Asus Gaming VG249Q
Článek Asus Gaming VG249Q

Asus Gaming VG249Q

Placená inzerce

Placená inzerce

9. 9. 2020 09:25
Reklama
Reklama

Levnější monitory už dávno nejsou jen o FullHD rozlišení a preferování jisté značky. Pokud se rozhodnete, že chcete levný monitor na hraní, máte dnes široký výběr. Parametry, jako jemné rozlišení, polohovatelnost, vysokou obnovovací frekvenci a krátkou dobu odezvy, lze najít i v nižší třídě. Při správném výběru nemusíte narazit ani na pověstné „ale“. Konkurence je ovšem veliká a herních monitorů okolo pěti tisíc naleznete hodně. Na recenzi nám tu přistál model od Asusu. Označení VG249Q předjímá 24palcovou obrazovku a nálepka 144Hz jistě zaujme hlavně milovníky kompetitivních titulů. Jak tedy monitor z rodiny TUF obstál a čím se vyznačuje?

Asus Gaming VG249Q

Za pár minut připraven do akce

Celé balení vymyslel výrobce svým způsobem chytře. Monitor je již z velké části smontovaný, obrazovka připevněná k noze a stačí tak nasadit samotný podstavec, na kterém bude stát. Jedná se o jeden šroub, jenž jde utáhnout rukou. Žádné nářadí nepotřebujete. Zapojení monitoru zabere vyloženě jen pár minut, a to i přes skutečnost, že se všechny porty nacházejí v zadní straně směrem dolů. Dosáhnout na ně nepředstavuje problém právě díky možnosti otočit obrazovku o 90°, kdy konektory směřují přímo na vás. Více o polohovatelnosti později.

Asus Gaming VG249Q

V balení kromě samotného monitoru naleznete i HDMI a napájecí kabel. Mimo HDMI lze k připojení k PC využít i DisplayPort a starší D-Sub. Audio stránku doplňuje výstup na sluchátka i vestavěné reproduktory. Ty hrají vzhledem k cenovce průměrně. Na nenáročný film, či seriál postačí. Pokud jste náročnější na herní zvuk, rozhodně ponechte na hlavě sluchátka.

Kompetitivní hry při 144Hz

Parametrů, které ovlivňují herní zážitek, je hodně. Lepší podání barev, velká úhlopříčka, vysoká obnovovací frekvence a jemné rozlišení spadají mezi ty nejdůležitější. Začneme u rozlišení. FullHD na 24 palcích plně dostačuje, pokud nemáte obličej nalepený na displeji. Barevné podání IPS displeje na hry rovněž postačuje. Nemá cenu si mazat med kolem pusy, pokud pracujete v grafických programech, rozhodně není levný herní monitor ideální volbou. Navíc zamrzí, že se v této kategorii nerozmohl trend zvyšování maximálního jasu. Posunout 250cd/m2 na vyšší hodnotu by totiž prospělo obrazu více, než přesnější podání barev. Není to ani tak kritika monitoru, ale spíš výrobců, kteří nevěnují tomuto parametru dostatečnou pozornost. Matná povrchová úprava tuto skutečnost lehce zachraňuje.

Asus ovšem pozornost věnoval hlavně obnovovací frekvenci. Ta dosahuje až na 144 Hz a kdo někdy hrál na monitoru, jenž přesáhnul aspoň 120 Hz ví, že plynulejší obraz dělá víc, jak jemnější rozlišení na této úhlopříčce. Pokud do nějakého parametru herního monitoru má cenu investovat, ačkoliv šetříte, je to právě obnovovací frekvence. Obraz působí plynule a jen těžko bez ukázky vysvětlíte ostatním, jak moc. Asus navíc nezapomněl ani na podporu variabilního frameratu pomocí AMD FreeSync. Vaše grafická karta proto nemusí 144 FPS dosáhnout, přesto si plynulejší obraz do sytosti užijete.

Ve výsledku z toho těží hlavně kompetitivní hry. Nehraje přitom roli, zda preferujete Valorant, CS:GO, Lolko, Dotu nebo třeba Rainbow Six Siege. Stejně tak je tomu u závodní her, ale rozdíl poznáte i při scrollování na internetu. Vysoká obnovovací frekvence dělá prostě hrozně velký rozdíl a díky rozšíření této vlastnosti mezi levné monitory již neexistuje výmluv, proč 144 Hz nebrat. Obnovovací frekvenci přitom doplňuje IPS panel, který podává slušné pozorovací úhly a 1ms doba odezvy.

Asus Gaming VG249Q

Herní specifikace pak doplňují technologie jako Flicker-Free a Shadow Boost. Záleží na vás, zda funkce využijete. Z testování můžeme říct, že náš oči nebolely a jako nejvíc praktická funkce se jevila možnost nastavit si na monitoru vlastní crosshair.

Polohuj jak chceš

Zatím se monitoru dalo vytknout snad jen průměrné podání barev. Za těchto okolností by asi monitor zapadl mezi ostatní v dané cenové kategorii. Jenže Asus přidává jednu super vlastnost, kterou možná využijete jednou za čas, ale o to víc si jí vychválíte. Řeč je o polohovatelnosti. Monitor lze snadno výškově posouvat, otáčet dle osy stojanu i naklánět. Není navíc problém obrazovku kompletně přetočit na výšku. To navíc usnadní právě přístup k jednotlivým portům. Otáčení i posun v jednotlivých osách je precizně provedeno a monitor drží v jakékoliv poloze.

Asus Gaming VG249Q

Stojan monitoru přitom není masivní a zabere málo prostoru. Černo červené doplňky působí minimalisticky a hezky. Celkově vzhledu není co vytknout, protože zaujme, ale nijak při hraní neruší.

Asus Gaming VG249Q

Ergonomický stojan se zkrátka povedl, a právě jeho přítomnost monitor Asus VG249Q velmi odlišuje od konkurence. Přesto výrobce umožňuje využít VESA držáku.

Úspěšný útok cenou

Jestli hledáte nejlepší koupi v dané kategorii, jistě hledíte na důležité a praktické parametry. RGB podsvícení vám snímky za sekundu nepřidá. IPS panel a 144 Hz ale jistě oceníte. Možnost snadného polohování rovněž. Konkurence sice nabízí podobné vlastnosti panelů, ale nepřidává onu polohovatelnost a jistotu značky, jakou u Asusu máte. Vtip je ovšem v tom, že VG249Q je levnější, než konkurenční produkty s podobnými parametry.

Asus Gaming VG249Q

Asus prostě dokázal vyrobit monitor s panelem, který se v dané cenové relaci okolo pěti tisíc vyrovná konkurenci. Přitom zbylé provedení, především stojanu, ostatní převyšuje. To vše za nižší cenu. Asus VG249Q je ve své kategorii definicí skvělého poměru ceny a výkonu. Rozhodně doporučujeme.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz