Final Fantasy XIII Článek Final Fantasy XIII

Final Fantasy XIII

Jan Horčík

Jan Horčík

8. 6. 2006 22:49
Reklama

Leckdo byl ovšem notně překvapen, když jsme se na letošním E3 dočkali oznámení hned tří nových Final Fantasy her. K už tak dost dlouhému seznamu připravovaných FF titulů přibyla jednak "pravá" Final Fantasy XIII, o které z velké části pojednává tento článek, a dále Final Fantasy Versus XIII, akční odnož taktéž pro PS3, a nakonec i Final Fantasy Agito XIII, určená pro mobilní telefony.

Celá třináctá minisérie je zaštítěna označením Fabula Nova Crystallis, ale jednotlivé hry nemají údajně žádnou přímou souvislost - pouze se odehrávají ve stejném světě. Mimo to se v budoucnu očekávají i další hry série Fabula Nova Crystallis, což potvrdil i samotný Square Enix. Důvod je nasnadě, vždyť vývoj her série FF je už tak dost nákladný, a příchod next-gen konzolí vývojářům nijak neulehčuje, na naopak.

Vyždímáme PS3 do poslední kapky!

Nebudu vám mazat med kolem úst... o třináctém díle ságy dosud mnoho konkrétních informací neexistuje. Square Enix oficiálně oznámil hru teprve před několika týdny na E3 a při té příležitosti uvedl krátký trailer. V Japonsku už se mezitím strhla obrovská lavina, kdy například herní magazín Dengeki přinesl obrovské dvanáctistránkové preview, které je ovšem založeno povětšinou na spekulacích a dohadech.

Trailer na FFXIII je plný neuvěřitelných akrobatických kousků nové hlavní hrdinky a především opět hýří originální fantazií japonských tvůrců. Evropskému či americkému hráči ze všech těch kreací skoro zůstává rozum stát. Ale co víc, o větší části traileru představitelé vývojářské společnosti tvrdí, že jde o záběry přímo ze hry, tedy žádné rendery. A to už pak opravdu civíte s otevřenou pusou, protože souboje, ač principem podobné FFXI a XII, jsou mnohem velkolepější než v jakékoliv předchozí Final Fantasy. V traileru bylo vidět, jak hlavní hrdinka čelí náporu jedné vlny protivníků za druhou. Odolává jim díky svým fantastickým schopnostem a kombům, které vytvářejí úžasný ohňostroj záblesků a výbuchů.

Svět sám pro sebe

Trailer nabídnul také pohled na některé lokace, které se ve hře objeví. Hlavní hrdinka cestovala futuristickým vlakem nejprve skrze vyprahlý kaňon, aby se později mohla vnořit hluboko do zeleně osvětlené jeskyně. Když si poradila se zástupem protivníků na jakési vojenské základně, přesunula se do přírodní scenérie hustě prorostlé vysokými stromy. Následuje rychlý střih a hrdinka se ocitá uprostřed něčeho, co vzdáleně připomíná městskou zástavbu.

Co se týká postav, které by se měly ve hře objevit, je k dispozici ještě méně informací, než o ostatních aspektech hry. Neznámá je dokonce i totožnost hlavní hrdinky, o které víme pouze to, že akrobacie jí není cizí, prát se také umí a zacházet se zbraněmi jakbysmet. Standardně bude mít k dispozici pistoli kombinovanou s mečem. Dívčina se údajně jmenuje "Lightning", ale berte to s rezervou.

Ve Square-Enix vyvinuli pro Final Fantasy XIII zcela nový engine nazvaný "White". Původně měl být použit už na PS2, ale nakonec byl odsunut až pro FFXIII na PS3 a další budoucí projekty. Pokud nás vývojáři netahají za nos a trailer je skutečně z větší části dílem skutečných záběrů ze hry, musíme uznat, že se jedná o grafické zpracování, které se směle vyrovná Unreal Enginu 3 a už jen krůček zbývá k tomu, aby byl smazán rozdíl mezi in-game grafikou a CGI animacemi.

Stará garda, nové výzvy

Final Fantasy XIII vyvíjí stejný tým, který pracoval na Final Fantasy X. Práce na hře začaly už před lety, ještě pro PlayStation 2. Následně byl tým přesunut na práci na technologickém demu PS3 verze Final Fantasy VII, které bylo k vidění na loňském E3. A namísto toho, aby se pak vrátil k práci na PS2 verzi FFXIII, začal úplně odznova pracovat na FFXIII už pro PS3.

Režisérem hry je Motomu Toriyama, autor Final Fantasy X-2, hlavním designérem a návrhářem postav je pak Tetsyo Nomura, spolutvůrce Final Fantasy VII, VIII a X. O hudbu se stará Yoko Shimomura, autor hudebního doprovodu her Parasite EVE či Kingdom Hearts. Na Final Fantasy Versus XIII pak pracuje celý tým zodpovědný právě za "disneyovku" Kingdom Hearts. A jen tak na závěr - FFXIII má být exkluzivním PS3 titulem.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama