Článek Mise Invaders: úspěšně probíhá

Mise Invaders: úspěšně probíhá

Luke

Luke

25. 1. 2006 23:57 1
Reklama
Reklama

Horečka herního čtvrtstoletí

Sto tisíc prodaných kusů. Obchody se zeleninou konvertované na herní doupata. Nedostatek sto-jenovek v Japonsku a následné trojnásobné zvýšení produkce mincí. Tak vypadalo Japonsko roku 1978 po uvedení herního automatu Space Invaders. Později téhož roku vydělával ve Spojených státech jeden automat 300-400 dolarů týdně. Byly to zlaté herní časy.

O dvacet osm let později

Mise Invaders: úspěšně probíhá

Poklidná Ženeva. Lidé spěchající do práce jsou jednoho rána konfrontováni s ohromnou mozaikovou podobiznou Space Invadera, pod nímž se skví nápis Invaded! Dobyto! To samé se objevuje nenadále v dalších evropských metropolích, ve Spojených státech, v Jižní Americe a samozřejmě v Japonsku. Dohromady v pětadvaceti zemích. Invaze totiž začala trochu jinak, než jsme si ji představovali: jejími strůjci jsou sprejeři, graffitáři a skejťáci, kteří se zapojili do projektu Space-invaders.com. Urbanistická propaganda komerčního produktu není nic nového pod sluncem – podle šuškandy firma Sony dokonce v amerických městech zaplatila sprejery, aby vytvářeli karikatury hráčů s platformou PSP – krok, ke kterému se nikdo ze Sony nehlásí, protože je nelegální. Space Invaders na zdech ale mnohem více, než jako reklama, fungují coby mimetická informace předávaná v průběhu několika generací. Řada z nás původní hru nikdy nehrála (máte šanci to napravit zde(http://www.neave.com/games/invaders/), přesto klasický tvar Invadera chápe jako součást moderní historie. Sprejeři, kteří vytvářejí podobizny Invaderů v evropských městech proto operují s faktem, že i starší generace rozliší, o co jde.

Space Invaders vymyslel Space Invader!

Mise Invaders: úspěšně probíhá

Nápad napadnout Zemi pošel z hlavy Francouze s uměleckou přezdívkou Space Invader. Nevěnuje se tagování rohů domů nebo velkým sprejovaným nápisům, ale mozaikám. Tvar ze hry pro něj byl důležitou součástí uměleckého zaměření, ze kterého pošla celosvětová mánie a nová odrůda street-artu. Nedávno pojmenoval svůj styl rubikubismem. Invader se věnuje stylovým mozaikám již jedenáct let a tvrdí, že kolem osmdesáti procent jeho děl je stále netknutých. Kromě zmíněných mozaik se věnuje dalším pravoúhlým motivům: jeho rubikubistická Mona Lisa zaznamenala ve světě velký úspěch. V současnosti se jako módní umělec prosadil již natolik, že je akceptován jako jeden z lidí, kteří umí využít popkulturu na současné mapě světa – přestal být lokálním, stal se globálním.

Invaderovská turistika

Mise Invaders: úspěšně probíhá

Místa, kde se Invadeři nalézají jsou pestrá: například dálniční most, ze kterého figurky útočí na projíždějící auta. Slavný nápis Hollwood v Los Angeles zdobí celých patnáct invaderů (musíte jít až k nápisu, abyste je našli) a v celém městě jich je přes stovku. Nebo „oficiální“ panel před pařížskou galerií Louvre, či nejnovější instalace: ohromná Rubikova kostka, ve které je vyskládána podoba Invadera. Lokací je tolik, že byla založena speciální „invaderovská turistika“ a na internetu jsou mapy měst se symboly v místech, kde je možné vetřelce spatřit. Stejně jako v případě hry probíhá invaze v několika vlnách – díky pozorným úřadům jsou mozaiky často rychle odstraněny a je čas na „vyskládání“ nového útoku. Z toho důvodu také autoři vystupují na internetu pod přezdívkami a na fotkách mívají zakostičkované obličeje. V samotné Praze se objevila řada Invaderů: na Hlavním nádraží, na Václavském náměstí, na Letné… Lukáš Grygar se dokonce postaral o mamutího Invadera, bohužel namalovaného křídou. O jeho zrušení se postaral déšť. No, pro příště už Lukáš ví, jakou techniku má používat.

Internetová prezentace Space-invaders.com celého dlouhoběžícího projektu ukrývá kromě neuvěřitelných fotek invaze z celého světa také mapky a videa a obchod, kde si můžete zakoupit předražené tématické výrobky. Pozoruhodná galerie ukazuje, jak vypadaly jednotlivé výstavy rubikubismu – a samozřejmě, na každé z nich Space Invaders hrál první housle. Na celé hnutí vás na Hrej.cz upozorňujeme z prostého důvodu: líbí se nám, když náš (stále) izolovaný herní rybník provalí někde hráze a dá o sobe vědět v úplně jiné formě, než jakou by kdokoliv čekal.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz