů u nějakého mistra, využijte toho. Magické dovednosti a alchymii vás naučí členové Mages Guild, bojové zase Fighters Guild, a občas najdete učitele nějakého jiného skillu, třeba Speechcraft.

LEVELOVÁNÍ POSTAVY A NEPŘÁTEL

Narozdíl od Morrowindu či konkurenčního Gothicu se v Oblivionu level nepřátel zvyšuje současně s tím vaším. Tento systém je mezi hráči velice nepopulární a nutno konstatovat, že zcela oprávněně. Pryč jsou kouzelné momenty, kdy jako naprosté máčko zdrháte před smečkou krvelačných wargů a modlíte se za zdraví vaší stažené zadnice, abyste jim o pár dní později ukázali, zač je toho upgrade. Zpočátku proti vám budou stát slabí bandité, krysy a jiná drobná chamraď, jak však budete postupně zesilovat, začnete potkávat trolly, minotaury, zlobry, stále silnější nemrtvé, daedrothy apod. Současně budou lidští protivníci vyzbrojeni stále silnějšími zbraněmi a armory. Místo rezavého plechu je bude chránit ušlechtilá ebonitová zbroj, a to i v případě že půjde o nějakého feťáčka, co po večerech straší důchodce. Není problém se na prvním levelu stát šampiónem arény, a hra jde teoreticky dohrát i bez výrazných upgradů postavy. Tento obrovský neduh naštěstí řeší řada modů, které levelování nepřátel vypnou a nastaví jim fixní obtížnost.

MINIHRY

• Páčení zámků (lockpicking): lehkým pohybem myši ťukněte paklíčem do stavítka, jenž zůstane chvilinku nahoře a pak spadne dolů. Vychytejte si výsun s nejdelším časovým intervalem a klikněte levým tlačítkem myši, čímž stavítko zablokujete. Pakliže se vám to nezdaří, zlomíte paklíč a všechna stavítka spadnou. Bohužel je tato činnost velmi otravná a zdlouhavá, pročež doporučuji co nejdřív si sehnat nezničitelný Skeleton key (viz. questy – Daedrické svatyně – Nocturnal) a pak to řešit přes automatické pokusy.

• Přesvědčování lidí (Speechcraft): při započetí dialogu klikněte na ikonku vlevo dole, čímž se otevře přesvědčovací menu. Nemáte-li dost peněz na podplácení, což je nejrychlejší a nejspolehlivější způsob jak docílit svého (ani papež neodolá), můžete zkusit slovní metodu. Každý ze čtyř segmentů v kruhu představuje kladnou či negativní reakci tázaného. Nejde-li o orka či argoniana, kde nezbývá než se řídit metodou pokus-omyl, měli byste to poznat podle grymasy tázaného. V segmentu s pozitivní reakcí je potřeba odkliknout co největší barevné pole, v negativním segmentu naopak.

MAGICKÉ KAMENY

Soul Gem: kámen na chytání duší zabitých netvorů. Potřebujete k tomu kouzlo Soultrap. Soul Gemy lze nalézt v různých kvalitách: Petty, Lesser, Common, Greater a Grand.
Welkynd Stone: modře svítící krystal sloužící k dobíjení many. V Ayleidských ruinách jich najdete mraky.
Varla Stone: bílý krystal sloužící k dobíjení všech enchantovaných zbraní ve vašem inventáři. Stejně jako Welkyndy jsou k nalezení v Ayleidských ruinách, ale v mnohem omezenějším počtu.
Sigil Stone: pečetní kámen je součástí každé brány Oblivionu. Bez něj se brána zhroutí. Každý Sigil Stone obsahuje nějaké jednoduché enchantovací kouzlo, které můžete použít kdykoliv a kdekoliv k vylepšení zbraně/zbroje.
Black Soul Gem: černokněžnicky upravený Grand Soul Gem sloužící k chytání lidských duší. Jeho výroba je trochu složitější, viz. následující postup.
Přečtěte si knihu Necromancer’s Moon (v Mystic Archives na univerzitě, viz. Mages Guild) a navštivte jednu z níže uvedených lokací. Nacházejí se tam temné oltáře, které jsou jeden den v týdnu aktivní a když do nich vložíte Grand Soul Gem a zakouzlíte Soultrap, stane z něj Black Soul Gem (možná je to bug, ale po vyčerpání všech vložených kamenů mi to dál vyrábělo Soul Gemy jak o závod, samozřejmě po zakouzlení). Nevím, zda jsou oltáře aktivní celý den nebo jenom pár hodin, nicméně se mi to po značných peripetiích povedlo odchytit krátce po půlnoci. Bohužel jediný způsob jak to poznat je široký kruh bledého narůžovělého světla, sahající vysoko k obloze, které neuvidíte pokud stojíte moc blízko oltáře.

Lokace temných oltářů:
Fort Istirus: na půl cesty mezi Kvatchem a Skingradem, na jižním okraji mapy, přímo nad jižním ramenem Strid River, tvořícím hranici mezi Cyrrodilem a jižní provincií.
Fort Linchal: severovýchodně od Kvatche.
Wendelbek: na východě země, mezi severními rameny Panther River.
Dark Fissure: sem se podíváte v rámci Mages Guild. Jihovýchodně od Cheydinhalu, v kopci východně od východního ramene Reed River.

BRÁNY OBLIVIONU

Jak budete postupovat dějovou linií, začnou se po celém Cyrrodilu náhodně otevírat desítky bran do Oblivionu. Některé jsou v rámci příběhu povinné, většinu však můžete směle ignorovat a po dohrání hry se zavřou automaticky. Pokud se přesto rozhodnete je všechny vyřešit osobně, varuji, že je to silně frustrující záležitost.

Nepřátel je tam opravdu mnoho a nejsou to žádná ořezávátka. Můžete je všechny pozabíjet, brzy vás to však přestane bavit a uvítáte metodu známou již z Bloodmoonu – běh Terryho Foxe a naprostá ignorace okolí. Tímto způsobem to nepotrvá hodinu ale pouhých pár minut.
Jednotlivé Obliviony se od sebe liší. Někde je potřeba otevřít vrata, jinde vysunout most, ve většině z nich se nacházejí zbytečné věže a jeskyně. Základní princip je ale vždycky stejný: najít věž s paprskem, dostat se až nahoru a vyndat Sigil Stone.
Jednotlivé typy prostředí se náhodně střídají (je jich celkem asi pět). Pokud nějaký konkrétní nechcete dělat, stačí si hru loadnout, znovu vlézt do brány a bude tam něco jiného.
Sigil Stone lze použít k enchantování předmětů.

Q U E S T Y

HLAVNÍ DĚJOVÁ LINIE

1 - Tutorial

Hra začíná v chladném vězení (jak jinak, hrajete přeci Elder Scrolls) a spolubydlící má neskrývanou radost z toho, že již brzy budete o hlavu delší, protože vás natáhnou na skřipec. Jen počkejte. Kdo se směje naposled...

Útěk z vězení
Co nevidět vás navštíví sám imperátor se dvěma bodyguardy z řady Blades. Nejde jim však o délku vašeho krku, nýbrž o tajnou únikovou cestu, překvapivě se nacházející zrovna ve vaší cele. V ohrožení je totiž krk císařův, takže se mu ona tajná chodba poměrně hodí. Uniká tak urputně, že za sebou zapomene zavřít, což je vynikající zpráva pro vás.
Tvorba postavy
V následující sérii chodeb, jeskyní a kanálů se seznámíte s herním systémem (ne nadarmo se mise jmenuje tutorial), cestu vám zkříží první obludy a v neposlední řadě si vytvoříte postavu. Při volbě rasy, povolání a rodného znamení je potřeba si dobře rozmyslet, jakým stylem chcete hrát. Některým rasám se například neobnovuje mana, což by pro kariéru bojového mága nebylo zrovna ideální. Stejně tak je potřeba si dát pozor při volbě rodného znamení, protože to určuje skupinu primárních dovedností, a jedině jejich zlepšováním se vám bude zvyšovat level a posilovat příslušné atributy (síla, obratnost, inteligence, osobnost, atd.)
Král je mrtev, ať žije král... ale jaký?
Císař díky Svitkům Mudrců (Elder Scrolls) zná hodinu své smrti, a ta se právě přiblížila. Před útočníky ho nedokáží ochránit ani elitní členové Blades, naštěstí vám však před násilným ukončením svého života stihne prozradit několik závažných faktů: za prvé, vaše cesty se nezkřížily náhodou (ty svitky jsou prostě báječné), vy totiž sehrajete klíčovou roli v záchraně impéria, a začnete s tím hned teď. Za druhé vám poví o svém tajném nelegitimním synovi, jenž je nyní jediným právoplatným dědicem trůnu. Než vydechne naposledy, předá vám Amulet of Kings, jehož důležitost brzy poznáte. Pokecejte ještě s přeživším členem ochranky Baurusem, vezměte si od něj klíč a vydejte se kanalizačním systémem vstříc slunným zítřkům a (uch, puch) čerstvému ovzduší.
Jakmile se ocitnete venku z kanálu, otevře se vám celý svět Oblivionu, a od této chvíle si můžete dělat naprosto co chcete: plnit hlavní dějovou linku, stát se mágem, vrahem, bojovníkem či zlodějem a jít si po vlastních kšeftech, nebo jen tak brouzdat po lesích a plenit zříceniny.

2 - Deliver The Amulet

Najděte si na mapě Weynon Priory a dopravte se tam. V kostele se od převora Maborela dozvíte, že člověk kterého hledáte se jmenuje Jauffre a najdete ho o dům dál, v kanceláři či v posteli. Jauffre bude velmi překvapen vaší návštěvou, zejména pak po předložení Amuletu a zmínce o císařovu tajném synovi Martinovi. Ten se nachází ve městě Kvatch, kde pracuje jako kněz v chrámu Akatoshe.

3 - Find The Heir

Cestou do Kvatche narazíte na uprchlický tábor, kde se od chlápka jménem Hirtel dozvíte velice nepříjemnou novinu. Město bylo napadeno daedrickou armádou, která se vyrojila z ohnivé brány Oblivionu a srovnala Kvatch se zemí. Martin zůstal uvězněn v kostele spolu s dalšími lidmi.
Vydejte se po cestě do kopce a nahoře si promluvte s velitelem přeživších vojáků, chrabrým Savlianem Matiusem. Jediná možnost, jak proniknout do města, je zavření brány Oblivionu, a to se musí udělat zevnitř. Několik odvážlivců se o to již pokusilo, ale žádný se zatím nevrátil, takže je to na vás.

4 - Breaking The Siege of Kvatch

V Oblivionu
Jakmile použijete bránu do Oblivionu, octnete se na pustém ohnivém území daedrických lordů, kde vás nic příjemného nečeká. Vrata opodál ignorujte, jsou zamčená a musíte najít jinou cestu. Cílem je Sigil Keep¸ vysokánská věž s masivním ohnivým proudem uprostřed, na jejímž vrcholu se skrývá mechanismus na zavření portálu. Postupujte nahoru skrz sérií místností a chodeb zvaných Rending Halls, Blood Feast, Corridors of Salvation apod., dokud nenarazíte na zamčené dveře. Klíč střeží hlídač čekající ve východní věži, kam se dostanete přes úzký most. Na vrchu věže prokecněte zajatce a dozvíte se, jak portál vypnout. Chlápka bohužel nejde zachránit. Zabijte Sigil Keepera, vezměte mu klíč, vraťte se do hlavní věže a skrz zamčené dveře pokračujte nahoru. V posledním patře temné věže vyjměte Sigil Stone, čímž způsobíte zhroucení portálu a po několika vteřinách se octnete zpátky v Kvatchi.
Setkání s Martinem
Cesta do města je nyní volná, zlikvidujte zbývající odpor, vnikněte do kostela, najděte Martina a pokecejte s ním. Odmítne s vámi odejít, dokud nebudou všichni v bezpečí, včetně osazenstva hradu. Promluvte si dvakrát se Savlianem, aby vám naskočil nový, avšak nepovinný quest The Battle for Castle Kvatch a Martin konečně odejde do tábora. Pakliže nyní nechcete řešit výše zmíněnou bitvu o hrad, sejděte se v táboře s Martinem a odveďte ho, nejlépe fast travelem, do Weynon Priory.

The Battle for Castle Kvatch (nepovinný)

Po zavření Kvatchské brány Oblivionu znovu promluvte s kapitánem Matiusem a odsouhlaste pomoc s vyčištěním města od zbylých daeder. Prosekejte se skrz náměstí a kostel až před hrad, kde zjistíte nepříjemnou věc – brána je zavřená. Kapitán vás pověří infiltrací a otevřením hradu zevnitř, k čemuž poslouží tajná cesta. Vraťte se ke kostelu a oslovte Bericha Iniana, jenž má klíč od podzemí a provede vás jím. Připojí se k vám ještě pár vojáků a společnými silami se budete muset prosekat skrz obrovské zástupy daeder, což je docela oříšek, ale dá se to. Pokud by Berich nepřežil, nezapomeňte ho obrat o klíč, budete ho potřebovat pro vstup do tajné chodby. Jakmile se octnete na nádvoří, použijte mechanismus k otevření brány a hle, Matius je zase s vámi. Prosekejte se skrz další nekonečné zástupy daeder do nitra hradu a pokuste se zachránit hraběte. Jak záhy zjistíte, je už bohužel pozdě, takže nezbývá než z mrtvoly sebrat pečetní prsten a ukázat ho Matiusovi, čímž bude quest splněn.

5 - Weynon Priory

Zachraňte Jauffreho!
Neznámí útočníci napadli převorství a Jauffre v kostele bojuje o holý život. Jděte ho zachránit, pak se společně s ním a s Martinem přesuňte do baráku, kde zjistíte smutnou novinu – Amulet of Kings byl ukraden. Nezbývá než nasednout na koně (nebo fast travel) a odjet někam do bezpečí. Překlikněte si v inventáři tento quest jako aktivní a doprovoďte své spolucestující do Cloud Ruler Temple, kde budou v bezpečí. Počkejte až se otevře brána a oni vyjdou na vrchol schodiště, načež si s oběma promluvte, od Jauffreho přijměte nabídku stát se členem Blades a naberte nový quest.

6 – The Path of Dawn

Shledání s Baurusem
Jauffre vás odkáže na Bauruse, člena Blades, jenž tehdy jako jediný přežil útok na císaře. Najdete ho v Imperial City Elven Garden District, konkrétně v hospodě Luther Broad’s boarding house, sedícího u baru. Jakmile ho oslovíte, přikáže vám abyste se posadili. Udělejte to a on vám sdělí, že chlápek sedící u stolu ho sleduje. Na nic se neptejte, počkejte až se oba zvednou a jděte za nimi. Ve skladu se strhne bitka, z níž jedině Baurus může vyjít jako vítěz. Prohledejte mrtvého slídila a seberte mu knihu, načež znovu promluvte s Baurusem. Dozvíte se, že jistá Tar-Meena by o nalezené literatuře mohla vědět víc. Tar-Meena
Najdete ji v Arcane University – Mystic Archives (nejste-li členy Mages Guild, měla by sedět na lavičce před vchodem). Ukažte jí nalezenou knihu a ona vám poví, že jí napsal vůdce sekty Mythic Dawn, mající na svědomí císařovu smrt. Jde o první díl čtyřdílné série, a abyste se o tomto kultu dozvěděli víc, potřebujete všechny čtyři kousky.
Shánění knížek
1) První díl už ho máte.
2) Dvojku vám dá Tar-Meena.
3) Imperial City Market District – knihkupectví First Edition. Prodavač vám sdělí, že si u něj knihu kdosi objednal na zakázku a nemůže vám jí proto prodat. Zákazník už tam měl být, ale má zpoždění. Počkejte hodinu a klient se dostaví. Vysvětlete mu, že kult o nějž se tak strašně zajímá zabil císaře, on se zalekne a knihu vám nechá, dokonce zadarmo a s instrukcemi jak získat čtyřku.
4) Čtvrtý díl můžete obdržet jedině od člena sekty, problém je v tom, že nikdo nebude pobíhat po ulici s velkou cedulí „Jsem člen Mythic Dawn!“. Naštěstí máte papírek od chlápka z knihkupectví, takže víte co dělat. Promluvte s Baurusem a vlezte do kanálu v Elven District. Jděte předurčenou cestou až ke dveřím do Sunken Sewers, kde proběhne krátký dialog s Baurusem. Je jedno kdo z vás bude dělat volavku a kdo hlídat, v každém případě je postup takový, že volavka si sedne k malému stolku, počká až přijde kultista a prohodí pár slov, načež se strhne bitka, trojice kultistů zemře a ten co měl proslov vám rád přenechá svou kopii hledané knihy. Záleží jen na vás, zda Baurus tento střet přežije či ne, z hlediska budoucnosti se však doporučuje první možnost. Nyní máte všechny čtyři výtisky, takže zpátky za Tar-Meenou.
Tar-Meena podruhé
Argonianka vám během tří dnů po kouskách sdělí informaci, která vás dovede do Imperial City Palace District. Pomocí kompasu najděte hrobku, na které se okolo poledne objeví mapa Cyrrodilu s vyznačeným místem, kde se skrývá kult Mythic Dawn – v jeskyni u jezera Arrius, severně od Cheydinhalu.

7 - Dagon Shrine

Bít či nebít? Toť otázka
Ledva vstoupíte do Lake Arrius Cave, naskytnou se vám dvě možnosti, jak docílit svého: buďto všechny nekompromisně povraždit, k čemuž ve finále stejně asi dojde, nebo se do kultu infiltrovat. Ať tak či tak, na výsledku to nic nemění a násilí se nevyhnete, pročež doporučuji si hru uložit, vyzkoušet mírumilovný způsob, a pak všechny povraždit.

Dveřník: pakliže ho zabijete, zavřete si nenásilnou cestu do kultu. Seberte mu klíč a provražděte se až do svatyně.
Šatnář: po dveřníkovi vás osloví Harrow a bude požadovat, abyste mu odevzdali všechny svoje věci. Pokud mu je dáte, odvede vás do svatyně. Pakliže dvakrát odmítnete, zaútočí na vás.
Superstar: ve svatyni spatříte samotného Mankara Camorana, vůdce sekty, a skupinu věřících jak intenzivně věří jeho žvanění. Ať se teď zachováte jakkoliv, Camoran zdrhne i s amuletem.
Oběť: poté, co se šéf teleportuje pryč, vás osloví jeho dcera Ruma a přikáže vám, abyste prolili krev a tím splnili přijímací rituál. Seberte z oltáře kudlu a zabijte argoniana ležícího na obětní desce. Pakliže odmítnete nebo ho osvobodíte, ostatní na vás zaútočí.

Výsledek
Mankar sice utekl s amuletem, ale nechal tady knihu Mysterium Xarxes, kterou musíte sebrat. V tuhle chvíli je jedno, zda jste se sem dostali bez násilí nebo se topíte v krvi, protože na vás zaútočí všichni bez rozdílu. Prekérku mají všichni hráčí, kteří odevzdali svoje věci Harrowovi...
Cesta zpátky je zablokovaná, ale naštěstí je tu druhý východ. Vyjděte po schodech na ochoz vpravo a utečte. Na konci dlouhatánského komplexu chodeb a místností otočte pákou, čímž otevřete tajný východ, a vyjděte ven z jeskyně. Doporučuji ve svatyni osvobodit zajatce a vzít ho sebou. Při útěku ho sice musíte chránit, zato vás však provede komplexem chodeb a pokud přežije, na konci vám možná i poděkuje. Jakmile budete venku, navštivte Martina a Jauffreho, s oběma pokecejte a naberte nový quest.

8 – Spies

Je více způsobů jak tento quest provést, popíšu ten který jsem využil já. Jauffre vás pošle za kapitánem stráží Steffanem, od něhož se dozvíte, že pevnost někdo špehuje. Každý večer jsou vidět podezřelé postavy u runového kamene dole u cesty. Já tam po sedmé hodině spatřil akorát jednu – Jearl, a ta rychle zemřela. Další kroky vedou k Brumskému kapitánovi stráží Burdovi, věčně se poflakujícím v kasárně uvnitř hradu. Po sdělení zprávy, že Jearl byla špiónka, dostanete svolení k prohlídce jejího domu, od něhož máte samozřejmě klíč (obírat mrtvoly se musí). Mimo jiné se od obyvatel města, například od Ongara (vekslák z Cechu Zlodějů) nebo bezdomovce Joreka dozvíte, že v Jearlině domě se poflakuje další osoba a občas je vidět oknem. Pod kobercem uprostřed místnosti jsou padací dveře do sklepa, kde najdete na stole zprávu od Rumy Camoran, skorošéfky Mythic Dawn, což je pro Jauffreho jasný důkaz. Teď už je jen potřeba si počíhat na druhou špiónku, což lze buďto u runového kamene kde jste zabili Jearl, nebo přímo tady ve sklepě.

9 – Allies for Bruma

Situace se dramatizuje a s Brumou to vypadá bledě. Jauffre vás pověří důležitou diplomatickou misí, a sice přesvědčit vladaře ostatních měst, aby do Brumy vyslali vojenskou podporu. Úkol je vcelku jednoduchý, akorát zdlouhavý: musíte u každého města zavřít nově vygenerovanou bránu Oblivionu, aby místní hrabě svolil k uvolnění vojáků. Jedinou výjimkou je Kvatch, kde už není co zachraňovat a Savlian Matius rád pomůže, pakliže jste vy pomohli jemu nepovinným questem Battle for Castle Kvatch. U Cheydinhalského hraběte si můžete ještě zlepšit situaci záchranou jeho syna, aka dalším nepovinným úkolem, popsaným níže.

A Wayward Knight (nepovinný)

Než v rámci questu Allies for Bruma vlítnete do brány Oblivionu, promluvte si s vojákem patrolujícím poblíž, nebo přímo s hrabětem Indarisem. Dozvíte se, že jeho užvaněný syn s dalšími pěti muži se pokusil na vlastní pěst zavřít bránu, ale už jsou to dva dny co se nevrátili. Z šestičlenné výpravy přežili pouze dva, hrabětův syn a jeden jeho kolega, které byste měli cestou potkat, snažit se je nadále udržet naživu a vyjmutím Sigil Stone je vyvést z Oblivionu pryč. Nevím kde přesně se nacházejí, já jsem je aktivně nehledal ani je náhodně nepotkal, prostě jsem si šel zavřít bránu a když mě to hodilo zpátky do Cheydinhalu, ti dva byli se mnou. Od hraběte jsem za to dostal slušnou odměnu v podobě meče nebo silného fofrklacku, dle vlastního výběru. Navíc jsem byl synem hraběte pasován na rytíře jeho pochybného řádu a obdarován amuletem posilujícím Speechcraft.

10 - Blood of The Daedra

Současně s questem Allies for Bruma se vám otevře i tento. Martin se snaží podle knihy Mysterium Xarxes přijít na způsob, jak otevřít bránu do daedrického ráje. Zatím zjistil, že k tomu potřebuje daedrický artefakt. Těch je ve hře celkem patnáct a získáte je plněním úkolů pro daedrické svatyně, čemuž je věnovaná samostatná sekce návodu. Pokud žádný artefakt zatím nemáte, Martin vás odkáže na knihu Modern Heretics, odkud se dozvíte o Azura Shrine. Je však jen a jen na vás, jaký z patnácti artefaktů se rozhodnete mu věnovat, a zrovna Azura’s Star bych si nechal.

11 – Blood of The Divines

Druhá komponenta potřebná pro bránu do ráje je krev boha. Císař Tiber Septim se podle Martina svými činy zasloužil o status boha, a vzorek jeho krve chce sejmout z tisíc let starého brnění. To se nachází ve svatyni Sancre Tor, pro Tamrielské stejně významné jako Mekka pro Araby. Narozdíl od našich muslimských přátel měli však Tamrielští smůlu, protože místo bylo znesvěceno a už celá staletí ho nikdo nenavštívil. Uvnitř Sancre Tor se to hemží spektrálními entitami, včetně čtyř kostlivců. Zabitím prvního zjistíte, že jsou to zakletí duchové prastarých Blades. Dozvíte se taky, kdo, kdy, jak a proč místo znesvětil a způsob jak zlo odčinit. Musíte osvobodit všechny čtyři duchy, kteří zlé kouzlo vyruší a cesta ke zbroji bude volná.

12 – Miscarcand

Třetí ingrediencí na bránu je Great Welkynd Stone, a jediný existující kus se nachází v Ayleidské ruině Miscarcand, jihozápadně od Skingradu. Pročesejte to tam a s nalezeným pokladem se vraťte k Martinovi.

13 – Defense of Bruma

Ticho před bouří
Pokecejte s Martinem v pevnosti, pak s hraběnkou v hradu a až se vám bude chtít, připojte se ke krizovému štábu sídlícím v kostele. Jakmile dáte hraběnce souhlas, že jste připraveni na bitvu, všichni se odeberou směr bitevní pole. Po cestě vás budou oslavovat civilisté, za branou města se k vám připojí zbytek vojáků (zhruba deset mužů a žena).
Bouře
Císař Martin Septim před bitvou pronese působivý speech, a z první brány začnou lézt první nepřátelé. Deník sice píše abyste chránili Martina, ten je však nesmrtelný. Není dobré se chumlovat s ostatními, zbytečně byste sekali do vlastních, takže vždy odběhněte a nakydlete osamělé daedry. Chcete-li do boje zapojit všechny vojáky, musíte k nim dovést nepřátele, jinak tam budou stát jak tvrdá y. Po chvilce se otevřou tři malé brány a nakonec ta velká. Všichni (kromě Martina) kdo budou při vašem vstupu do Oblivionu zrovna bojovat, najdete mrtvé, což nepotěší hlavně u Jauffreho, takže si to ošéfujte podle libosti (dá se stáhnout i plugin, který jim dá status nesmrtelnosti na tento quest).

14 – The Great Gate

Do hlubin Oblivionu
Princip je totožný se všemi ostatními Obliviony, akorát je místní pole jinak uspořádané a směrem k bráně se pomalu valí monstrózní válečný stroj, pročež jste časově omezeni. Nemusíte však spěchat, rozhodně to není našponované. Vlezte do věže nalevo, vyběhněte až na samý vrchol a projděte dveřmi nalevo (na severní straně). Přeběhněte po ochozu k další věži, v ní seběhněte o patro níž (ne až dolů) přeběhněte přes rozbitý most a vylezte na druhé straně lávového jezera. Vyškrábejte se na kopec před vámi, skočte na druhý most, do věže, nahoře pohněte pákou pro otevření vrat a vraťte se ven. Cesta do bašty se Sigil stonem je volná. V prvním patře se vám do cesty postaví Sigil keeper, už podle jména správce klíče k nejdůležitější místnosti. Zámek se dá v pohodě vypáčit, takže keepra klidně a směle ignorujte a klasickou cestou vyběhněte až nahoru, kde už stačí jen vyndat Great Sigil Stone a je to. Po návratu do Brumy vám přeživší v tichosti zatleskají, vážnost situace z nich přímo vyzařuje. Vyhledejte Martina, jenž vás sám osloví, vezme si získanou trofej a quest skončí.

15 – Paradise

Cesta do Ráje
Zajděte do Cloud Ruler Temple a řekněte Martinovi, ať otevře bránu do Ráje. Jakmile budete na druhé straně, jistě vás překvapí vzhled místa – žádný ohnivý Oblivion, ale opravdový ráj. Iluze však nevydrží dlouho. Brzy potkáte dremoru jménem Kathutet a ta, respektive ten, vám prozradí, že jediná cesta vede přes Forbidden Grotto, kam se nedostanete bez speciálních rukavic Bands of The Chosen, které má... hádejte kdo? Kathutet vám nabídne dvě možnosti jak se dostat dál: buďto přes jeho mrtvolu, nebo vykonáním malé službičky. Pakliže se rozhodnete pro druhou možnost, musíte osvobodit jednoho Xivilaje, jenž se nechal uvěznit bandou lidiček užívajících si posmrtného života. Najděte Lair of Anexes, uvnitř se dostaňte k velkému balvanu blokujícímu cestu a aktivací obou trámů ho uvolněte. Tím je úkol splněn a Kathutet vás pustí dál.
Forbidden Grotto
Nasaďte si rukavice, vstupte do jeskyně a a jděte rovnou za nosem. Po chvilce potkáte kajícníka Eldamila, jenž má na svědomí jak vraždu císaře, tak otevření brány v Kvatchi. Po své smrti zjistil, že záměry jeho pána se mu zas tak moc nelíbí, pročež byl uvězněn a teď se rozhodl vám pomoct. Prokecejte se celým dialogem a udělejte to co vám řekne – po příchodu dremory Orthe nastupte do klece a po chvíli už budete na druhé straně propasti. Na rozcestí se dejte doprava (vlevo by vás čekal souboj se třemi dremorami) a hurá do další části. Eldamil vám sundá Bands of The Chosen a budete-li si přát, půjde s vámi dál.
Carac Agaialor
Po východu z jeskyně už je to ke Camoranovi jen pár kroků. Cestou k chrámu potkáte jeho potomky, kteří vám sdělí jak netrpělivě jste očekáváni. Vstupte do budovy, pokecejte s s vůdcem sekty a zabte ho. Na ostatní se vykašlete, budou se neustále dokola respawnovat. Z Camoranovy mrtvoly sejměte Amulet of Kings a rychle vyběhněte ven, celé místo se bortí.

16 – Light The Dragonfires!

Martin vás vřele uvítá a připomene naléhavost situace. Doveďte ho do Imperial Palace (nejlepší je fast-travel) ke kancléřovi Ocatovi, počkejte než doběhne působivá (řekl bych až věrohodná) scéna a vrhněte se do útoku. Za císaře pána! Musíte se dostat až do Temple District, kde se po chvilce bojování zjeví samotný Mehrunes Dagon. Martin vás požádá, abyste ho doprovodili do chrámu, jehož vchod je hned za Dagonovým pravým chodidlem... Jakmile budete uvnitř, můžete sundat ruce z klávesnice a vychutnat si závěrečnou scénu, hlavní příběh je u konce. Dost bída co? A to se o Morrowindu říkalo, že má slabou zápletku.
Na závěr k vám ještě přiběhne Ocato, jehož prokecáním budete jmenování Champion of Cyrrodil a za čtrnáct dní vás deník upozorní, že v Imperial Armory čeká vaše nejlepší, císařské, brnění.

 

TES IV: Oblivion - meganávod 1. část
i Zdroj: Hrej.cz
The Elder Scrolls: Oblivion – HREJ! SPECIÁL

Speciál pro možná nejlepší RPG - 11 minut dlouhá videorecenze, pohled do minulosti série, článek hardwarovém vyladění hry, downloady, ale i srovnání s World of Warcraft!

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama