NHL 09 Článek NHL 09 - první dojmy

NHL 09 - první dojmy

Jaromír Möwald

Jaromír Möwald

3. 8. 2008 22:00 3
Reklama

NHL 08 byla fakt dobrá hra. Minimálně na konzolích. Dala zavzpomínat na legendární díly série z konce devadesátých let, kdy k nim chtě nechtě musel minimálně přičichnout naprosto každý fanoušek sportovních her. I ten, pro něhož jsou hokejky a černé touše dílem ďáblovým a na ledě se v kopačkách vždycky rozplácl. Připravovaný nový díl s číslovkou 09 na konci rozhodně nehodlá svému předchůdci dělat ostudu. A stačilo několik chvil strávených s hratelnou verzí na oficiální představovačce, která se odehrávala v Praze, abychom mohli konstatovat hned dvě fakta. Za prvé – nové NHL bude minimálně stejně dobré, jako předchozí díl. A za druhé, jedná se o naprosto odlišný titul, který má s loňským ročníkem společnou maximálně ledovou plochu a ty legrační nafouklé lidi v barevných dresech.

Samozřejmě lehce přeháníme, ale novinek v NHL 09 bude skutečně dost a nepůjde jen o update statistik s lépe vymodelovanou padající lahví na brance. Nejvýznamnější novinkou je rozšíření možností loňské velké novoty – SkillSticku. Pokud jste si loni libovali v trikových parádičkách a nechali gólmany „koupat“ v brankovišti na tisíc a jeden způsob, určitě přivítáte tuto funkci i v obranné fázi. Vývojáři si od tohoto prvku slibují mnohem větší možnosti kombinace a celkovou realističnost samotné hry a po několika odehraných zápasech nelze než souhlasit. Obranným SkillStickem totiž můžete lehce zachránit ještě loni naprosto ztracené situace (například rychlou nahrávku z rohu kluziště s následnou střelou, oblíbenou to redakční fintu některých šprýmařů) jednoduše tak, že soupeři zvednete hokejku do vzduchu, zachytíte puk ještě v době přihrávky, nebo jednoduše plácnete vší silou do soupeřovy hokejky, takže ho vyvedete z rovnováhy. Psi obranáři budou navíc ještě zvýhodněni vylepšeným kolizním modelem. Co si pod tím představit? Třeba několik desítek animací pro narážení do mantinelů, oproti současným zhruba třem, kterými milovníci obranných zákroků mohou, při dokonalém vypilování, jednoduše zatnout tipec všem útočným výpadům soupeře jednoduchým pohnutím analogového kloboučku. Navíc přesilovky už nebudou takovou smrtící zbraní, protože přibude možnost rychlého vyhození puku ladným padáčkem. Sice to chce trochu cviku se to naučit (nám se to nepovedlo ani jednou pořádně při zhruba deseti pokusech), ale při správném využití jde o výborného pomocníka.

Do toho Renžrs!

Zanedbáni ovšem nebyli ani rození útočníci. Pamětníky finále olympijských her v ledním hokeji z roku 1994 určitě potěší možnost jednoručního blafáku (Corey Hirsch nemůže přijít Peteru Forsbergovi na jméno dodnes), díky němuž budou vaše góly zase o sto procent hezčí a replaye, které můžete nově nahrávat do online služby EA Sports World, zajímavější. Navíc pokud se vám povede nějaký opravdu zajímavý moment, můžete si inkriminovaný okamžik „vyfotit“ a pak ho umístit na hokejovou kartičku. Ty sice slaví návrat (naposledy jsme se s nimi mohli setkat v roce 2002), ale v naprosto jiné formě, než jste byli zvyklí. Tentokrát jsou hodně provázány s asi největší novinkou pro letošní ročník, kterou není nic jiného, než mód Be A Pro, který měl svou premiéru v loňské FIFĚ. Jednoduše si na začátku vytvoříte svého hokejistu (vývojáři se na prezentaci chlubili opravdu hodně možnostmi, jak si upravit vzhled, výšku a váhu), kterému můžete (opět vypůjčený model, tentokrát z roku 2000) dokonce přilepit na obličej svou vlastní fotografii. Tu si můžete buď nahrát přímo do X360/PS3 prostřednictvím Xbox Live kamerky/EyeToy, nebo ji umístit do svého profilu na EA stránkách, odkud si ji vaše konzole automaticky stáhne. Až budete se svým virtuálním alter egem spokojeni, vyberete mu pozici na ledě (klidně ho – sebe můžete postavit i do brány) a zahájíte patnáct let dlouhou kariéru.

Striliadavagooool!

Samozřejmě by bylo nefér, kdybyste si mohli hned na začátku nastavit ty nejlepší statistiky a válcovat soupeře v tom nejlepším týmu NHL (pro někoho to může být třeba Colorado). Proto začnete v nižší soutěži AHL, odkud se musíte (anebo nemusíte, to záleží čistě na vás) propracovat dobrými výkony dál. Podle toho, jak budete plnit trenérovy příkazy dostanete určitou porci zkušeností, kterými budete vylepšovat své schopnosti. Příkazy budete dostávat i během jednotlivých střídání. Ta jsou vyřešena klasicky sezením na lavičce, kdy čekáte, až se vám doplní energie. Poté zahlásíte trenérovi, že jste připraveni naskočit na led a on vás tam může, ale také nemusí poslat. Cílem samozřejmě je dostat se až na vrchol a zvednout nad hlavu Stanley Cup. Jak se budete propracovávat dále, budete získávat hokejové karty s vaším obrázkem (ten si můžete kdykoliv zaměnit za nějakou hezkou momentku, kterou si „vyfotíte“ přímo během hraní), na nichž budou zobrazeny všechny vaše dosavadní úspěchy. 

 

NHL 09 - první dojmy
i Zdroj: Hrej.cz

Ty využijete v poslední velké novince NHL 09. Autoři jsou zřejmě megalomani, a tak se rozhodli, že nás oblaží regulérní hokejovou onlineovkou. Poté, co si vytvoříte svého hráče se s ním můžete přihlásit do online ligy. Tam budete čekat, až si vás nějaký tým vybere, abyste za něj mohli hrát, nebo si vytvoříte vlastní. Poté už se jedná o „klasickou“ onlinovku, ve které ale nezískáváte zkušenosti plněním questů, nýbrž taktických pokynů pánů ze střídačky. Samozřejmě čím lepší jste, tím je o vás větší zájem a může být docela zábavné sledovat jednotlivé virtuální agenty jak se přetahují, abyste navlékli zrovna jejich dres.

Kluby v tomto případě fungují jako jakési guildy, které vás zaštiťují navenek. V každém klubu může být maximálně padesát hráčů, z kterých si vlastník klubu vybere pro zápas soupisku třiadvaceti jmen. Pokud si vám přijde, že jste málo využívaní, není nic jednoduššího, než sami sebe umístit na transfer listinu, odkud si vás může stáhnout kterýkoliv zájemce o vaše služby. Zápasy pak probíhají klasicky 6 versus 6 (vývojáři použili roztomilý příměr k obrovským raidům) a nemusíte se ani bát, že si ani neškrtnete, když se v týmu objeví nějaký hráč, který vám za celý zápas ani jednou nepřihraje. O takovou „hvězdu“ nebude moc velký zájem, a i když může mít statistiky na maximu, mezi lidmi se lehce rozkřikne, že hraje až moc na sebe, tudíž ho nikdo nebude chtít.

"Uvidíme se pozdějc"

Novinek samozřejmě bude mnohem víc. Z drobností můžeme jmenovat samostatné střídání obranných a útočných řad (konečně!), nebo nahrávání vlastní hudby (pro tento rok dostupné pouze na Xbox 360) jako úvodní znělky při představovačce jednotlivých týmů. Nováčky určitě potěší i nový způsob ovládání pouze dvěma tlačítky, který v lecčems připomene třeba Sensible World of Soccer, nebo úplně první NHL Hockey 93. Přibude možnost zapnutí nápovědy a jednoduchý instruktážní mód, ve kterém si půjde nacvičit jakákoliv akce ještě předtím, než se vaše brusle poprvé dotknou ledu. Komu by nevoněly přednastavené strategie, bude si moci v jednoduchém editoru vytvořit svoje vlastní jak pro offline, tak online hraní. Našinec určitě potěší i přítomnost české extraligy. Je toho ještě spousta, co by se dala o prvních dojmech z nového NHL napsat, ale proč mrhat písmeny, když recenze je za rohem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz