Článek Nejlepší freeware hry roku 2008

Nejlepší freeware hry roku 2008

Tomáš Nadrchal

Tomáš Nadrchal

10. 1. 2009 23:00 7
Reklama
Reklama

S koncem jednoho a začátkem nového roku nastává tradiční čas bilancování všeho, co se za posledních dvanáct měsíců událo. Zjišťujeme nejen, co a proč bylo špatné a čeho se budeme v budoucnu chtít vyvarovat, ale hlavně se snažíme vzpomenout si na ty nejkrásnější chvilky a alespoň v duchu si je prožít znovu a znovu. U nás na serveru Hrej.cz se přitom stalo tradicí, že na začátku ledna dáváme dohromady žebříček těch nejlepších volně šiřitelných her z nezávislé scény, jež se za poslední rok urodily.

Ještě než se ale pustíme do samotného vyhlášení, mi dovolte krátký komentář k aktuálnímu dění na nezávislé scéně. Ta v posledních letech doslova kvete a nebál bych se říct, že prochází zlatým věkem – přeci jen tituly jako World of Goo, Audiosurf, Crayon Physics Deluxe či Braid nenechávají herního fanouška spát. Rapidně se zvyšující kvalitu ale neregistrujeme pouze u indie-shareware her, nýbrž i u freewarovek jako takových. Volně stažitelné hry už dávno nejsou kdesi daleko vzadu za komerční sférou, ale co do zábavnosti, nápaditosti a originality často překvapí více, než kdejaký Ačkový titul. Pakliže pravidelně nesledujete indie scénu, zbystřete zrak, v následujícím článku naleznete zábavnější hry, než by se dalo čekat…

TOP 10 FREEWARE 2008

V našem redakčním hlasování, jehož se zúčastnilo osmero autorů, se na desátém místě umístila hned trojice her, a protože vás nechceme o žádnou ochudit, uvedeme hned všechny tři. Takže tedy, místo desáté si se shodným počtem jedenácti bodů odnáší adventury Ben Jordan 7: The Cardinal Sins, Dirty Split, jež nedávno vyšla dokonce v lokalizované verzi, a taktická strategie Byteality Tower Defense, vítěz kooperativní soutěže portálu YoYoGames.com. Devátou příčku obsadila velice kontroverzní arkáda Muslim Massacre, v níž je hlavním cílem, ostatně jak už název napovídá, zabití co nejvíce muslimů. O vhodnosti obsahu této hry se vedly celosvětové diskuse, minimálně za zkoušku ovšem rozhodně stojí. Místo osmé a The Nameless, remake skvělé arkády Welcome to the Land of the Exile, jež slavila své největší úspěchy před dvaceti lety v roce 1988. Soudobá předělávka dokázala na svého předchůdce skvěle navázat nejen, co se týče grafiky, ale zejména atmosféry a hratelnosti. Fanoušci žánru by tento výtečný počin rozhodně neměli minout.

Pokračujeme dále sedmou pozicí, na zlaté časy adventurního žánru dá dozajista vzpomenout Quest for Glory II: Trial by Fire, jež navazuje na slávu výtečných adventur od Sierry. Mezi největší devizy tohoto dílka patří zejména příběh, který se točí okolo země Shapeir, a také stylové audiovizuální zpracování přímo ladící s charakterem celé hry. Místo šesté a další adventurní kousek What Makes You Tick?, který nás upoutal hned na začátku loňského roku. Příběh studenta, jenž se musí vypravit za doktorem Coppeliem, je skvěle dokreslován doslova uměleckou hudbou spolu s výtvarnými orgiemi grafického zpracování. Marek Král udělil devítku a jde dozajista o zaslouženou známku, takže neváhejte a stahujte.

Adventura What Makes You Tick? se na nás usmála hned zkraje roku, na jeho samém sklonku vznikla celkově pátá hra našeho žebříčku, first person akce Gravity Bone. V ní se hráč ujme role tajného agenta, který musí v utajení plnit několik úkolů. Naprosto úchvatné audiovizuální zpracování, spolu s netradičně pojatými NPC charaktery, nemůže nechat žádného fandu first person akcí chladným. Snad jediným záporem budiž krátká herní doba, ale čím je hra kratší, tím je zážitek intenzivnější, na to vemte jed… Ostatně, jed by si nejradši do žíly píchla i hlavní postava arkády, která se v našem výročním hodnocení umístila na místě čtvrtém. Karoshi 2.0 je asi nejlepší hra Jesseho Venbruxe, talentovaného holandského vývojáře, který v letošním roce vytvořil i řadu dalších famózních titulů. Karoshi staví na hlavu prakticky všechny gamedesignové principy využívané v klasických hrách, což je nesmírná, ale opravdu nesmírná zábava zejména pro jedince s dobrým černým humorem. Hlavní hrdina totiž musí v každé úrovni spáchat sebevraždu a to je mnohdy těžší, než by se na první pohled mohlo zdát…

Přistupme ke stupním vítězů. Na třetí pozici se umístil výtečný remake Tetrisu, klasiky všech klasik, zvaný Tetroid 2012. Jeho největší přednosti jsou jednak naprosto úchvatné a dech beroucí audiovizuální zpracování, přičemž zejména hudba je na velmi vysoké úrovni, jednak fakt, že hra kombinuje jak prvky Tetrisu, tak Arkanoidu, takže lze hrací plochu v určitých momentech převrátit a hrát Arkanoid režim.

Stříbrná příčka letos putuje za ne zrovna nezávislými tvůrci ze studia Nadeo, kteří si pro nás přichystali vynikající online závodní simulátor Trackmania Nations Forever. O jeho přednostech snad ani není třeba diskutovat, pro fanoušky počítačového arkádového závodění představuje TMNF absolutní povinnost, pro ostatní přinejmenším zajímavou alternativu ke všedním hrám. Jen pozor na návykovost, která je tradičně opět vysoká.

Přistupme k pozici nejvyšší, a to zlaté. Po dlouhých letech vývoje, předlouhém čekání a tužeb, zda se podaří dotáhnout dílo do konce, jsme se konečně dočkali a stojí to za to. Nejlepší freeware hrou za rok 2008 podle hlasování redakce Hrej se doslova o parník stává Broken Sword 2.5. Adventura, jež navazuje na podle mnohých nejlepší hry žánru vůbec, získala v našem hlasování téměř dvojnásobek bodů proti druhé Trackmanii, a i když by někdo mohl tvrdit, že se jejím autorům úplně nepodařilo nastolit tu správnou Broken Sword atmosféru, nevěřte jim a vyzkoušejte raději sami, dvouapůlté pokračování příběhu Nico a George patří mezi absolutní špičku freeware scény.

TĚSNĚ POD BRANAMI

Pro úplnost musím uvést, kterak probíhalo hlasování – osmička autorů serveru hrej.cz vytvořila osmero žebříčků nejlepších deseti her, ty se následně daly dohromady a vzniklo konečné pořadí. Ale protože každý oslovený autor preferuje jiné herní žánry, nemůžeme se divit, že se přespousta výtečných a zábavných her do desítky nedostala. Mne osobně nejvíce zaujaly arkády od Jesseho Venbruxe, vedle veleúspěšného Karoshi bych doporučil Mubbly Tower, Pazzon a v neposlední řadě také experimentální dílko Execution. Zajímavými počiny loňského roku byly také hry Jasona Rohrera, zejména pak Passage a Gravitation. Tomáš Krajča do své desítky zařadil sedmé pokračování adventur o záhadologovi Benu Jordanovi zejména aby podtrhl kvality celé série, neopomněl by ani Once Upon a Crime či zajímavý počin Hush. Naopak Marek Král nejvíce prosazoval stylovou plošinovku Tekkyuuman, za zmínku z jeho žebříčku stojí Wizball, remake Space Fury, demake VipeÜt Vectrex č Jimmy’s Lost His Toilet Paper od Petri Purha.

Jarda Möwald si vzpomněl na konečně dokončenou adventuru Zak McKracken: Between Time and Space, dále jej zaujala experimentální hříčka Spin the Black Circle a lehce morbidní dílko My First Skydiving Academy. Petr Poláček se snažil do top ten prosadit akční RPG Soundless Mounatin II, dále se v jeho žebříčku objevily tituly jako 8bit Killer, Dread Mac Falrane či Ultimate Bruce Lee. Lukáš Grygar neopomněl hříčku Dyson, jež se v březnu bude ucházet o hlavní cenu na nezávislém festivalu IGF, anebo třeba logickou arkádu Rooms či remake Arkanoidu Sawoid. Další z autorů, Ondřej Novotný, si vzpomněl na aktuální ročník simulátoru sjezdového lyžování Ski Challenge ´09, zaujala jej také slovenská strategie Priority Survive či plošinovka FLaiL Matta Thorsona, který letos vydal i třetí pokračování slavného Jumpera. Osmičku uzavírá Matěj Habarta, jenž do svého žebříčku neopomněl zařadit zajímavou hříčku Gymnast, střílečku Glitch či logickou cactusovku Mondo Medicals.

CO ROK S OSMIČKOU NA KONCI DAL

V loňském roce jsme se také dočkali uvedení zdarma poměrně velkého množství původně komerčních titulů, což je vždy vítáno s náručí otevřenou. Zcela zdarma si tedy nyní můžete stáhnout například Full Spectrum Warrior, Area 51,Postal 2: Share the Pain Free Multiplayer či The Suffering. Z oficiálních stránek si navíc zle stáhnout Command and Conquer: Red Alert, úchvatnou to záležitost herní historie.

Na nezávislé scéně jsme se tradičně mohli těšit z velkého množství soutěží, nejvíce aktivní se v tomto směru projevily servery TIGSource a YoYoGames, přičemž zatímco v kontestech YoYoGames až na několik zářných výjimek kvantita převyšovala kvalitu, TIGSource sázelo na netradiční zadání a jeho soutěžící nabízeli veskrze zajímavé a nápadité příspěvky. Nesmíme opomíjet ani velkou soutěž Retro Remakes, jež proběhla na konci roku a na jejíž výsledky stále netrpělivě čekáme. Na domácí scéně jsme se bohužel žádné velké soutěže nedočkali, tradiční Becherovka Game zcela změnila svůj charakter a odkládá uzávěrku na léto příštího roku. Doufejme, že se v budoucnu její místo podaří nahradit jinou kvalitní soutěží, třeba právě vznikající Českou hrou, o níž jsme vás na podzim informovali. Tradiční zveřejnění seminárních prací z univerzity DigiPen letos představovalo poměrně zklamání, asi jedinou hrou s originálním konceptem a netradiční hratelností se stala střílečka Glitch, ostatní zdaleka nedosahovaly zavedených digipenovských kvalit.

Při pohledu do budoucna bych mohl opakovat slova z loňského výročního článku, doufáme, že bude konečně dokončena řada titulů jako Until I’m Gone, aiR Captains, Edward Fogg, PacIn: Nermessova pomsta, Night Game, Indiana Jones and the Fountain of Youth, The Forgotten Element či Rise of the Hidden Sun, Star Wars: Shadows of the Empire… Je toho zkrátka hodně a těžko odhadovat, kdy a zda vůbec se uvedených her v budoucnu dočkáme. Musíme jen doufat a věřit, další rok je před námi a sním bezesporu i další hromada nezávislých her, které vám vždy přineseme na stříbrném podnose. Zůstaňte s námi!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz