Flight Simulator X Článek Microsoft Flight Simulator X

Microsoft Flight Simulator X

Zdeněk Princ

Zdeněk Princ

23. 8. 2006 22:53 4
Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte řadu cen

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte řadu cen

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 00:00
1
Reklama

Už 25 let brázdí řeky virtuálního létání série Microsoft Flight Simulator a za dobu své existence předložila nadšeným virtuálním pilotům skutečně maximálně realistickou simulaci všech možných i nemožných létajících strojů. Nový díl nazvaný Microsoft Flight Simulator X by však měl přijít po dlouhé době s mnoha novými prvky, se snahou nalákat nové hráče, ale udržet si pochopitelně i ty stávající. Asi nejpodstatnější změnou se zdá býti celkový výraz hry, a to ať už v podobě grafického zpracování, tak celkového interface.

Řeč čísel

Začněme tedy u ztvárnění matičky Země. První inovací oproti předchozím dílům je možnost oddálit si pohled až kamsi do vesmíru. Odsud uvidíte Zemi jako na dlani a budete zde moci například pozorovat blížící se neduhy počasí apod. Vývojáři navíc doufají, že samotní hráči přivítají tuto možnost pohledu s povděkem a naleznou vlastní způsoby, jak jej využívat ke svému prospěchu. Pokud se přiblížíme k povrchu naší modré planety, poprvé uvidíme doopravdy žijící svět. Už žádné enviromentální placky, tvořené pouze texturami; Flight Sim X dokáže vykreslovat v reálném čase skutečně tuny objektů v mnohem větším rozlišení, než jsme byli doposud zvyklí. Například údaj o šesti tisícovkách stromů na jednom čtverečním kilometru lesa hovoří za vše. Pro srovnání, ve Flight Sim 2004 bylo těch objektů na čtverečním kilometru pouze 600.

Podobná, resp. mnohem větší čísla platí o počtu letišť, na která ve hře narazíte. Hovoří se totiž až o 24 000 reálně zpracovaných přistávacích plochách pro ty nejmenší až doopravdy obří letadla. Navíc bylo vybráno 1200 větších letišť, která budou zpracována se vším všudy. Na mysli mám tedy pozemní techniku, čímž jsou všechny ty cisterny, pojízdné schůdky, nebo vláčky na zavazadla pasažérů. Dále si budete moci ve sluchátkách poslechnout letištní komunikaci nahranou z reálných záznamů řídících věží a mimo jiné se připravte i na detailně zpracovaný provoz nad každým z větších aeroportů. Nedílnou součástí je v neposlední řadě i počasí, které bude ve hře zastoupeno skrze 5000 variant situací, do nichž se během letu můžete dostat. Připomínat nemusím, že taková polární bouře někde v Norsku může mít za následek zpoždění odletu až o několik hodin... Výše zmíněné navíc dostane další grafický rozměr až s použitím nových Windows Vista a DirectX 10, s čímž bude Flight Sim X pochopitelně kompatibilní.

Trocha inovace rozhodně neuškodí

Poprvé v historii nabídne Flight Sim X singleplayerové mise tak, jak je známe z mnoha bojových leteckých simulátorů. Půjde o 10 tutoriálových misí pro úplné začátečníky a dále 50 misí rovnoměrně rozvrstvených v obtížnostech Begginer, Intermediate a Advance. O zábavu se tak postarají například letecké akrobatické závody Red Bull Racing, kdy povedete akrobatické speciály pár metrů nad zemí a v souboji s časem budete prolétávat brankami vytyčenou trasu. Pro vyznavače poklidnějšího dopravního létání tu jsou tzv. krizové mise, kde vám během rutinního letu s vaší B747 začne hořet jeden z motorů. V neposlední řadě tu pak budou mise žertovné, kdy s prototypem budoucího raketoplánu poletíte do legendární Oblasti 51. Další mise, která byla prezentována novinářům hráče usadila do kokpitu lehkého ultralightu s jehož pomocí musíte shodit pytlíky s pískem (rozuměj bomby) na moři plovoucí cíle. Jelikož ovládáte ultralehké letadlo, je velmi obtížně korigovat jeho směr, neboť odolává povětrnostním podmínkám mnohem hůře, než těžké dopravní kolosy.

V dnešní době je ve většině her kladen velký důraz na multiplayer a věřte, že Flight Sim X nebude výjimkou. Do hry se bude moci připojit až 16 hráčů ovládajících vlastní letadlo, avšak díky novému systému multiplayerového kokpitu budete moci s kamarádem ovládat dvoupilotní letadla pospolu. Pokud vás spíše zajímá samotný letecký provoz, můžete se v multiplayeru vžít do role pracovníka v řídící věži a ze země ostatní letadla navádět. Co se komunikace mezi hráči týče, nabízí se pochopitelně radiový IP Voice Talk, jež klade důraz na reálnost radiových spojení. Ve výsledku to znamená, že si s ostatními hráči popovidáte pokud budou ve vašem dosahu a budete mít navíc naladěnou tu správnou frekvenci.

Připraven k odletu

Pokud se na nový Flight Simulator X těšíte, vězte, že se ho dočkáte už velmi brzy, neboť stanovené datum hovoří o začátku října. Jak jsem již nastínil výše, krása Flight Sim X vynikne až na Windows Vista, ale rozhodně to neznamená, že budete muset čekat na verzi pro zmiňovaný operační systém. V Microsoftu totiž počítají pouze s patřičným upgradem, který bude volně ke stažení na oficiálních stránkách hry. Co se odlišných verzí týče, k dispozici bude, ostatně jak jsme již zvyklí, klasická a tzv. Deluxe, lišící se nejen cenou, ale pochopitelně i svým obsahem. Sečteno podtrženo, těšit se mohou doopravdy všichni - Microsoft Flight Simulator X má být revolucí!

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama