Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Hrej.cz
Témata Článek Redakční výběr nejlepších her roku 2023

Redakční výběr nejlepších her roku 2023

Redakce

Redakce

20. 12. 2023 20:00

Hlasovaly desítky autorů z pěti magazínů.

Reklama

Jelikož byl letošní rok opravdu mimořádně nabitý kvalitními hrami, rozhodli jsme se pojmout sestavení žebříčku toho nejlepšího odpovídajícím způsobem a sestavili jsme mimořádně velkou hlasovací komisi, složenou z desítek autorů napříč pěti magazíny. Přispěly tak redakce magazínu Zing.cz, Hrej.cz, Spite.cz, PCTuning.czGrunex.cz. Zatímco hlavní vítězná trojice byla již od začátku hlasování poměrně jasná, některé z dalších titulů ve vítězné desítce – nebo přinejmenším její pořadí – vás možná překvapí.


1. Místo: Baldur's Gate 3

"Zahrajte si hlavní roli ve velkovýpravné fantasy sáze ohromujícího rozsahu i kvality."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Larian

Nejúžasnější vlastností téhle hry je schopnost nabídnout hráčům nápadité a pestré možnosti volby během rozhodování, v dialogu i boji, a následně všechny ty tisíce velkých i malých voleb hráčů důkladně realizovat a odrazit v dalším směřování příběhu nebo bitvy. Kromě ohromující svobody a nelinearity ale hra vyniká také naprosto mimořádným výtvarným i technickým zpracováním, které kromě jiného oživuje postavy způsobem, jakým jsme to ve hře podobného rozsahu ještě nikdy neviděli. Baldur's Gate 3 zkrátka splňuje všechny definice "milníku" v rámci herního média – posouvá jeho hranice technicky i výtvarně.

2. Místo: Alan Wake 2

"Hra, film, muzikál... jedinečný příběh oblíbeného spisovatele hororů."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Remedy

Stejně jako mnoho dalších forem kultury či médií, také videohrám velmi svědčí, pokud vás skrz ně táhne povedený příběh. Málokterý příběh je ale natolik zajímavě zamotaný a zároveň tak zábavně podaný, jako tento. Finské studio Remedy opět dokázalo, že umí stavět zápletky jako málokdo a zároveň se ještě více než v jejich minulých hrách utrhlo ze řetězu, pokud jde o zapojení doplňujících forem vyprávění, ať už jde o živě hrané filmové sekvence nebo naprosto mimořádné písně, podbarvující celý zážitek. Na škodu samozřejmě není ani skutečnost, že jejich nová hra spadá do oblíbeného žánru "survival hororů".

3. Místo: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

"Nejhravější hra roku je pohlcujícím dobrodružstvím s mimořádnou svobodou."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Nintendo

Od horizontu k horizontu se rozkládá království Hyrule, které se můžete vydat prozkoumat zcela podle vaší chuti. Tenhle herní svět je vystavěn jako jedno gigantické hřiště, kterým můžete putovat zcela podle vaší libosti, ať už jde o pořadí navštívených míst, metodu dopravy, nebo aktivity, kterým se budete či nebudete věnovat. K dispozici je přitom nejen rozlehlá krajina, ale také tajemné létající ruiny na obloze nebo gigantická soustava podzemních jeskyní. V průzkumu vám přitom pomůže schopnost sestrojit takřka jakékoliv zařízení dle vaší libosti. Nejhravější hra letošního roku je čirou definicí slova "vynalézavá".

4. Místo: Resident Evil 4 (remake)

"Když na sebe horor vezme podobu strhující a zábavné horské dráhy."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Capcom

Dlouhodobě jeden z nejvlivnějších a nejslavnějších survival hororů se letos vrátil v modernizované podobě a potvrdil opět, že se tvůrcům v tomto díle milované série povedlo naprosto mimořádně trefit hranici mezi napětím a akcí, strachem a zábavou, hrůzou a (svérázně sarkastickým) humorem. Ačkoliv je hra díky špičkové moderní výpravě nemálo děsivá, její příběh a akce mají takový spád, že si budete připadat spíše jako na horské dráze než jako v zámku hrůzy. Mistrovská lekce v dávkování tempa, jejíž návrat potěšil stejnou mírou pamětníky originálu, jako ohromil nadšené nováčky.

5. Místo: Hogwarts Legacy

"Konečně jste se dočkali: váš první ročník ve škole čar a kouzel v Bradavicích."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Avalanche

Pro nezasvěcené se zdánlivě může jednat pouze o další relativně výpravnou hru s otevřeným světem, ale jak vám potvrdí snad každý fanoušek knih i filmů, tahle hra je doslova dlouhé roky vytoužený, splněný sen obdivovatelů kouzelného světa Harryho Pottera. Hry podle této předlohy jsme zde již měli v minulosti, ale nikdy nešlo o tak rozsáhlou a pečlivou rekonstrukci, kterou se můžete procházet (nebo proletět na létajícím koštěti či osedlat hipogryfa), kde můžete zkoumat jak tajemství chodeb školy, tak rozlehlé lesy či jeskyně v jejím okolí. Zasvěcení vědí, že celek je někdy více než jen součet jednotlivých částí.

6. Místo: Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

"Futuristický špionážní thriller se špičkovými hollywoodskými herci, podle vašeho scénáře."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: CD Projekt

Aby se do žebříčku nejlepších her v takto nabitém roce dostal "pouhý" stahovatelný přídavek do již existující hry, musí se jednat o něco opravdu speciálního. Přesně to se ale povedlo, když polské studio CD Projekt opět dokázalo, že jejich přídavky nesmíme brát na lehkou váhu. Nové dobrodružství v Night City má skvělou zápletku, představuje vynikající nové postavy a podobně jako Baldur's Gate 3 vám bude opakovaně nabízet příležitosti ovlivnit strhující "filmový" příběh zcela podle vašich představ. Zároveň se povedlo doladit a vylepšit celou základní hru, která tak konečně potvrdila své místo v síni slávy.

7. Místo: Dead Space (remake)

"Nekompromisní kultovní sci-fi horor se vrací v perfektně vylepšené podobě."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Motive

Dead Space je mistrovskou studií žánru sci-fi hororu v čele s filmy, jako jsou Vetřelec nebo třeba Horizont události. Jeho dusivě strašidelná atmosféra a mistrně dávkované porce napětí pracují se zvukem snad ještě účinněji než s obrazem. Zároveň zde atmosféru nijak neředí prvky jiných žánrů, od začátku do konce se jedná o sevřený, dospělý, děsivý horor bez kompromisů. Tvůrci letošního remaku nemuseli proti předloze mnoho měnit, ale těch pár novinek citelně přispělo k ještě lepšímu zážitku – ať už jde o plynulé propojení všech lokací bez nahrávacích obrazovek nebo oživení protagonisty povedeným dabingem.

8. Místo: Marvel's Spider-Man 2

"Komiksové dobrodružství s oblíbenými hrdiny i skvělými záporáky, od mistrů žánru."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Insomniac

První díl téhle re-imaginace oblíbeného hrdiny strhal všemožné prodejní rekordy a bylo tedy jen otázkou času, než jsme se dočkali nášupu. Jak ale navázat na tak skvělou minulou hru a udělat ji ještě lepší? Co třeba mít rovnou dva Spider-Many místo jednoho a naservírovat jim (kromě řady menších) také mimořádnou dvojici záporáků, v čele s nezastavitelným lovcem Kravenem a nenasytným žroutem Venomem? Díky exkluzivitě pro současné konzole hra běží neuvěřitelně hladce a rychle. Stejně jako minule přitom servíruje příběh, který není jen o superhrdinech, ale také o obyčejných lidech za těmi maskami.

9. Místo: Hi-Fi Rush

"Když se akce a hudba spojí dohromady tím nejzábavnějším způsobem."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Tango

Hra, o které nikdo dopředu ani neslyšel, která je oznámena a vydána ve stejný den, působí jako blesk z čistého nebe. O to větší překvapení je její kvalita, stejně jako celková originalita. Komiksová rytmická akce nabízí mírou vrchovatou jak zábavnou hratelnost, tak šlapající hudbu a celkovou porci stylovosti i okouzlujícího humoru. Tohle je přesně jedna z těch her, které se vám mohou líbit i na pohled, ale pořádně je pochopíte, jakmile ji vezmete do vlastních rukou. Letošní rok nám nadělil plno skvělých překvapení, ale snad žádné nás nezaskočilo tak nečekaně a příjemně jako právě tohle.

10. Místo: Last Train Home

"Když si české studio jako svoji vytouženou první hru vybere fascinující kus československé historie."

Redakční výběr nejlepších her roku 2023
i Zdroj: Ashborne

Udělalo nám velkou radost, když se po sečtení všech hlasů ukázalo, že se do naší desítky nejlepších her tohoto mimořádně nabitého roku prokousala také jedna česká – přitom se navíc jedná o prvotinu nového herního studia. Last Train Home je strategická hra, vyobrazující strastiplnou cestu československých legionářů po první světové válce domů. Téma je zajímavé samo o sobě, nicméně vtahující strategická hratelnost funguje také skvěle, což je důsledkem celkové pečlivosti, s jakou autoři tuhle mimořádnou hru zpracovali. Doufejme, že kvality této hry dostatečně docení také hráči ze světa.


Takhle jsme tedy žebříček toho nejlepšího sestavili společným hlasováním my, nicméně již tento pátek nabídneme výsledky společného hlasování čtenářů zúčastněných pěti magazínů. Schválně si mezitím můžete tipnout, na kolika titulech se s námi shodnete a jak dalece bude odpovídat pořadí zvolených her.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama