intel-brzy-uvede-quadcore-amd-kontruje-athlonem-64-x2-6000
Článek Intel brzy uvede quadcore, AMD kontruje Athlonem 64 X2 6000+

Intel brzy uvede quadcore, AMD kontruje Athlonem 64 X2 6000+

Ondřej Grym

Ondřej Grym

28. 9. 2006 22:53 2
Reklama
Reklama

Vůbec první dějištěm, na kterém se pořádně předvedl nový čtyřjádrový macek z 65nanometrových fabrik Intelu, se stala konference Intel Developer Forum. Šéf Intelu Paul Otellini příliš nepřekvapil přítomné prohlášením, v němž uvedl, že quadcore se mezi počítačové nadšence vydá již letos v listopadu.

Intel dodal, že quadcore, které bude prodávat pod logem Intel Core2 Quad, překoná, co se výkonu týče staršího dvoujádrového kolegu z totožné série téměř o 70 procent. Čísla to jsou ale velice přibližná a Intel samozřejmě při jejich získání použil řádně optimalizované aplikace, které si se čtyřmi jádry v jednom čipu rozuměly stejně dobře králík s mrkví. V „reálném“ PC světě bude situace totálně odlišná. Programů, které by byly pořádně optimalizovány pro dual/multicore procesory, by totiž jeden spočítal na prstech jedné ruky.

Na své si přijdou také servery - do jejich útrob se ještě na sklonku tohoto roku dostanou čtyřjádrové procesory Intel Xeon řady 5300. Nové nízkonapěťové procesory Intel Xeon L5310 pro blade servery, které budou šokovat spotřebou 50W, se k uživatelům dostanou přibližně v prvním čtvrtletí 2007.

Budoucnost má Intel v malíku

Na IDF se Otellini rovněž pochlubil roadmapami s vyobrazeným příchodem nové mikroarchitektury s kódovým názvem Nehalem. Její zástupce bude Intel vyrábět 45nanometrovým procesem, na trh by se tyto čipy mohly dostat do roku 2008. O dva roky později plánuje firma dostat na trh procesory s prozatímním názvem Gesher. Pravděpodobně budou sjíždět ze 32nm fabrik. Otellini podotkl, že do konce desetiletí Intel pod jeho vedením uvede mikročipy s trojnásobným výkonem vztaženým k jednomu wattu, než jakým se mohou pochlubit dnešní procesory.

Gesherem ale IDF zdaleka nekončilo. Intel ještě stačil vysypat z rukávu prototyp mikročipu s osmdesáti jednotkami pro výpočty s plovoucí desetinnou čárkou. Tento miniaturní procesor s plochou 300mm čtverečných dosahuje výkonu jednoho teraflopu, tedy jednoho biliónu operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu.

Vcelku podařený výkon, zvláště když jej srovnáme s vůbec prvním teraflopovým superpočítačem, který před jedenácti lety potřeboval k dosažení tohoto výkonu téměř 10 000 procesorů Pentium Pro, kdy jeho 86 velkých skříní zabíralo plochu více než 200 metrů čtverečních.

Jak na to dále?

V blízké budoucnosti přejde Intel kompletně k 65nanometrům - již dnes firma dodává více než polovinu svých procesorů touto technologií. Konkurence AMD se na přechod k 65nm teprve chystá. Ve druhé polovině příštího roku by se Intel mohl posunout k 45nanometrům. Prototyp s 45nm tranzistory bude podle tvrzení firmy hotov již letos. Co se týče plochy takzvaných clean room prostor, kde jsou vyráběny 45nm mikročipy, má jich firma v současnosti k dispozici kolem 50 000 metrů čtverečných. Do jejich výstavby společnost nalila asi 9 miliard dolarů.

Ostrý sprinter: AMD Athlon X2 64 6000+

Nového čtyřjádra od Intelu se AMD údajně nebojí. Podle ranných a nutno podotknout, že i velmi neoficiálních informací, proti němu plánuje firma nasadit sprintera s ratingem 6000+. Jedná se o model AMD Athlon X2 64 6000+ s reálným kmitočtem 3000 MHz. Rychlík by se měl na trhu objevit závěrem tohoto roku, možná už v listopadu. Jeho cena je neznámá.

Rovněž v listopadu bychom se mohli dočkat dalších několika modelů ze stáje AMD. Jde o novinky AMD Athlon 64 X2 5400+ (2,80GHz, 1MB L2 cache) a 5600+ (2,80GHz, 2MB L2 cache). Mikročipy s číselným označením 5400+ a 5600+ vykazují podle tabulek spotřebu 98W, výkonější 6000+ pak ze zdroje při zátěži nasaje rovných 125W.

Nejen stolním počítačům chce AMD urychlit cestu digitálními nástrahami. Několik inovovaných produktů míří také do serverů. Předně se jedná o modely Athlon 64 FX-70 (2,60GHz, 2MB L2 cache), FX-72 (2,80GHz, 2MB L2 cache) a FX-74 (3,00GHz, 2MB L2 cache). Zmíněné mikročipy pracují s paticí se 1207 piny. Jsou vyráběny 90nm procesem.

AMD splývá s ATI

O tom, že se Nvidia snaží pomalu přejít od výroby grafických jader také k jinému segmentu výrobků, který se váže k výpočetní technice (kapesní přehrávače?), probleskly informace již před několika měsíci, kdy z AMD unikly zprávy o chystaném odkupu ATI Technologies. Prodej samotných GPU již není tak výnosný jako dříve a pokud by se Nvidia věnovala jen jemu, za pár let zajde na úbytě. Obchody firmě také naruší i další novinka od představitelů Advanced Micro Devices.

AMD totiž ústy šéfa techniků Phila Hestera uvedla, že pracuje na výrobě mikročipu s vestavěným grafickým jádrem. První informace o tomto počinu přinesl internetový server CNET, který rozhovor s Hesterem uveřejnil.

Prvních CPU+GPU systémků od AMD se dočkáme pravděpodobně v roce 2008, kdy společnost najede na 45nanometrový výrobní proces. Právě až tento technologický postup umožní obě jednotky skloubit dohromady na relativně malém prostoru.

Je vysoce pravděpodobné, že se k podobnému kroku odhodlá také Intel. Ze světové jedničky ve výrobě mikroprocesorů však zatím nezaznělo, kdy se tak stane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz