Fatal Inertia EX Článek Fatal Inertia - WipEout nové generace?

Fatal Inertia - WipEout nové generace?

Julius Rácz

Julius Rácz

10. 10. 2006 22:55 1
Reklama

Inspirováno legendárním WipEoutem se nedávno vybudované torontské studio společnosti Koei pustilo do vývoje titulu prezentujícího futuristické akční závody. Jak už loni naznačil hlavní designér projektu Michael Bond, hlavní devizou hry by se měla stát reálná fyzika ve spojení s Unreal 3 enginem. Pohyb závodních strojů by měl díky propracovanému fyzikálnímu modelu vypadat velmi věrohodně, stejně realisticky by měly na závodní vznášedla působit i účinky zbraní nebo okolní prostředí. Interaktivita lokací je ve hře nadmíru důležitým faktorem podněcujícím tvořivost hráčů a ti jistě ocení možnost alternativních řešení ve hře vzniklých situací. Rozmanitá interakce s prostředím bude využitelná například v okamžiku, kdy vám bude za patami hořet koudel v podobě nadržených soupeřů. V takové chvíli bude záležet jen na vás, zda odstřelíte skalní stěnu a padajícími úlomky pokropíte pronásledovatele anebo zda využijete možného zrychlení a pokusíte se uniknout z dosahu hladové smečky.

Na startovní lajně

Závodní tratě by měly být situovány do přírodních exteriérů, jejichž variabilita zažene stereotyp na míle daleko. Můžete se těšit na bleskové průlety skalními soutěskami, na volnou jízdu prašnými kaňony a třeba i na téměř romantické nálety nad hladinami řek. Detailní grafické zpracování dává hernímu světu punc přitažlivosti, umocněný navíc kvalitními vizuálními efekty v podobě reálně vypadajících vodních hladin, zvířeného prachu nebo oslňujících explozí. Pravdou je, že na audiovizuální požitkaření příliš času nebude a že jako hráče vás budou zajímat především vaši soupeři, kontrolní body a „zásobárny“ zbraní. O zbraních si povíme posléze. Co se týče kontrolních bodů, půjde vlastně o mohutné kruhy, jimiž budete muset v rámci závodu prolétávat.

Narozdíl od WipEoutu a jeho klonů se ve Fatal Inertia počítá s rozšířením prostoru pro manévrování. To však neznamená, že byste se měli bát dezorientace. Závodní trať bude totiž v terénu signována navigačními značkami a také bude možné stávající polohu konfrontovat s minimapou, umístěnou do levého rohu obrazovky. Na minimapě budou viditelná umístění kontrolních bodů i aktuální pozice vašich soupeřů.

Když to nejde po dobrém

Rychlost a umění pilota jsou fajn základem pro dosažení vítězství. Budoucí hráči Fatal Inertia se však neobejdou bez schopnosti včas a účelně použít dostupné zbraňové systémy, ať už pro útok na rychlejší konkurenty, nebo pro obranu před útoky těch pomalejších. Zájem akčně založených pařanů asi nevzbudí palubní kulomety – tato standardní výzbroj se sice hodí na občasné ostřelování před vámi letícího frajera, ale žádná větší potíž od nich nehrozí. Trošku jiným šálkem kávy jsou zbraňové systémy získávané průletem některou ze „zásobáren“, které jsou rozesety po závodní dráze. Po úspěšném „zásahu“ do,v prostoru visícího symbolu,následuje náhodný výběr některé z dále popsaných položek, mezi nimiž lze nalézt jak útočné, tak i obranné prostředky. Obecně platí, že zbraně se dají použít nejen pro útoky na cíle před vámi, ale také jako nástraha na pronásledovatele. Teď ale konkrétně.

Magnety - jsou patrně nejtypičtější zbraní ve hře. Po vystřelení se na cíl v dosahu přitáhnou a díky své váze nepříznivě ovlivní rychlost, ovladatelnost a stabilitu zasaženého stroje. Podle toho, na které místo trupu se magnet uchytí, je pro příští okamžiky ovlivněn pohyb zasaženého vznášedla – při zásahu křídla způsobí otáčení do strany, při zásahu ocasu zase zvedání „nosu“. Jednoduchá fyzika.

Tříštivé pumy - jsou vybaveny pohybovými senzory, které aktivují explozi v návaznosti na blízkost kovového objektu (může jít o vznášedla či zbraně). Každá puma je tvořena desítkou magnetů, které se rozprsknou a jako šrapnel způsobí poblíž se vyskytujícím strojům silná poškození. Vzhledem k absenci naváděcího systému (bomba sama o sobě nemá magnetické vlastnosti) je při střelbě na vzdálenější cíle nutné precizní míření. Tříštivé pumy se výborně hodí jako nástrahy na pronásledovatele.

Rakety - vlastně ani nejsou raketami jak je známe. Jde totiž o magnety s raketovým pohonem. Díky výkonné hybné síle jsou několikrát znásobeny kinetické účinky magnetického projektilu, který tak dokáže zasažený stroj uvést do stavu totální nekontrolovatelnosti. Kromě uvedeného se dají rakety použít i k bleskovému zrychlení letu, a to jejich umístěním za „ocas“ vlastního vznášedla.

Energetická bomba - je narozdíl od dříve popsané trojice zbraní rovněž i obranným prostředkem. Výbuchem energie můžete vytvořit nárazovou vlnu, která smete celou skupinu pronásledovatelů nebo jí můžete docílit rychlého odpichu vlastního stroje. Lze ji využít k likvidaci blížících se nepřátelských střel anebo k odstranění magnetů přisátých na trup vašeho vznášedla. Vyberte si sami, k čemu ji použijete. Nyní ale přejděme k obranným systémům.

Kouřová clona - je obvyklým způsobem, jak zamést stopy. Její využití je více než zřejmé a nemá cenu se jím zabývat. Snad jen malá poznámka – pokud clonu použijete v zatáčce před skalní stěnou, zkuste hádat, co se vzápětí stane se vznášedly v závěsu?

Silový štít - je dalším klasickým obranným mechanismem. Dokáže dočasně chránit váš stroj před nepřátelskými útoky a tlumit účinky střetů s překážkami. To vše ale za cenu deaktivace vlastních zbraňových systémů.

Elektromagnetický puls (EMP) - dokáže přechodně znefunkčnit všechny elektronické prostředky v blízkém okolí. Zasažené stroje nezničí – ty klesnou k zemi a po odeznění elektromagnetického šoku mohou pokračovat v letu. Kromě znehybnění vznášedel rovněž deaktivuje všechny zbraně v dosahu, například nastražené tříštivé pumy. Zpomalovač času umí, jak už název napovídá, zbrzdit okolní dění a možní vám rychlé vylepšení aktuálně nepříznivého pořadí. Extrémně vzácný prostředek k radikální změně zdánlivě jasného výsledku závodu. Mimo to se dá využít například k útěku před blížícími se střelami soupeřů.

Mechanikem a konstruktérem

Jak je možné odvodit z přehledu arzenálu, zbraňové systémy neslouží ve Fatal Inertia k přímé likvidaci soupeřů, ale inovativně spíše jen k ovlivňování letových schopností konkurenčních vznášedel. Poškození strojů v závodě bude viditelné a projeví se také na jejich výkonu. Při těžších srážkách s okolními objekty dojde k oddělení některých částí, např. křídel a v důsledku opravdu masivního porušení konstrukce i k výbuchu, který logicky ukončí vaši účast v závodu. Abyste předešli tomuto nežádoucímu odstoupení ze soutěže, budete mít možnost navštívit depa nacházející se poblíž startu a v nich poškozený stroj opravit. Aby hra dala vyniknout také tvůrčímu elánu potencionálních konstruktérů, její součástí bude tzv. „customize“ režim, v jehož rozhraní se vzhled vašeho stroje a jeho výkon přizpůsobí vaší představě prostřednictvím výměny jednotlivých vnějších části – například křídla či kabiny pilota anebo kompletní změnou barevného provedení.

Jen ne offline!

Kromě singleplayeru by hra měla obsahovat i řadu multiplayer módů. Vzhledem k potížím, které nedávno vyvstaly v souvislosti s herním enginem od Epicu, jsou aspekty online pařby velkou neznámou a dokonce se spekuluje, že se jí možná nedočkáme. Vzhledem k potenciálu síťového multiplayeru však nezbývá než věřit, že vývojáři přijdou na optimální řešení problémů a o síťová klání tak nakonec nepřijdeme. Absence online hry by totiž mohla být mínusem, který bychom nepocítili jen my hráči, ale ve svém důsledku i společnost Koei.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama