Autoři The Sims 4 informují o systému genderově neutrálních oslovení, nabídnou kompletní přizpůsobení
The Sims 4 Novinka Autoři The Sims 4 informují o systému genderově neutrálních oslovení, nabídnou kompletní přizpůsobení

Autoři The Sims 4 informují o systému genderově neutrálních oslovení, nabídnou kompletní přizpůsobení

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

20. 1. 2022 12:44 5

Studio Maxis, autoři populárního simulátoru života The Sims 4, představilo novinky ve vývoji hry, tentokrát zaměřené na dlouho žádaný mechanismus genderově neutrálních oslovení a zájmen. Ten přišel v návaznosti na komunitní petici, kterou podepsalo více než 22 tisíc hráčů. V diskuzním livestreamu předevčírem studio promluvilo o tom, jak práce pokračují a s jakými překážkami se potýká.

Reklama
Reklama

  • Autoři The Sims 4 pracují na implementace genderově neutrálních oslovení
  • Zaměřují se na angličtinu, ve většině ostatních 18 lokalizací to bude výrazně složitější
  • Hra nabídne i možnost vytvářet vlastní oslovení

Asi nejzajímavějším prvkem byl první koncept přepracovaného editoru simíků, který představil designér Alister Lee (okolo 40. minuty). Ten ukazuje, že se v levém horním rohu nově objeví jmenovka postavy i s trojicí zájmen pro preferované oslovení. V základní nabídce (v angličtině) budou nejčastěji používané he/him/his, she/her/hers a they/them/their, hra ale zároveň nabídne i editor, ve kterém půjde vytvořit úplně vlastní oslovení, která se pak propíšou do nabídek, upozornění a ovládacích prvků hry.

Autoři zároveň upozornili na to, že chystají systém ochrany proti zneužití a sprostým slovům, který by měl zamezit tomu, aby hráči tuto funkci používali nevhodným nebo urážlivým způsobem.

Ředitelka lokalizace hry Veronica Morales se nicméně ve streamu rozmluvila o tom, jak je složité tento systém implementovat do dalších osmnácti jazyků, ve kterých studio hru nabízí (včetně češtiny). Každý jazyk totiž pochopitelně používá odlišné metody a zvyklosti oslovení a každý jazyk zatím k genderově neutrálním zájmenům přistupuje jiným způsobem. Angličtina má také ve srovnání s většinou jiných jazyků výrazně jednodušší strukturu.

Morales připomněla, že některé jazyky, například švédština, už mají oficiálně kodifikovaná nebinární zájmena, která lze do lokalizace aplikovat snadno. V Německu, Španělsku nebo Brazílii sice oficiální kodifikace zatím neexistuje, zdejší LGBTQ+ komunity ale přejaly vlastní jazykové systémy, na kterých se většinově shodují, i ty tedy lze při překládání využít. V jiných regionech, například těch využívajících Češtinu, zatím neexistuje oficiální ani neoficiální systém a alespoň neformální úzus teprve vzniká.

Problémem jsou pak regiony, které mají přísnější pravidla a zákony. V takových místech se bude lokalizační tým snažit spíše o alternativní způsoby vyjádření, například úplně bez použití jmen a zájmen (“toaleta byla použita”, “dopis byl odeslán”, místo “on použil toaletu”, “oni mi poslali dopis”). Za každých okolností ale musí překlad znít přirozeně, uvěřitelně a zároveň respektovat všechny hráče.

Vzhledem k tomu se tak změny dotknou nejdříve základní angličtiny, a až později dalších jazyků. Kdy se tak stane přímo ve hře zatím nevíme.

Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz