Článek Small World

Small World

Martin Hrabálek

Martin Hrabálek

3. 9. 2009 22:33
Reklama
Reklama

Small World není tak zcela originální počin. Vychází ze starší deskovky Vinci, vytvořené stejným autorem. Přichází však na trh v mnohem hezčí grafice a oproti původní antice je zasazen do, pro mnoho hráčů daleko atraktivnějšího, fantasy prostředí. Prostředí plného trpaslíků a elfů, ale i čarodějů a ghůlů. A mimochodem, jsou v něm též draci ;).

U grafického zpracování je nutné aspoň na chvíli zpomalit. Celé je totiž pojaté trošku komiksově (jak koneckonců dokreslují ilustrační obrázky), nicméně výsledný dojem je hodně pozitivní. Ano, někdo má problém s přílišnou barevností, ale mě osobně tento styl vyhovuje a ani k přehlednosti hry nemám námitky. Jak je u Days of Wonder dobrým zvykem, za svoje peníze dostanete opravdu vysokou kvalitu - spoustu žetonků a několik hracích plánů.

Jak se to celé hraje?

Na začátku si vyberete z možných ras, kde každá má své přednosti. Kostlivci třeba umí přeměnit poražené nepřátele v další kostlivce a posilovat tak svoje řady. Elfové dokážou zbaběle prchnout z boje - a vyhnout se tak jakýmkoliv ztrátám. A lidé, jako dobří hospodáři, sbírají vítězné bodíky za okupování polí a luk. K tomu ještě každá rasa získává nějakou zvýhodňující schopnost. Některé z nich umožňují získávat body za určité typy území (kopce, bažiny), jiné vám napomáhají v útoku či obraně a můžete se stát dokonce i drakovládci, disponujícími neporazitelným drakem.

S vámi vybranou rasou se musíte snažit o maximální expanzi, zkrátka rozpínat se tak, abyste získali co nejvíce vítězných bodů. Zde ovšem narazíte na problém. Svět je záměrně příliš malý (hra má v sobě čtyři hrací plány, aby dokázala uspokojit jakýkoliv počet hráčů - od dvou do pěti), a tak hned po prvním oťukávání nutně dochází ke konfliktu. Následně se hrací plocha pomalu čistí a sloupky vyvražděných jednotek naopak rostou.

V určité chvíli tak možná zjistíte, že po vaší rase je pomalu veta a nic už s ní neuhrajete - kromě kostlivců a čarodějů se totiž nemáte jak dostat k novým jednotkám. Pak tedy zbývá jediné. Vzít svůj národ, prostě ho hodit "do úpadku" (pustit jej lidově řečeno k vodě) a z nabízených dalších ras si pořídit národ nový, se kterým opět vzlétnete k novým výšinám. Ale pozor, svoji starou rasu nezatracujte, ta vám zůstane na ploše a bude pořád generovat příjem na obsazených územích. Jen s ní nejde hýbat. Většinou se ale soupeři stejně postarají o to, aby herní plán od podobných statistů rychle vyčistili!

Small World je vymezen počtem kol, kterých není mnoho. Úpadek a následnou expanzi s další rasou zde stihnete jednou, maximálně dvakrát. Podaří-li se vám hru dobře zahrát, třeba berličku ve formě "úpadku" ani nebudete potřebovat a statečně se probijete celou hrou s jednou rasou. Na jejím konci pak vítězí hráč s největším počtem vítězných bodů, které se v průběhu hry sbírají za obsazená území a speciální schopnosti vaší rasy. Vzhledem k tomu, že se boduje každé kolo a počet bodů je skrytý, bývá v průběhu hraní občas dost těžké určit, kdo že je zrovna v čele. A též se může stát, že zatímco dva největší adepti na vítězství se do sebe nelítostně pustí, na konci se pak směje ten třetí vzadu.

Pro koho je určen?

Small World má spoustu předností. Pravidla jsou poměrně jednoduchá, hra i v pěti hráčích trvá jen lehce přes hodinku a dobře se na ni kouká. Na druhou stranu to ale není hraní úplně pro každého, především pro konfliktní charakter této deskovky.

Hráči se ve hře "zařezávají" takříkajíc neustále, často se jich spolčí více proti zrovna vedoucímu a ještě častěji padají věty „Neútoč na mě, sejmi raděj támhle Juru“. Pokud máte rádi typ her, kde je interakce s ostatními hráči opravdu vysoká a míra konfliktu ještě vyšší, Small World vás jistojistě nezklame. Pokud ale s vámi přítelkyně půl dne nemluví kvůli tomu, že jste se jí v Carcassone "vtěrknuli" do jejího hradu, který si celou dobu buduje, můžete mít možná trošku problém.

Small World je zajímavý v jakémkoliv počtu hráčů, byť osobně mi asi nejvíce sedí v pěti lidech, protože se tím zvyšuje interakce. Můžete si hru ale zcela v klidu zahrát i ve dvou - někdy večer doma, když zrovna není nikdo další po ruce.

Závěrem tedy lze vynést definitivní resumé. Small World je vynikající hra, samozřejmě s tou výhradou, že musí odpovídat vašemu hráčskému naturelu. Pokud ve vaší herní skupince konfliktní deskovky vyhledáváte, je to celých deset hvězdiček z deseti - a ještě půl navíc za pěkné zpracování. Jen pozor, Small World je skutečně návyková záležitost!

Hru k testování zapůjčila Planeta her

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz