Článek ModNation Racers

ModNation Racers

Lukáš Grygar

Lukáš Grygar

18. 8. 2009 22:54 1
Reklama
Reklama

Uživatelská přítulnost a bezbřehá šíře možností. To jsou dva zcela očividné a po dnešku i vlastnoručně ohmatané pilíře autíček ModNation Racers. Autíček, co za fasádou nenáročné a infantilní zábavy ukrývají... jednak nenáročnou a infantilní zábavu, ale především také obrovskou autorskou paletu, po které může hmátnout každý hráč a okamžitě s ní začít vymalovávat své nejdivočejší závodnické sny (co se infantilních autíček týče, samozřejmě). A přesně takhle to na kolínské prezentaci vypadalo: díky strategicky zvolenému místu k sezení jsme jako vůbec první "civilové" na světě (a samozřejmě i v blízkém vesmíru) dostali do ruky ovladač a hurá navrhnout vlastní trať. Gamepad se pak v úzkém kruhu rodinném jedné z několika oddělených skupinek přesouval od novináře k novináři, až byly všechny příslušné vrstvy trati hotové a člověk si na čerstvě vybudovaném okruhu mohl okamžitě zařádit (světe div se, vyhráli jsme).

Pokud to totiž náhodu nevíte - ModNation Racers - jak už název napovídá - je hra, kde si upravujete nejen svého řidiče a své autíčko, ale můžete tam přímo na zelené louce (případně žluté poušti a leckde jinde) vystavět zcela původní a zcela plnohodnotný závodní okruh. A tak jsme se do toho - pod otcovským dohledem jednoho z designérů - dali s vervou sobě a svému zapálení pro exkluzivní věc vlastní. Práce s editorem je skutečně zcela prozaická a sžije se s ní i člověk, co má problém najít křížky a kolečka poslepu (rozumějte - já). Vše podstatné obstará jeden či dva stisky příslušného tlačítka a pomůcky, které slouží k urychlení nebo zautomatizování určitých věcí (například obložení silnice květináči... nebo třeba velbloudy), skutečně slouží a nijak nepřekážejí tvůrčí invenci.

Právě invenci si raději střádejte dopředu, protože ty v úvodu zmiňované bezbřehé možnosti berou dech. Nebo dobře, to možná kecáme, protože se nám tu ona všudypřítomná klimatizovaná směs kyslíku a H1N1 dýchá báječně, ALE - jestli lze k něčemu editační nástroje hry přirovnat, je to bez přehánění Spore. A neplatí to jenom u editoru tratí, ale i tvorby řidiče. Základem je paňáca, naprosté holátko, říkejme mu třeba Tabulík Rasík, a tohohle Tabulíka si prosím můžete navléct nejen do všemožných oděvů a huček a přileb a dalších serepetiček, ale především můžete tyto vrstvit až nastokrát přes sebe! Což dává prostor vzniku zcela nových kombinací a tvarů, které budou mít pranic společného s tím, co pro vás do základu nachystali autoři hry. A to platí pro obličeje, oblečení, autíčka, budovy...

S hotovým Tabulíkem pak můžete samozřejmě závodit, ale také ho nahrát na PSN a nechat další hráče, aby vaši kreaci / kreaturu obdivovali, hodnotili a hlavně remixovali - s tím, že autorství původního návrhu vám nikdo další nevezme. Výtvory nebudou procházet žádným cenzorským kolečkem, ale autoři počítají se samoregulací ze strany "slušné" komunity, která promptně označkuje každého, kdo by chtěl z Tabulíka udělat obří závodní pohlavní orgán. Jako by těch orgánů za volanty skutečných aut nebylo na silnicích dost a dost!

Jediným limitem vaší fantazie je tu nakonec framerate. Autoři bez cavyků přiznávají, že osázet trať přepáleným množstvím objektů povede k rychlému poklesu výkonu a nám se zároveň tak trochu zdálo, že i na jednoduchém okruhu by se hra mohla hýbat o něco plynuleji - ale to lze bez většího mrzení přičíst na vrub pre-alfa stádiu celé hry. Samotné závodění už nijak nepřekvapí a zábava se přímo odvíjí od kvality navržené tratě. A ta, jak jsme si vytyčili na předchozích řádkách, bude plně spočívat na bedrech hráčů. Pro ty s kreativními pudy je už teď ModNation Racers jednou velkou otevřenou náručí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz