Kane & Lynch 2: Dog Days Článek Kane and Lynch 2: Dog Days

Kane and Lynch 2: Dog Days

Dalibor Franta

Dalibor Franta

8. 2. 2010 23:56 10
Reklama
Reklama

Jen dvě věci na světě dokážou dokonale zmást lidský mozek. LuŠtěLa a filmy natočené potomky Jamese Parkinse na ruční kameru. Schválně si to zkuste. Pusťte svému mozku nekvalitní, rozklepanou nahrávku z mobilu. Přihoďte dva tři přesvědčivě neurotické neherce, pořádnou porci zrnění a kamerový úhel, co se zvrácenou precizností zabírá po dvě hodiny přesně tu část dění, kde se paradoxně neděje NIC a i cesta pro ptačí zob do zverimexu promění se rázem v nejsugestivnější horor poslední dekády. Pro film není tato metoda guerillového puzení fantazie žádnou novinkou, ale hry… panečku hry. Hry jsou pozadu. Od dob gamecubovského Eternal Darkness se o podobnou metodu gradace zážitku nikdo nepokusil. Až teď. Až Kane. Až Lynch. Až napodruhé.

Pokud dění kolem pokračování povedené střílečky z roku 2007 sledujete trochu podrobněji, jistě vám v posledních měsících neutekla mrazivá virální kampaň, kterou vývojáři z IO Interactive spolu s vydavateli z Eidosu rozpoutali. Svou hru prezentují řadou kratších trailerů, které šokují syrovostí a – to především – autenticky laděným snímáním, jež má evokovat internetový hit posledních let; záběry brutálních zločinů a tragických nehod zaznamenané mobily náhodných přihlížejících nebo mrazivě tichými bezpečnostními kamerami. V trailerech tak můžeme být svědky zběsilého útěku před policejním psem, který „náhodou“ zachytila pomalá a nekvalitní kamera v restauraci či bezpečnostního záznamu, na němž Lynch demoluje dveře a následně i obyvatele zašlé bytovky těžkou bowlingovou koulí. Stejně jako v případě skutečných záběrů, účinek na diváka je okamžitý – nehledě na hrůzy, které se na obrazovce dějí, chce vidět víc.

A v případě Kane and Lynch 2 víc dostane. I hra sama totiž nově přebírá styl, jímž jsou točeny upoutávky a nabídne hráči zatím bezprecedentní způsob vizualizace akce a násilí. Z prvního dílu sice zůstává kamera „za ramenem“ hlavního hrdiny, akci ale jakoby točil zběsilý kameraman zuřivě bojující na hraně svých schopností o každý záběr. Během pohybu se kamera divoce houpe, v dešti kulek zrní a vynechává, pří výstřelech a výbuších selhává zvuková komprese, a tak hlasité rány vždy na malou chvíli zcela potlačí všechny ostatní zvuky v okolí. Obraz je nekvalitní a VHS lo-fi jde tvrdě proti současnému HD trendu a honbě za co nejostřejším zážitkem. Nejde však o výsledek lenosti vývojářů, ale o netradiční a troufneme si říct i riskantní záměr. O autenticitu. Slabá čočka kamery se jen pomalu vypořádává s přechody do prudkého světla, s neony velkoměsta či se šplíchanci krve, které ji s každým zraněním nekompromisně obhodí. Dojem, že se vše odehrává v jedné z populárních televizních reality show navíc ještě umocňuje známá kostičkovaná cenzura obzvlášť brutálních situací – právě situace které nevidíte a záběry, které jsou vám záměrně odepřeny totiž působí na fantazii zdaleka nejsilněji. Možná tento styl nebude vyhovovat každému, těžko si ale v současnosti představit originálnější a hlavně autentičtější prezentaci akce.

Naturelu akce odpovídá i prohození hlavních hrdinů – hlavní hvězda prvního dílu Kane ustupuje do pozadí a dirigentskou hůlku dostává do rukou psychopat Lynch. Ten našel útočiště v mnohamilionové Šanghaji, kde zúročuje násilnické sklony i nabyté zkušenosti jako vymahač. Šanghaj je vůbec v poslední době oblíbené místo akčních dostaveníček. Vývojáři z IO Interactive tvrdí, že je to pro jeho futuristickou lyriku, která v mnohém evokuje kultovní sci-fi Blade Runner. A snad mají pravdu. Určitě bychom raději věřili tomu, než prozaické skutečnosti, že právě v Šanghaji se dnes nachází hlavní zdroj out-sourcových grafiků, kteří tak nemusí chodit pro inspiraci a 3D modely daleko. Ale zpět k Lynchovi – vždyť on si ten psychotický mizera našel dokonce i přítelkyni a vede relativně klidný život mimo hledáček úřadů. Stačí však, aby se otevřela šance získat „rychlý prachy“ v zakázce pro bosse místní evropské enklávy a Lynch se, s vydatnou pomocí starého přítele Kanea, opět vrací do akce… jen aby se všechno, jak už to tak bývá, královsky zvrtlo a dvojice se stala štvanou zvěří místní policie. Hra se bude odehrávat v průběhu dvou dní a dvou nocí a podaří-li se navázat na výbornou zápletku prvního dílu, jistě se nemusíme obávat o řadu prudkých dějových zvratů a překvapení.

Kromě zašlého šejky-kamu můžeme se „někdy v průběhu roku 2010“ těšit mimo jiné i na vylepšenou AI protivníků, kteří budou nově agresivnější a méně vyzpytatelní. Nic víc snad od čisté akční řežby očekávat nelze. Kooperativní režim singleplayerové kampaně bude otevřený pro online i offline hru a ve hře pro více hráčů nás údajně obšťastní několik nových herních režimů. Teď už jen aby hra vůbec dostala rating. Pak už to bude jen na vás a na vašem svědomí – je vůbec v lidských silách vychutnat si hru za dvojici zcela bezskrupulózních zločinců, kteří s kulkou pro nevinného civila neváhají ani na sekundu? My říkáme ano. A někde v temném koutě hoří kousek naší duše.

Pal ho čert.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz