Far Cry Článek Raději se nedívejte

Raději se nedívejte

Luke

Luke

22. 1. 2009 23:53 45
Reklama
Reklama

Žádná krev a jen tak dvě, tři mrtvoly. Aby na to mohly jít i děti ze školky. Musíme oslovovat co nejširší okruh diváků. Uděláme kolem toho trochu reklamu, obsadíme nějakého levnějšího, ale trochu známého herce na hlavního hrdinu, nějakého trochu známějšího charakterního herce, který bude hrát hrdinova kámoše, ze kterého se na konci vyklube padouch, režisér udělá pár hezkých záběrů, které se nacpou do traileru – a všichni se na to pohrnou. Hráči budou nadávat stejně. Hlavně, že na to půjdou. A spoustě z nich bude stačit, když se tam udělá pár (udělá prstama závorky) IN odkazů. Hele, když jsou schopní strávit dny před obrazovkou a rovnat padající kostičky, tak jim úplně bude stačit, když se bude na plátně bude něco hejbat...“

Taková slova zazní z úst filmového producenta, když komentuje svůj další projekt v jedné scéně z příští Level TV. Bylo by to vtipné, kdyby to zároveň nebylo tak hluboce pravdivé. Hry dostávají od filmových tvůrců kontinuální výprask, i přes protesty hráčů a negativní názory herních nebo filmových kritiků. Zdá se, že filmovým studiím nezáleží na kvalitě herních adaptací a až na výjimky produkují špatně zrežírované a obsahově nevýrazné snímky. Průšvihy, které každý kritik s radostí hodí do koše s odpadem, jsou spojeny se základním neporozuměním: producenti moc netuší, o čem hra je a scénáristé nejsou schopni vytvořit na základě hratelnosti hlubší příběhy. Měsíce roku 2009 pro vás mají připraveny řadu premiér, kterým se podle všeho bude nejlepší vyhnout, pakliže si nelibujete v sebemrskačství.

V současnosti mezi lidem již obíhá adaptace první hry Far Cry. Jack Carver (Til Schweiger) doprovází novinářku Valerii Cardinalovou (Emmanuelle Vaugierová) na tajuplný ostrov, kde doktor Krieger (Udo Kier) vytváří armádu geneticky zmutovaných vojáků. Po únosu Cardinalové musí Carver zachránit svět, novinářku a samozřejmě sám sebe. Za přímočarý scénář jsou zodpovědní Michael Roesch a Peter Scheerer, kteří se podíleli i na filmech jako Alone in the Dark a Bloodrayne a minulý rok si „střihli“ společnou režii Alone in the Dark II. Jméno, které je nerozlučně doprovází je Uwe Boll, který je také podepsaný pod Far Cry. Uwe se zkrátka i přes minulé neúspěchy nehodlá vzdát svých kamarádů – a ani režisérského stylu. Pod drobnohledem béčkového mikroskopu Far Cry v recenzích obstál jako mírně podprůměrná záležitost se zábavnými akčními scénami, charismatickým Schweigerem a naprosto dutými dialogy. Dobrá a co je vlastně největším lákadlem? Modří již vědí. Udo Kier. Udo Kier! Udo Kier! Udo Kier! Je ale staroušek Udo dost silná karta, aby přesvědčil normální lidi, že se mají na Far Cry podívat?

Na konci února se možná blýskne na lepší časy s premiérou Street Fighter: The Legend of Chun-Li. Přestože v podtitulu má hrozivý slogan: „Její síla. Její zlost. Její pomsta. Stane se legendou,“ mohlo by jít o povedený kousek. Na režisérské židli sedí Andrzeje Bartkowiak, který má za sebou adaptaci Doom anebo mlátičky Romeo musí zemřít a Od kolébky do hrobu. Bartkowiak se nedá označit za výrazného režiséra, jeho výhodou je ale dlouholetá praxe kameramana (mezi jinými Ďáblův advokát a Smrtonosná zbraň 4), která mu umožňuje vytvářet kompozičně zajímavé obrazy a dynamické akční scény. Scénář Justina Markse sleduje bojovnici Chun Li (Kristin Kreuková) na cestě za spravedlností. Do cesty se jí při tom budou motat ostatní postavy ze Street Fighter a podle dostupných informací půjde o lineární mlátičku okořeněnou stovkami efektů. Velký důraz bude samozřejmě kladen na duely.

Televizními seriály zocelený Dwight H. Little zasedl k režii filmu Tekken, který bude mít premiéru na podzim. Tekken bude tím, čím není Street Fighter: arénovou mlátičkou podle kostry slavné hry. Hlavní hrdina se bude muset promlátit turnajem s ostatními borci, aby nakonec dostal vraha své matky. Víte co? Raději otočíme list.

Aha, možná to otočení listu nebyl dobrý nápad. Posledním kouskem v našem přehledu je totiž Clock Tower od režiséra Martina Weisze (60 sekund, Hory mají oči 2). Hororový námět o vymítání dědičného prokletí jedné rodiny zní poměrně zajímavě, byť stereotypně, dokud nezjistíte, že za scénáře stojí Jace Andersonová, jejíž předchozí scénáře obsahují takové hitovky jako Krokodýl. Pavouci. Krysy. Nekecáme, fakt. A ještě Krokodýl 2.

Všechny zmíněné filmy mají poměrně vysoké rozpočty od třiceti miliónů (Far Cry) až po padesát milionů dolarů (Street Fighter) a objevují se v nich již známí herci, ať už z jiných béčkových filmů nebo z televizních seriálů. Nepřítomnost skutečně zvučných hereckých jmen dokazuje, že po předchozích neúspěších herních adaptací si herci dávají pozor, aby se nenamočili do něčeho bahnitého. Upřímně řečeno: divíte se jim? I mediálně propíraný Max Payne s Markem Wahlbergem byl veřejností a kritickou obcí sestřelen jako hliněný holub. Proto jedinou nadějí na zajímavé pokoukání zůstává Street Fighter, který, když už nic jiného, nabídne alespoň průměrný vizuální zážitek.

Herním adaptacím pšenka možná pokvete až za několik let s filmy jako Bioshock (režie Gore Verbinski, premiéra 2010) anebo Prince of Persia (režie Mike Newell, premiéra 2010). Jako kdykoliv jindy tedy herní publikum vkládá očekávání do budoucnosti, aby následně bylo zklamáno. Tento rok žádnou pecku rozhodně nečekejte. I když, naděje umírá poslední a věčnému optimistovi ani nebude vadit, když dostane od filmařů příšernou facku. Prostě se bude těšit na další nový rok...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz