comic-con-e3-pro-fanboje
Článek Comic Con: E3 pro fanboje?

Comic Con: E3 pro fanboje?

Luke

Luke

28. 7. 2008 22:32 2
Reklama
Reklama

Uplynulý týden přinesl nejednu kritiku na adresu E3. Často šlo o neopodstatněné hlášky s balistickou dráhou země-internet, které vyjadřovaly osobní stanovisko mluvčích a nikoliv jejich mateřské firmy. Výsledné mediální haló pak očím evropanovým může připadat, jako že se E3 skutečně nevydařila a je na čase začít za ní hledat náhradu. Podívejme se na to detailněji. Jedním z výrazných argumentů proti E3 je nepřítomnost hráčské veřejnosti. Ti, kteří zažili výstavu před lety, kdy počet návštěvníků dosahoval desítek tisíc, si na současnou selektivnost akce jistě stěžovat nebudou. E3 je primárně odbornou výstavou, kde probíhají pracovní schůzky a šou-ismu je na ní k nalezení málo. Nezapomínejme: model výstavy odborné se razantně liší od výstavy veřejné. Stačí srovnat E3 a GC v Lipsku, aby byl patrný rozdíl. V rámci kritiky E3 hnidopichové jaksi opomenuli zmínit navazující Comic-Con v San Diegu. Akce pořádaná pro fanoušky komiksů se během let transformovala do geekovského a nerdovského festivalu (od roku 2004 pravidelně sto tisíc a více návštěvníků) a letos, stejně jako loni, na ní zájemci našli řadu herních novinek a zajímavostí. Hráči tedy to, co nedostali na E3, vyinkasovali následně na Comic-Conu – symbióza obou akcí nemůže být průmyslu na škodu.

Stačí se podívat na vylistování jakéhokoliv novinkově orientovaného herního serveru – Comic-Con zabíral v novinkách důstojnou pozici prakticky každé druhé nebo třetí zprávy. A nešlo jen o suchopárná tisková prohlášení, ale i o fotky účastníků, zajímavých kostýmů nebo o přepisy hlášek slavných tvůrců nebo o názory filmařů a komiksářů na počítačové hry. Byly to zprávy, které ve všech potěšily vnitřního fanboje a obrázek z herní části ComicConu mohl vypadat takto:

Zatímco Stan Lee na jednom pódiu prohlašuje, že hry vypadají mnohem lépe než filmy a dá více práce je vyrobit, tak z druhé strany hlaholí Jim Lee o DC Universe. O kus dál Jordan Mechner potvrzuje, že je při pohledu na filmové obsazení Prince z Persie nadšený a – mimochodem – že dělá na nové verzi slavné Karateky a támhle u DCček dostal komiks Mirror's Edge. Kolem se potácí člověk navlečený do kostýmu z Dead Space (a nadává, že je mu horko) a vrazí do stolečku, kde Hideo Kojima právě podepisuje Willu Wrightovi tričko. Dojmy hypnotizovaní lidé se valí jako řeka přes přednášky, prezentace her, stánky a kolem vyprsených hostesek...

Jó!

Komiks, hollywoodské spektákly, animované filmy, SFF&H paperbacky, anime, kartičky nebo modelářství má s hrami mnoho společného. Navzájem se ovlivňují, kradou či půjčují si autory, nechávají se inspirovat a všechny dohromady oslovují jednu masivní cílovou skupinu. Vytváření akce zaměřené pouze na hry je samozřejmě z pohledu herního novináře logické, protože se mu tak práce zhustí na jedno místo, ale z pohledu fanouška už to zdaleka tak jasné být nemusí. Tomu se může mnohem více zamlouvat spojení s dalšími věcmi, které ho zajímají. Hry jsou jedním kouskem ohromné kulturní mozaiky současnosti, a tak může být jejich přítomnost na nespecificky zaměřených akcích mnohem přínosnější (i pro přijímání her jako společenské hodnoty), než když se na jejich samostatné výstavy chodí dívat jen úzce zaměřená část populace. Comic-Con vše mixuje kvalitně a snad i vizionářsky a krom naplnění vlastních představ se odtamtud lidé vracejí s novými informacemi a zážitky.

Pro příští rok, až se zase hlasy kritiků budou obracet proti E3 a jejímu příliš výraznému odbornému zaměření, až zase budou lidé nadávat, že veřejnost nemá na E3 přístup, až zase všichni budou postrádat ten lesk a krásu velkých výstavních hal, ať se raději vypraví na Comic-Con, který by pro ně mohl nahradit tu „ztracenou duši“ E3. Comic-Con, který je určený pro široké spektrum návštěvníků, od fanoušků, náhodných kolemjdoucích, zájemců o konkrétní věci přes opatrné koketující a samozřejmě až po novináře. Je jednou z nejznámějších bran do světa moderního digitálního umění, popkultury a avantgardy a obecně do současného zeitgeistu. Pro našince je San Diego trochu z ruky, to ano, ale naštěstí máme náhradu. I v České republice existují akce, které sice nedosahují tak širokého repertoáru, ale formátově jsou podobné – například Festival fantazie v Chotěboři nebo celo evropský Eurocon (letos byl v Moskvě, příští rok v Itálii) nebo Parcon v Plzni příští měsíc. Když už ne do San Diega, tak proč ne právě sem?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz