Jak nás (ne)překvapil BlizzConline
Článek Jak nás (ne)překvapil BlizzConline

Jak nás (ne)překvapil BlizzConline

Redakce Hrej.cz

Redakce Hrej.cz

22. 2. 2021 22:30

Shrnutí letošního BlizzConline s komentáři

Reklama
Reklama

Během uplynulého pátku a soboty proběhl BlizzConline, historicky první kompletně online BlizzCon. Po loňském zrušeném ročníku byli fanoušci lační nových odhalení, Blizzardu bohužel, jak už to tak bývá, řada překvapení utekla předem. Už v týdnu jsme tak například tušili, že uvidíme návrat populárního datadisku The Burning Crusade pro World of Warcraft. I tak jsme si ale z akce několik zajímavých poznatků odesli. V následujících odstavcích si je shrneme a nabídneme na ně vlastní pohled.

Diablo 2: Ressurected

Lukáš: Pokud jsem se na něco z letošního BlizzConline těšil, tak to bylo právě tohle. Všichni víme, že by dvacet let stará hra potřebovala mnohem víc, než jenom přeleštit kabátek. Diablo 2 jako takové je sice skutečný klenot, který určil cestu mnohým RPG dnešní doby. Ale pravda je i taková, že třeba její level design už dneska prostě neobstojí.

Tvůrci opět nevynechali možnost autentického zážitku - po zmáčknutí jednoho tlačítka budeme moct přepnout na původní grafiku.

Každopádně je to ale tu, děje se to, a po remasteru prvního Starcraftu a Warcraftu III přichází konečně i druhé Diablo, které je dalším korunním klenotem z dílny Blizzardu. Vývojáři se už pochlubili prvními gameplay záběry a chybět nebude ani datadisk, tedy pátý akt hry - Lord of Destruction. Tvůrci opět nevynechali možnost autentického zážitku - po zmáčknutí jednoho tlačítka budeme moct přepnout na původní grafiku. Omlazení se dočkají i ikonické filmečky. Těšit se můžeme už letos! Objednávky jsou spuštěny, taktéž i přihlášení do alfa testu. Hry se dočkáme na PC, PS4, PS5, Nintendo Switch a Xbox One i Series X/S.

Rogue v Diablo 4

Lukáš: Na otevíracím ceremoniálu nechybělo samozřejmě ani Diablo IV. Tvůrci měli následně několik panelů, kde popisovali nové možnosti hry. Tím nejšťavnatějším kouskem bylo ale odhalení nové postavy. Nové děsivé video se odehrává v kapli, kam spanilá slečna přinese knězi tři uřízlé uši. Postava Rogue, neboli vražedkyně, seneobjevuje v sérii poprvé a tak mnohým fanouškům srdce zaplesalo.

Dostali jsme několik záběrů přímo ze hry a jak bylo vidět, krví se skutečně nešetřilo. Navíc tvůrci nadšeně mluvili o nové customizaci postav a tak si svojí postavičku budete moci upravit přesně tak, jak si daný charakter přestavujete právě vy. Nezbývá než se těšit na další informace a snad se napřesrok taky dočkáme.

Zatím nevíme, kdy vyjde Overwatch 2

David: V ideálním světě by Overwatch 2 vyšel už letos. Jenže v ideálním světě nežijeme, z plánovaného data vydání dávno sešlo a my nakonec budeme rádi, když pokračování vůbec první střílečky od Blizzardu vyjde příští rok. Možná i proto je trochu překvapením, že se vůbec o pokračování na proběhnuvším Blizzconu mluvilo. Popravdě byla spíše pravděpodobnější druhá varianta, totiž že se na podiu objeví Jeff Kaplan jen aby promluvil o posledních updatech prvního dílu, který je na trhu už od roku 2016, ale nakonec nás Blizzard příjemně překvapil.

Za trochu větší pozornost stojí nová hrdinka Sojourn, ačkoliv i ta může působit jako další osvěžující injekce do jinak v poslední době statického ansámblu.

Pravda, některé změny skutečně do pět let staré hry zamíří, a nebude jich úplně málo. Spousta z nich ale dorazí právě díky OW2, jelikož jak víme už od oznámení, cokoliv z Overwatch 2 se přenese i do původní hry, jen s výjimkou PvE režimu, který zůstane Overwatch 2 exkluzivní. V tomto směru tak působí designová úprava postav jen jako pouhý refresh, stejně jako představené mapy New Yorku a Říma jako další články řetězce už tak obsáhlého seznamu. Za trochu větší pozornost stojí nová hrdinka Sojourn, ačkoliv i ta může působit jako další osvěžující injekce do jinak v poslední době statického ansámblu.

Pro fanoušky Overwatche je mnohem zajímavější to, co vyřčené nebylo, jakkoliv to může znít trochu zmatečně. Jeff Kaplan se opět nechal slyšet, že by druhý díl měl být výraznou evolucí, nejen pouhým dodatkem, čemuž budou odpovídat změny v hratelnosti. Jaké přesně ale řekl jen náznakem. Tou největší novinkou bude fungování hrdinů, zajímavý je však i jejich počet na každé straně. Ale popořadě. Hrdinové budou nově fungovat více na bázi tříd, takže například podpůrní hrdinové se budou defaultně léčit, damage-dealeři naopak budou obecně vzato rychlejší. Spíše tak mimoděk se hovoří i o změně tanků – ti by se neměli držet někde stranou a jen krýt svůj tým, ale měli by se mnohem více zapojit do soubojů tváří v tvář a být nebezpečnější. S tím souvisí i druhá změna; někteří hráči na základě záběrů usoudili, že se PvP režim bude hrát jen v pěti proti pěti, což výrazně ovlivní složení týmů. Nejčastější domněnkou je to, že by ideální složení mělo mít dva supporty, dvě útočné postavy a pouze jeden (nebezpečnější) tank. Uvidíme, nakolik by tato změna zamíchala kartami. Ve prospěch její důvěryhodnost hraje i to, že některé postavy vypadají jinak (třeba Roadhog je menší), a tak se spekuluje i o tom, že by mohl přejít do kategorie DPS.

Jak nás (ne)překvapil BlizzConline

Stále trochu stranou, i když zároveň největší novinkou nové hry, je již zmíněné PvE. Už od prvotního oznámení víme, že se v PvE bude hra soustředit na příběhové pozadí hrdinů. Blizzcon ukázal několik nepřátel, stejně tak jsme se dozvěděli i o doslova stovkách různých scénářů… ale prozatím to celé působí tak nějak abstraktně. Těch pár kooperativních okamžiků v rámci speciálních eventů původního Overwatche nebylo nikdy špatných, ale ani napodruhé se Blizzardu nepovedlo svou novou část hry prodat naplno. Je sice hezké vědět, že si díky Hero misím budeme moci upravovat postavy dle libosti v rámci předpřipravených dovednostních stromů, ale jejich funkčnost si zřejmě budeme muset osahat až na vlastní kůži.

Nový obsah pro WoW: Shadowlands

Lukáš: Celou akci nemohl Blizzard otevřít ničím jiným, než novinkami ve World of Warcraft. První patch a druhá sezóna je za dveřmi, ponese název Chain of Domination. Těšit se můžeme na zcela novou lokaci v srdci The Maw a odemčení létání v celých Shadowlands. Tentokrát ne skrz reputaci, ale plněním úkolů a postupu u hráčova Covenantu. Nechybí taky nové brnění a mounti, speciální právě pro daný Covenant. S patchem začne nová sezóna v PvP a nebude chybět i zcela nový dungeon s až osmi bossy. Ten bude prozatím dostupný v obtížnosti Mythic.

Tvůrci také slibují velký zvrat po dokončení raidu. Prý dokonce takový, že náš pohled na Azeroth už nebude nikdy stejný.

Příběh se nám taky posouvá dál - mladého Lva, krále Anduina, navštívila proradná Sylvanas. Nový runový meč Kingsmourne je ukut a Anduin se poddává jeho moci. Zápletka se tedy znovu komplikuje a chybět nebude nový raid, který patch uzavře. I v tom nás čeká deset bossů a jak již fanoušci před odhalením věděli, potkáme v něm Kel'Thuzada a na konci i samotnou Banshee. Tvůrci také slibují velký zvrat po dokončení raidu. Prý dokonce takový, že náš pohled na Azeroth už nebude nikdy stejný. Že by se našla ztracená Tyrande a dostala svoji pomstu za Teldrassil?

Návrat The Burning Crusade

Lukáš:  Aby toho nebylo ve světě Warcraftu málo, Blizzard potvrdil, že se vrátíme i na Outland. Znovu. A to stejně obtížně jako naposledy, když jsme se tam v roce 2007 proháněli. Za jedno předplatné tedy můžete bojovat proti Sylvanas v připravovaném patchi "hlavního WoW", táhnout proti Nefarianovi v Classicu a zároveň čelit Illidanovi v Black Templu. Po Classicu totiž bude přístupný i The Burning Crusade Classic.

Největším překvapením je řešení postav. Dostaneme možnost jednoho tokenu, jak jsme zvyklí u aktuálních datadisků, abychom rovnou naskočili do „aktuálního“ dění. První postava tedy rovnou skočí na úroveň 58 se základními statistikami. Případně můžeme vzít naší vyexpenou a vygearovanou postavičku z Classicu a převést si ji do „nového“ regionu. Zároveň tu je tu ale i třetí možnost, a to duplikace dané postavy. Ta tak zůstane na serverech Classicu, zároveň s ní ale můžete pokračovat i do Burning Crusade. Poslední možnost bude podmíněna drobným poplatkem, stejně jako změna jména nebo realmu v aktuálním World of Warcraft.

Kromě těchto možností nás čeká svět Outlandu, tak jak si ho pamatujeme a tvůrci se rozhodli nezasahovat příliš do mechanismů nebo atmosféry celé hry. Znovu „poprvé“ tak hráče Classicu čeká možnost vyzkoušet paladiny za Hordu a šamany za Alianci. Stejně jako remake druhého Diabla i The Burning Crusade Classic vyjde ještě letos. Jste připraveni?

Blizzard vydává retro kolekci

Tadeáš: Posledním zásadnějším oznámením je odhalení retro kolece Blizzard Arcade Collection. Tou si Blizzard ke svým třicátým narozeninám nadělil balíček klasických pecek v podobě Blackthorne, The Lost Vikings a Rock N Roll Racing, navíc dostupným v momentě odhalení. To je samozřejmě pro pamětníky hezká nabídka, já ale prostor využiju trochu jinak. 

Na mimořádně trpký BlizzCon 2018 se pak možná snaží společnost zapomenout dodnes.

Blizzard je velmi opatrný a tak trochu znejistěl. Určitě k tomu přispívá i nepříliš vlídný rok 2020, který skrze pandemii koronaviru přinesl spoustu omezení a řada projektů značně zpomalila vývoj. Na druhou stranu ale musí Blizzard strašit i nepříliš povedené ročníky předchozí. Loni se BlizzCon neuskutečnil vůbec, v roce 2019 sice ukázal skvělé Shadowlands a pokračování Diabla, s tímto ročníkem je ale zároveň spojeno i fiasko v podobě Warcraft III: Reforged. Na mimořádně trpký BlizzCon 2018 se pak možná snaží společnost zapomenout dodnes.

Letos se tedy spíše hledělo do minulosti, ať už skrze klasický Burning Crusade (Classic byl obrovskou trefou do černého, tak co by mohl pokazit ten "nejoblíbenější" datadisk z dob, kdy bylo ještě všechno v pořádku?), remaster Diabla nebo balíček retro arkádovek. Na druhou stranu ale výsledek působí značně chudě. Nic překvapivého, šokujícího, ba ani nic zásadně nového nám Blizzard neukázal. A když už přinesl něco neviděného, nedokázal informace uhlídat pod pokličkou a vyrukovali s nimi leakeři v dnech před událostí. 

Přechod do online prostředí navíc BlizzConu moc nesvědčí. (Ne)živé panely prostě nemají tu správnou atmosféru a tradiční živé vystoupení kapely, letos v režii legendární Metallicy, zakalil mimořádně bizarní incident s licenčními opatřeními Twitche. Ve výsledku jsem tak dost zklamaný. Ano, chápu, že pro fanoušky Blizzardu, včetně Lukáše, musí jít o svátek tak jako tak. Ostatně z akce vytěží mnohem víc než my, řekněmě řadoví hráči, třeba svou sbírku mountů nebo kartiček v Hearthstone (které se taky dočkaly rozšíření) obohatí o nějaký ten unikátní kousek

Pro nás ostatní ale nezbývá než jiného než doufat, že bude příští rok o něco bohatší a pestřejší. A že se i ostatní akce toho letošního neponesou ve stejném duchu. Zatím je totiž pohled do kalendáře vydání a oznámení téměř deprimující. 

Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz