Dragon Age: Inquisition Článek Dragon Age: Inquisition

Dragon Age: Inquisition

vaclavbednarhrej@seznam.cz

vaclavbednarhrej@seznam.cz

20. 8. 2013 22:55
Reklama

To je třetí, nebo čtvrtej díl? To byla moje první otázka, když jsem dostal za úkol napsat tenhle článek. Samotného mě to zarazilo. Vždyť když jsem před lety recenzoval jedničku, stal jsem se jedním z jejích největších obhájců. Pamatuju si dodnes, jak silně mě tehdy příběh a herní systém vtáhnul a odmítal pustit, dokud nebylo dohráno do konce. Konečně něco pro milovníka Baldur’s Gate! Dvojky jsem se nemohl dočkat a i tu jsem dojel skoro v jednom kuse. Tak co se to od té doby stalo, že jsem na tuhle sérii úplně zapomněl?

Ostatně, a to taky sehrálo podstatnou roli, druhý Dragon Age už tak dobrý jako jednička prostě nebyl. Hlavně generické a ploché pojetí soubojů bylo velkým posunem směrem dolů. A i když to pořád byla nadprůměrně přitažlivá hra, hráče u obrazovky držel hlavně příběh. Plus samozřejmě obecná schopnost žánru RPG přimět nás fanoušky honit se za lepšími zbraněmi a schopnostmi jako chrti za králíkem až do úplného vyčerpání.

Dragon Age: Nová generace

A tak se stalo, že jsem si vůbec nebyl jistý, jestli jsem už trojku náhodou někdy před rokem nebo dvěma nepropásnul. Podle Wikipedie nikoliv, což je úleva. A protože se spoustě lidem zřejmě stalo úplně to samé, rozhodli se tomu tvůrci z BioWare přizpůsobit. Když posloucháte jejich vyprávění, nemůžete se zbavit pocitu, že se za dvojku tak trochu omlouvají. Tím spíš, když zdůrazňují, že to rozhodně nedělají. „Není důvod se za Dragon Age II omlouvat,“ říká jasně creative director Mike Laidlaw. Jenže jak zase říká Tywin Lannister ve Hře o trůny: „Žádný muž, který si musí říkat 'Já jsem král!', není opravdový král.“

Nový Dragon Age se zjevně chce poučit z obrovské spousty pozitivních i negativních ohlasů na první dva díly a v mnoha ohledech bude tak nějak uprostřed. BioWare si navíc uvědomují, že s odstupem několika let od posledního dílu a nástupem nové generace konzolí  stojí současně i na prahu nové generace RPG her. Inquisition proto má být první ukázkou toho, jak bude tento žánr v jejich rukou v dalších letech vypadat.

Já, inkvizitor

Jak praví Slováci: „Keď sa to sere, tak všetko a poriadne.“ Přesně tak bude začínat tohle dobrodružství. Mágové se nenávidí s templáři, Ferelden se stále nevzchopil z poslední Nákazy, státní moc i církev ztrácí kontrolu, státy si jdou po krku a v Orlais jsou dokonce uprostřed občanské války. A zrovna v tu chvíli se otevře nebe a na svět začnou proudit démoni. Tomu se říká fakt blbá náhoda. Až na to, že to nejspíš žádná náhoda není. Jak velkej mindráček musí mít někdo, kdo cíleně rozeštve všechny, kteří by mohli mít prostředky a vůli invazi démonů řešit? To musí zjistit znovuzrozená inkvizice, organizace, která se zodpovídá jen sama sobě.

Nikdo v podstatě nemá povinnost poslouchat inkvizici, takže bude na nás hráčích, abychom její moc upevnili.

Ale nebojte se nic, čarodějnice se upalovat nebudou – pokud tedy nebudete chtít. Hra vás totiž postaví rovnou do role nečekaného vůdce inkvizice. A to je tak trochu big deal. Najednou nepodléháte nikomu a ničemu, nikdo vám nemá právo říkat, co máte dělat, hodnoty i směřování inkvizice budete určovat jen vy sami. Jen na vás bude, jaký zaujme postoj třeba k magii nebo jednotlivým frakcím, a může tak znatelně ovlivnit směřování celé společnosti. Ze začátku ne zas tak moc, ale ono to přijde…

Konečně do světa

Stejně tak ale nikdo v podstatě nemá povinnost poslouchat inkvizici, takže bude na nás hráčích, abychom její moc upevnili. Cest budeme mít k dispozici celou řadu: pomáhání lidem v nouzi, zjišťování nejrůznějších tajemství, vydírání, politiku a využívání cenných kontaktů, samozřejmě i vojenské akce. Cílem je, aby i samotnou organizaci mohl hráč směrovat a formovat stejně, jako svou vlastní postavu. Aby inkvizici dal hodnoty, postoje, aby z ní vyzařovala určitá atmosféra a cílevědomost. A to zní fakt skvěle. Čím silnější bude, tím víc možností bude zároveň k dispozici.

Navíc se svět konečně pořádně otevře a my se podíváme do mnoha různých oblastí. „Volnost“ a „průzkum“ jsou dvě slova, která máme opravdu rádi, a přesně o ta se jedná. Velké příběhové předěly budou sice pevně odděleny získáním určitého vlivu inkvizice, mezi nimi se však lze věnovat mnoha dílčím dobrodružstvím podle toho, co vás zrovna zaujme. Všechny oblasti mají být „větší než cokoliv, co jsme v BioWare dosud vytvořili“. To znamená konec opakujících se koridorů - poprvé budeme moci volně procházet rozsáhlé pouště, hory nebo třeba bažiny, nacházet v nich skryté lokace, objevovat úkoly a poklady, zažívat překvapivé výjevy.

BioWare přiznávají, že právě prvek průzkumu ve svých hrách v posledních letech zanedbávali a tohle by měl být jeho velký návrat. Hráč rozhodne, kudy a kam se vydat, a bude si moci užít tu ryzí radost z objevování, když vyleze na kopec a otevřou se mu nové nečekané výhledy, možnosti a lákadla. Svět bude natolik rozsáhlý, že bychom se prý měli dočkat i nějakého systému jízdy. Dokonce budeme mít přístup i tam, kde číhají monstra vysoko převyšující aktuální schopnosti družiny, abychom taky občas dostali výchovnou nakládačku. Ale my se jednou vrátíme, a pak uvidíme, kdo si bude sešívat zadnici!

Místo masovky souboje s hajzlíky

Definitivní sbohem dává léta piplaný a snad už trochu přešlechtěný engine Eclipse, místo nějž přichází nabroušený Frostbite 3, který si vychutnáme třeba v Battlefieldu 4. Bez toho by ostatně nebyla možná většina z toho, co jste četli na předchozích řádcích. Možná vás v téhle souvislosti napadne spojení „destrukční model“, ale v BioWare jdou ještě o krok dál a neváhají proces obrátit k modelu konstrukčnímu. Stejně jako propracovaně ničit bude možné s pomocí magie třeba opravovat mosty nebo pevnosti, aby mohly fungovat jako opěrné body inkvizice. V minulých letech často ustrkovaní majitelé PC se zároveň opět dočkají férového přístupu a ovládání pro ně bude od počátku stavěno s ohledem na myš a klávesnici.

Opět více taktické souboje prý budou podporovat jak přístup „pouze akce“, tak „pouze taktika“ nebo „něco mezi“, což nám nezní úplně uvěřitelně, takže si radši počkáme na výsledek. Každopádně to už nebude generická řež s vlnami tupých nepřátel vylézajících odnikud. Naopak bude umělá inteligence vzájemně spolupracovat, krýt se a pomáhat si, každý typ jednotky podle svých schopností, situace či zdraví.  I postavy proto dostanou nové taktické dovednosti sloužící právě k tomu, aby narušily souhru nepřátel a umožnily drtivý protiútok. Tempo bojů pak bude celkově pomalejší než posledně, aby měl hráč více šancí reagovat na konkrétní akce protivníka.

Tak jak?

Hračičky potěší, že se vzhledem členů družiny se lze vyřádit víc než kdy dřív. Teoreticky je možné i to, že pokud by se vám děsně líbila třeba úplně základní zbroj, můžete si později vyrobit její supersilnou variantu ve vlastním barevném provedení. Opět si lze vybrat hru za člověka, elfa či trpaslíka, obzvláště hráči trpaslíků totiž prý berou role-playing velice vážně (že by si něco kompenzovali?) a byla by škoda tento prvek do hry nevrátit. Přidání čtvrté rasy v podobě qunari je stále ve stádiu zvažování.

Hlavně bude ale pořád platit, že i dobří lidé občas dělají špatné věci, zatímco argumentace záporáků je naopak často neprůstřelná. Nemluvě o dělání špatných věcí z dobrých důvodů, nutnosti rozhodovat mezi dvěma dobry či zly a podobně. Ryzí dobro a zlo už nám z her hezkých pár let mizí a kdo jiný než tvůrci Dragon Age by měl v tomhle trendu dál pokračovat. Těžká rozhodnutí a nutnost vypořádat se s jejich nehezkými důsledky jsou něco, bez čeho by tahle série prostě ztratila smysl. Dobrou zprávou na konec budiž, že příběhově tentokrát vývojáři slibují více odpovědí na staré i nové záhady než nových nevyřešených otázek. Že by to byl náznak, že třetí díl bude stejně jako v případě Mass Effectu poslední?

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama