rodina-spravedlnost-a-cest-vedou-moji-dyku
Assassin's Creed: Bloodlines Článek Rodina, spravedlnost a čest vedou mojí dýku

Rodina, spravedlnost a čest vedou mojí dýku

Luke

Luke

27. 10. 2009 23:26
Reklama

Yannis Mallat, šéf montreálského Ubisoftu, je oblíbený i nenáviděný za rozvláčné filozofování na téma „hry a jejich možný význam pro společnost.“ Ti z vás, kdo před lety viděli na Level DVD záznam z panelové diskuse na Ubidays, si o něm asi myslí své. A jejich názor by se nezměnil, když by jim s vážnou tváří z očí do očí řekl: „Konvergence her a filmů je nevyhnutelná.“ Jenže není kapitánem úspěšné firmy jen pro nabubřelá slova. Projekt Assassin's Creed: Lineage dokazuje, že to Mallat s propojováním médií myslí vážně, a že v Ubisoftu jsou líbánky her a filmů již daleko za herními adaptacemi seriálů (Lost) a filmů (Avatar). Na několik desítek minut dlouhém filmu pracují grafici a programátoři společně se studiem Hybride, které je zodpovědné za strhující vizuální stránku filmů Sin City a 300.


Byl to běh na dlouhou trať. Roku 2007 založil Ubisoft vlastní filmovou divizi pro natáčení herců na modrém a zeleném pozadí. O rok později koupila firma studio Hybride Technologies, jehož zaměstnanci mají s filmovou prací rozsáhlé zkušenosti. Nebylo lepší cesty, jak přičichnout k filmovému byznysu, než přímo koupit jednu z firem, která se v něm dlouhodobě pohybuje. Výsledky jsou od té doby patrné prakticky ve všech hrách s hlavičkou Ubisoft. Než obě armády kreativců dospěli k výrobě Lineage, museli najít společnou řeč, protože každá strana měla jiné chápání času: „Herní vývojáři se pohybují skrz prostředí v reálném čase, filmoví jsou doma ve světě předrenderovaných kulis a střihů, které zkracují reálný čas.“ Lineage v sobě kombinuje oboje: částečně herní prostředí je smícháno s reálnými herci a ke slovu přijdou jak typické záběry z hry (skákání přes střechy), tak akčně střižené scény.

Hlavní roli přijal Romano Orzari, mladý kanadský herec, zatím bez výrazného úspěchu, ale s ostře řezanou výraznou tváří. Namísto, aby se pohyboval ve skutečných kulisách, prochází virtuálním prostředím přímo převzatým ze hry. A to byl právě kámen úrazu, jak vysvětluje režisér Yves Simenau (držitel mnoha ocenění, včetně Emmy): „V hollywoodských filmech je pro kameru obtížné dlouho sledovat herce skrz předrenderované prostředí, a tak se vše řeší rychlými střihy, typicky několik sekund dlouhými. Hybride společně s Ubisoftem nalezly řešení, jak udržet dlouhý záběr na jedné postavě v průběhu bitky, šplhání po domech nebo v situaci, kdy na scénu přicházejí a odcházejí další herci. Je to podobné, jako ve hře, kde jsou hráči zvyklí na to, že kamera zůstává s hrdinou – neotáčí se, nepřeskakuje, zůstává fixní a scéna se mění.“ Nově také použili promítání půdorysu místností na zem – herci tak věděli, kde jsou zdi, dveře, okna nebo nábytek. Projekce byla vymyšlená tak, aby se nezobrazovala na tělech herců, jak se často stává – tímpádem si grafici ušetřili čas obvykle strávený retušováním.

Lineage bude distribuován zdarma na internetu a zřejmě se objeví i ve sběratelské edici Assassin's Creed 2. Jakým směrem se Ubisoft a Hybrid vydají není jasné. Jak přiznal sám Mallat, jde o experiment – o pokus vyzkoumat, zda má cenu vůbec se podobnými projekty zabývat. „Rozhodně stavíme na rozšiřování našich značek i do jiných médií. V tom je budoucnost firmy. Jakékoliv herní firmy,“ podotknul na konci prezentace. O dalších sériích ve stylu Lineage zatím prý neuvažuje.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz