Far Cry 5 - dojmy z hraní
i Zdroj: Hrej.cz
Far Cry 5 Článek Far Cry 5 - dojmy z hraní

Far Cry 5 - dojmy z hraní

Pavel Makal

Pavel Makal

21. 3. 2018 13:48 22
Reklama
Reklama

Far Cry 5 patří k největším titulům letošního jara a také ke hrám, na které se někteří těší a někteří zas prorokují, že půjde zas o to samé v bledě modrém. Od vydání posledního číslovaného Far Cry ale uplynuly více než tři roky a předloňský Primal byl spíše odbočkou. Nové pokračování jsem si mohl vyzkoušet již potřetí, první dojmy jsme přinesli již z loňského Gamescomu, znovu jsem si pak hru osahal na veletrhu ForGames. S ohledem na blížící se vydání ale v pražských Holešovicích proběhl preview event, v rámci něhož nám bylo Far Cry 5 zapůjčeno na o poznání velkorysejší dobu. Jaké jsou tedy dojmy z téměř finální verze?

PROROK S HADÍMA OČIMA

Ukázka hry se skládala ze dvou částí. Ta první zahrnovala kompletní začátek hry spolu s tutorialovou oblastí. Nutno podotknout, že hned samotný úvod zahrál na úplně jiné struny, než jsme byli dosud zvyklí. Temná atmosféra základny kultu Project Eden’s Gate působila dostatečně tíživě a první setkání s hlavním antagonistou Josephem Seedem potvrdilo dlouhodobé tušení, že tentokrát nebudeme mít co dočinění s karikaturou typu Vaase nebo Pagana Mina. Záporáci z předchozích dílů totiž oplývali určitou mírou kouzla osobnosti a ačkoli se dopouštěli skutečně nepěkných věcí, bylo těžké třeba takového Pagana s jeho smyslem pro styl a velkolepost nemít v koutku duše aspoň trochu rád. „Otec“ Seed, to je ovšem jiná káva. Pohledem do jeho očí máte absolutní jistotu, že jde o absolutního psychopata a manipulátora, který za řečmi o spáse a vykoupení skrývá mnohem temnější úmysly. Úvodní minuty mi svou atmosférou připomněly třeba i starý známý Resident Evil 4 a prapodivné obyvatele španělské vesničky, stejně tak si můžete vzpomenout třeba na druhý Outlast nebo na film Red State od Kevina Smithe. Potíž je v tom, že tíživá atmosféra vydrží zhruba deset minut, po kterých se Far Cry 5 vrací do starých známých kolejí.

Hned tady a teď vám totiž mohu prozradit, že to, jak se vám nový díl bude líbit, přímo závisí na tom, jak se vám líbil ten třetí nebo čtvrtý.

Slovo potíž v předchozí větě berte na vědomí pouze v případě, že se nepokládáte za fanoušky série. Hned tady a teď vám totiž mohu prozradit, že to, jak se vám nový díl bude líbit, přímo závisí na tom, jak se vám líbil ten třetí nebo čtvrtý. Far Cry 5 na ně přímo navazuje, dokonce do té míry, že se prakticky nezměnilo ani uživatelské rozhraní. Adrenalinová honička, ke které krátce po úvodu hry dojde, je prvním znamením toho, že opět půjde především o zběsilou, explozivní akci, v níž nebude nouze o kilogramy výbušnin a tuny vystřílených nábojnic. Po absolvování tohoto úvodu si ještě projdete krátkou tutorialovou oblast, kde ve zhuštěné formě absolvujete několik aktivit, které vás následně budou provázet po celou hru. Opět tedy budete dobývat tábory fanatiků, ničit jejich svatyně a také zachraňovat místní obyvatele. Na závěr si pak ještě vylezete na věž, ale nebojte, postava, která vám tento úkol zadala, vám do vysílačky svatosvatě slíbí, že to skutečně nebude dělat pořád. A svůj slib dodrží.

ŽÁDNÁ VELKÁ PŘEKVAPENÍ

Namísto plynulého pokračování nás testovací build po absolvování tutorialu přesunul na předem určené místo, vybavil slušnou palebnou silou a odemkl několik zajímavých perků. Hope County je přirozeně rozděleno na tři části, každou z nich pak spravuje jeden ze členů povedené rodinky Seedů. Západní část má na starosti John, který vymýváním mozků a násilím získává pro společenství proviant i nové ovečky, na východě úřaduje sestra Faith se zálibou v halucinogenní droze Bliss a sever opatruje Jacob, tvrďák, jehož úkolem je cvičit ozbrojence kultu. Velmi rychle seznáte, že v Hope County nefungují státní složky a obyvatelé jsou od odkázáni sami na sebe. Zvůle Project Eden’s Gate prorostla i do policie, kontakt s okolním světem neexistuje, a tak milí vesničané vzali právo do vlastních rukou a založili domobranu. Ta je samozřejmě naprosto zoufalá, dokud se neobjevíte vy ve spasitelské roli, stejně jako v minulých dílech. Stačí trochu pozlobit kultisty a zprvu nedůvěřiví starousedlíci vás okamžitě považují za to nejlepší, co se jejich domovu kdy stalo.

Jak jsem už říkal, samotná hratelnost je prakticky totožná se staršími díly. Zmizel crafting, který nyní plně nahradily odemykatelné perky, lovení zvěře tedy nyní má smysl pouze tehdy, když máte hluboko do kapsy a chcete si trochu přivydělat prodejem kožek. Mapa je skutečně obrovská, herní svět také nabízí oproti minulým dílům velké množství postav, s nimiž si můžete pohovořit a dozvědět se nějaké ty zajímavé informace. Buď vám prozradí umístění tajné skrýše se zásobami, nebo vám dají tip na další tábor zlobivců. Far Cry 5 ale klade důraz na systém parťáků. S kultem nemusíte bojovat sami, můžete si naverbovat až dva společníky, a to buď z řad běžných obyvatel, nebo, po splnění příběhových misí, některou z význačných postav lokálního dění. Tyto osobnosti pak kromě své pušky přidají k dílu i své speciální schopnosti. Parťáků je na výběr slušné množství, a kromě těch lidských vám může pomoci třeba z trailerů známý pes Boomer, drsný méďa s úžasným jménem Cheeseburger nebo ochočená puma. Vrací se i starý známý Hurk a nemusíte se bát, je to pořád stejný ňouma se zálibou v alkoholu a explozích.

NA POHLED I NA OMAK PŘÍJEMNÉ

Hru jsem testoval na PlayStation 4 Pro a pokud tuto konzoli máte doma, mohu vás uklidnit. Hra běží naprosto bez problémů a vypadá velmi dobře. Totéž platí i pro Xbox One X, na němž hru testujeme pro recenzi. Přechod na americký venkov se povedl, atmosféra je parádní a krajina vypadá prostě skvěle. Zlatavá pole, lesy s mlžným oparem, divoké potůčky, venkovská městečka, sady a benzinové pumpy, vše je na svém místě a čeká, až se proženete kolem s plamenometem v ruce. Mimochodem, obilí se dá zapálit a oheň se opět velmi realisticky šíří. Za zmínku stojí široká nabídka zbraní a oblečení v obchodě (na vše si můžete vydělat hraním, mikrotransakce jsou téměř nepostřehnutelné a zbytečné), množství aut, čtyřkolek, vrtulníků a letadel, která můžete osedlat a různé vedlejší aktivity, jako je třeba výprava po stopách místní kaskadérské legendy. Perlička na závěr – agresivní orel je zpět a tentokrát mu zdatně sekunduje neméně agresivní krocan.

Far Cry 5 - dojmy z hraní
i Zdroj: Hrej.cz

Far Cry 5 není revolucí snad v žádném slova smyslu, o této hře byste měli přemýšlet skutečně v intencích dalšího dílu série. Osobně jsem si ale hraní užíval a bylo mi až líto, že musím odložit ovladač a čekat, než se mi do rukou dostane plná verze. Pokud od nového pokračování očekáváte více téhož s novým příběhem a kulisami, budete spokojeni. Jestliže byste si ale přáli nějaké úplně jiné Far Cry, můžete pomalu žhavit klávesnice a udělat si makro na psaní slova reskin.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz