Samsung předbíhá TSMC a spouští výrobu 3nm tranzistorů, mezi kritiky panuje obava ze zvolené architektury
i Zdroj: Samsung
Novinka Samsung předbíhá TSMC a spouští výrobu 3nm tranzistorů, mezi kritiky panuje obava ze zvolené architektury

Samsung předbíhá TSMC a spouští výrobu 3nm tranzistorů, mezi kritiky panuje obava ze zvolené architektury

Radek Raudenský

Radek Raudenský

1. 7. 2022 10:38

Není to tak dávno, kdy jsme vás informovali o plánech TSMC přesunout svou výrobu na 3nm tranzistory, díky čemuž by získala náskok nad Intelem. V té době jsme si ale neuvědomili, že i TSMC má ve svém okolí konkurenci. Na oznámení TSMC se totiž začaly nabalovat spekulace o Samsungu, který měl v plánu svého tchajwanského kolegu předběhnout. A skutečně se tak stalo.

Reklama
Reklama

  • Samsung zahajuje výrobu 3nm waferů
  • Předbíhá tím svého konkurenta TSMC, jehož výroba započne až v druhé polovině roku
  • Kritici si ale nejsou jistí, jak Samsung zvládne implementovat novou architekturu

Korejský výrobce elektroniky totiž včera oznámil, že s 3nm výrobním procesem už začal pracovat. Došlo tak bez předchozího lákání či představování, zahraniční kritici to ale považují za poměrně logický krok. Samsung totiž během éry 7nm a 5nm procesorů ztratil páru, protože jeho tranzistory a architektura měla menší výkon a více problémů než TSMC. Samsung si tak chce vylepšit image a pouští se do tvrdého souboje.

Stále ale převažují obavy z toho, jak Samsung zvládne novou technologii GAAFET, a tedy i výsledný výkon, implementovat a optimalizovat. Čistě papírově výrobce slibuje o 45 % snížený odběr, o 23 % větší výkon a o 16 % menší velikost tranzistoru – tyto vlastnosti by se ještě měly zlepšit s druhou generací GAAFET. Po zkušenostech z předchozích let ale musí Samsung pořádně zabrat, aby si našel stejně prestižní zákazníky jako třeba TSMC, které mimo jiné obsluhuje Apple, AMD, NVIDIA a nově také Qualcomm, který od Samsungu odchází.

Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz