excite-truck
Excite Truck Článek Excite Truck

Excite Truck

Martin Strnad

Martin Strnad

15. 11. 2006 23:41 2
Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte řadu cen

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte řadu cen

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 00:00
1
Reklama

Konzole Wii je už od začátku prezentována jako platforma, která by měla bortit hranice a překonávat konvence. Nicméně ani ten největší odpůrce pravidel se bez nich (alespoň občas) neobejde, neboť by pak neměl proti čemu rebelovat. Ani Wii tak neminou hry docela jednoduše žánrově zařaditelné, mezi nimiž nesmí pochopitelně chybět automobilové závody. Nebyla by to však společnost Nintendo se svojí snahou být (v rámci často hodně omezeného prostoru) originální, kdyby víceméně klasickému závodnímu titulu Excite Truck nepřidala do vínku něco neobvyklého. Excite Truck díky tomu kloubí klasické principy arkádových závodních titulů s mírně novátorským přístupem.

Honička jako každá jiná

Excite Truck
i Zdroj: Hrej.cz
Excite Truck je závodní titul, takže se v něm bez vozítek neobejdeme. Už název samotný však napovídá, že to žádné elektromobily, nebo šlapadla nebudou. Půjde totiž o nefalšované off-road stroje s náhonem na všechna čtyři kola a špínou na předním skle. Něco podobného už tu samozřejmě mnohokrát bylo. V případě Excite Truck však bude lepší nedat na první dojem, který velmi rád klame. V Excite Truck jde, jak by se dalo přepokládat, o dosažení co nejlepší pozice v cíli. Jinak řečeno, vítěz bere vše. Na tom samozřejmě není nic překvapivého, narozdíl od způsobu, jakým se bude hráč o dosažení co nejlepšího výsledku snažit. Tak především, zapomeňte na jakoukoli autenticitu. Excite Truck není simulace. Hra sice obsahuje fyzikální model, ale velmi specifický - silně arkádový. Jde zkrátka o fyziku, která dokáže ukočírovat vzduchem létající obrovské off-roady.

Trojživelník

Stejně jako v každé jiné závodní hře, tak i v Excite Truck platí, že nejzajímavější částí hry je samotné závodění korunované co nejlepším umístěním v cíli. Aby hráč získal výhodu nad protijezdci, tak bude nucen sbírat boost body, které může později použít pro efektivní zrychlení. Boost body však nerostou na stromech. Hráč je získává po každém úspěšně dokončeném skoku, což vyžaduje co nejpřesnější dopad na všechna čtyři kola. Stejně jako ve skocích na lyžích, bude i v Excite Truck hodnocena kvalita dopadu. Z toho vyplývá, že bude hráč moci ovládat své vozítko nejenom při jízdě na pevné zemi, ale i za letu ve vzduchu. Hráč bude moci naklánět letící vozidlo do všech stran, přičemž každý pohyb bude mít určitý efekt na délku letu. Záklonem dozadu hráč docílí delšího letu, náklonem dopředu zase rychlejšího pádu a tak dále. Přitom všem je však třeba myslet na to, aby auto dopadlo zpátky na vozovku v co možná nejvýhodnější poloze, aby hráč získal co nejvíce bodů.

Excite Truck
i Zdroj: Hrej.cz
Vzhledem k tomu, že je Excite Truck skutečně arkáda (opakujeme to už po několikáté, ale jistota je jistota), tak se nelze divit tomu, že auto vystřelí do vzduchu už při nájezdu na relativně malý hrbolek. Takových však bude ve hře pomalu. Daleko více bude pořádných krpálů, které si budou účastníci závodu takříkajíc tvořit sami. Jinak řečeno, hráč a všichni zúčastnění závodníci budou mít možnost ovlivňovat terén samotné trati i jejího okolí. Půjde to snadno, prostě projedete obrazcem určitého tvaru, který je položen na cestě a začnou se dít divy. Z doposavad rovné planiny se stane hornatá oblast, bez varování se před vámi zjeví obrovská propast. malinkatý hrbolek se změní v horu, nebo otevřete cestu korytu řeky, která pak logicky zpomalí průjezd všem oponentům. Vše se má dít přímo za jízdy, respektive za letu, přímo před vašima očima v reálném čase.

Rychlá taktika

Právě díky obrovským skokům, boost bodům a možnosti měnit terén bude hrát v Excite Truck velmi důležitou roli i taktika. Jde přitom hlavně o co nejefektnější využití na trati položených obrazců a za letu získaných boost bodů. Jen s jejich pomocí se totiž dají překonat ty největší překážky, jako například propast. Pokud máte k dispozici dostatek boost bodů, tak ve správný okamžik aktivujete boost, zrychlíte a propast v pohodě přeletíte, zatímco soupeři bez boost bodů padají dolů do propasti. To je samozřejmě jenom jeden příklad z mnoha. Velkých překážek bude ve hře spousta a jejich bezchybné překonání bude základem úspěchu.

V plné kráse

Excite Truck
i Zdroj: Hrej.cz
Excite Truck je arkáda, čemuž bude odpovídat smrtelně rychlé herní tempo i barevné provedení. K dispozici bude celkem 11 vozidel, která půjdou upravovat, samozřejmě jenom co se vzhledu týče. Velmi příjemně působí i vzdálenost, kterou hra dokáže bez poklesu framerate vykreslit. Vizuálně samozřejmě nepůjde o žádné Gran Turismo, ale při smrtelné rychlosti, kterou se bude závodit, si absence detailů na pozadí, nebo méně detailních textur, nikdo nevšimne. Co se ovládání týče, tak bude Excite Truck využívat technologie snímání pohybu jen částečně. Nunchuk nebude při hraní Excite Truck potřeba vůbec. Hráči postačí remote část, kterou uchopí do horizontální polohy (v níž bude připomínat klasický NES ovladač) a jejím následným nakláněním do stran bude simulovat pohyb volantu. Dalším zajímavým prvkem v Excite Truck je možnost vypnout hudbu původní a pustit si k závodění hudbu vlastní, uloženou ve formátu MP3 na SD kartě, což je velmi příjemné. Snad se budeme moci podobně vyjádřit i o hře samotné, která vyjde v severní Americe 19. listopadu. Termín vydání pro Evropu zatím znám není. Zcela určitě to však nebude při evropském launchi Wii 8. prosince.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama