Gears of War Článek Gears of War

Gears of War

Jan Horčík

Jan Horčík

13. 6. 2006 22:57
Reklama

Rozháraný blonďatý týpek jménem Cliff Bleszinski alias CliffyB už v herním průmyslu působí pěknou řádku let. Vymyslel krvelačného Jazze Jackrabbita, to byl ještě na střední škole, ale úspěch série ho vykopnul až do pozice vedoucího designéra studia Epic Games. Následně těžce zabodoval se sérií Unreal a dnes jednoznačně patří mezi herní celebrity. Na jeho v mnoha ohledech jedinečnou 3rd person akci Gears of War pro Xbox 360 se proto těší celé zástupy hráčů. Proč jedinečnou? Ono se stačí podívat na některé screenshoty. Nebo ještě lépe videa. Úžasná grafika nového Unreal Enginu 3 je ale jen jedno z mnoha velkých lákadel. Především je to úchvatná hororově-akční atmosféra a nové herní prvky, pro které sám CliffyB označil Gears of War jako "cover-shooter" a de-facto tím definoval nový žánr. Krytí a týmový postup budou totiž alfou a omegou celé hry. Díky těmto a dalším novým prvkům, jako jsou speciální záběry kamery, plynulost pohybů a krátké akční prostřihy, získá hra - ano, tušíte správně - "hollywoodštější" ráz.

Hrdina naší doby

Dnešní hry už si zdaleka nevystačí s hlavním hrdinou, o kterém víte maximálně to jak se jmenuje a že opravdu ze srdce nenávidí ty, na které s maniakálním úsměvem na tváři střílí. Dnešní hrdina musí mít pořádné pozadí. Tedy, příběhové pozadí. Gears of War vám takové nabídnou. Ocitneme se kdesi v daleké budoucnosti na planetě zvané Sera. Dlouhá léta se zde válčilo o jakýsi tajemný zdroj energie zvaný Imulsion, když se z podzemí nečekaně vynořil nový protivník: Locustové. Obludné zubaté potvory živící se lidským masem. Během jediného úderu vyhubily velkou část populace planety. Začíná nová válka proti nepříteli strašnějšímu, než cokoliv předtím.

Hráč se ocitá v kůži Marcuse Fenixe, toho času vězně na vojenské základně. Byl uvězněn, protože v minulé válce odmítnul splnit rozkazy a pomáhal svému otci dál bránit předsunutou základnu. Za to se mu jeho nadřízení odvděčili tím, že ho šoupli na pěkných pár let do chládku. Jenže nová válka si žádá staré hrdiny, a tak je Marcus osvobozen svým bývalým parťákem Dominicem, familiérně zvaným "Dom". Spolu a partou dalších vojáků z čety Delta se znovu vydávají do boje. Hezké, ne? Na příběhu spolupracoval CliffyB s Ericem Nylundem, protřelým pisálkem a autorem více než tuctu herních skriptů, několika románů a dalších textů. Že na vás čeká velkolepé, ačkoliv veskrze lineární dobrodružství, to si můžete být jisti. Stejně jako že se podíváte až do Díry, místa odkud Locustové pocházejí a které nazývají svým domovem.

Něžná je noc

Zatím Gears of War působí dojmem klasické 3rd person akce. Výčet nejrůznějších vychytávek by tomu odpovídal. Jenže GoW je něco víc, jak říká CliffyB. Je to zážitek. Ve hře nikdy nebojujete sami. Vždycky máte kolem sebe minimálně jednoho, ale spíš víc parťáků, kteří se chovají jako správní vesmírní mariňáci. Prostředí je do značné míry interaktivní, jak káže moderní herní design i technologie. Prostředí jsou filmově úchvatná, jak velí aktuální trendy. Válkou zhuntovaná města, hluboké temné lesy, ocelové základny, temné podzemí, tam a ještě do mnohých jiných míst se se svými chlapci vydáte. V Gears of War si nemůžete hrát na Ramba. Když to zkusíte, umřete. Stejně jako ve skutečnosti se musíte neustále krýt. Krytí je 80% hry a střílení zbytek. Krýt se můžete pomocí speciálního akčního tlačítka, které reaguje na prostředí, ve kterém se právě nacházíte. Máte před sebou vrak auta? Svalíte se pod něj. Nízkou zídku? Zalehnete. Roh dlouhé stěny? Přitisknete se. Navíc hra dává k dispozici i několik módů střelby - můžete střílet naslepo, prostě jen tak kropit s rukama nad hlavou, anebo přesně zaměřovat jako v jiném xboxovém hitu jménem Halo. K dispozici budete mít automatickou pušku, pistoli, brokovnici a granáty. Kromě toho přijde čas od času na řadu také oblíbená motorová pilka, kterou můžete Locusty řezat na jemné plátky. A kdo jsou vlastně vaši úhlavní nepřátelé? Jak už jsem říkal, jsou to hlavně ohavné bestie. Nejrůznějších velikostí a druhů. Jedni jsou jako opice, ani neumějí stát na dvou nebo zacházet se zbraní, jiní už jsou chytřejší a milerádi vás pokropí trochou olova.

Locustové jsou sice krvelační zabijáci, ale přeci jen existuje věc, které se bojí jako upíři světla. A to je světlo. Jsou Locustové upíři? Možná. Každopádně, toho světla se bojí. A vy to můžete využívat ke svému prospěchu. Úplně vidím tu scénu, jako z Riddicka, kdy vaše skupina vojáků stojí v jediném osvětleném místečku a kolem nich v kroužku přešlapují nervózní Locustové. Naštěstí ti blbečci nedokáží rozeznat světlo žárovky od světla slunce, což má také svůj herní smysl. Představte si tu scénu: pomalu, opatrně se svojí skupinou prohledáváte interiér budovy. Formace se pohybuje tiše a každý přesně ví, kde je jeho místo. Žárovky v místnostech zmateně poblikávají a osvětlují scénu hrůzy, kdy jsou kolem stěn poházena torza lidských těl a na zemi vidíte cákance krve. Z hrobového ticha se z ničeho nic vynoří ušitrhající ostrý řev, který pošle všechny žárovky do věčných lovišť. V místnostech se rozlije tma, kterou protínají jen kužele světla vašich vojáků. A řev neutichá... blíží se a sílí.

Ztracené iluze

Ne náhodou byl titul Gears of War vyhlášen nejlepší akční hrou letošního E3, nejlepší konzolovou hrou a zároveň nominován na několik dalších ocenění. Za zavřenými dveřmi si hru zahrál například i Hideo Kojima, tvůrce série Metal Gear. O GoW jsou prakticky všude slyšet je samá slova chvály. Buď toho Epic zatím neukázal dost na to, aby bylo co kritizovat, anebo je ta hra prostě doopravdy tak skvělá. Odpověď se majitelé Xboxu 360 dozvědí teprve koncem letošního roku. Co jsem to řekl? Majitelé Xboxu 360? Ó ano, zapomněl jsem dodat - tahle hra má totiž vyjít exkluzivně pro nový Xbox. Microsoft ví jak na to. O PC verzi se sice také jednu dobu spekulovalo, ale po tradičním propírání se nakonec zjistilo, že Epic se určitě nechystá uvést verzi pro osobní počítače minimálně rok po vydání Xbox 360. Zato se prý možná do budoucna pustí do přidávání nového obsahu skrze Xbox Live. Gears of War je tudíž spolu s Mass Effectem, o kterém jsme nedávno psali, další hrou, kvůli které stojí za to přemýšlet o koupi nového Xboxu!

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama