WipEout HD Článek Wipeout HD

Wipeout HD

Jiří Pavlovský

Jiří Pavlovský

10. 5. 2008 22:00 1
Reklama
Reklama

Místo fikaných podtitulů (znáte to, něco jako Armagedon, Maximum Overdrive či Total Vasektomie) je za názvem hry WipeOut jen suché HD. Což není zkratka konstatování, že je hra Hodně Dobrá. To je jen oznámení, že tenhle WipeOut si s vámi vytře řitní otvor toaletním papírem v té nejjemnější grafice. Že tentokrát bude grafika přepečlivá a tratě ostré a čisté jako horský vzduch. Což je samozřejmě hezké, ale buďme upřímní - o grafiku v téhle hře zase tolik nejde. Stejně většinu času nebudete mít šanci vyklonit se z okýnka, rozhlížet se po krajině a kochat se. Budete mít bulvy přitisknuté k vozovce a hlídat zákruty a konkurenční vozy. Budete sledovat, kdy se blíží zrychlovací plošiny a balíčky se zbraněmi. Budete mít prostě dost co dělat.

Škola budoucího motoristy

Nyní několik slov pro ty, kterým název WipeOut nic neříká: Kde jste sakra, celou dobu byli? To jste neměli počítač, nebo co? Teď to kvůli vám musíme celé vysvětlovat znova. Ale dobrá, budeme shovívaví a nebudeme se lidem, které jejich rodiče zavírali v dětství ve sklepě (nebo, ještě hůř, chodili s nimi na procházky do přírody), posmívat. Hezky je poplácáme po hlavě a vysvětlíme jim, že WipeOut jsou futuristické závody, při kterých se proháníte ve vznášedlech (která tak trochu připomínají ty z prvního dílu Hvězdných válek) a svištíte s nimi po tratích, které evokují spíš horskou dráhu. Auta popírají zákony fyziky i zdravého rozumu... ale je to budoucnost, takže je možné cokoliv. A aby to bylo ještě zábavnější, tak jsou na trati rozmístěné místa, která vás prudce vymrští kupředu... nebo na kterých najdete masivní zbraně. Díky nim pak své soupeřů nemusíte jen předjet. Můžete je taky pěkně sestřelit.

První hra ze série WipeOut se objevila už v roce 1995 a od té doby přibývají další a další. Ke stylu hry patři jednoduché trati, minimalistické okolí a – jak už jsme psali – rychlost. A těchhle trendů se drží i nový přírůstek do série.

Na trati i mimo

Především, on ten přírůstek není zase tak úplně nový. Je to v podstatě mix tratí z WipeOut Pure a WipeOut Pulse, které byly předělané do nové a efektnější grafiky. Tedy, ne že by bylo zrovna co předělávat, hra si na nějaké okrasy zrovna nepotrpí. Stylem WipeOutu jsou strohé hypertechnické tratě a občas nějaký ten sci-fi prvek v pozadí. Jde o jízdu, ne o očumování okolí. Což ovšem neznamená, že by na tom nebylo HD vidět. Neřve to sice do světa, ale zlepšení tu je. Hlavně v tom, že je všechno o dost přehlednější a každý zrychlovák vidíte dost daleko dopředu. A někdy se tam najde i nějaká ta pěkná kulisa. Není to zrovna časté, ale takové podmořské tunely, nebo když se proháníte mezi mraky, to jsou docela hezké i na pohled.

Kam to jedeš, nádivo

Nový WipeOut nabízí pět různých herních modů.... aspoň nám nabízel v preview verzi. Možná ještě nějaké přibudou, tvůrci mluvili o sedmi. Asi nejméně zábavný je Time Trial, což je prostě jízda na čas. Stihnete projet trať v předepsaném čase a máte vyhráno. Aby to nebyla zase taková otrava, jedete doprovázení svým stínem z minulých kol... a samozřejmě účelem je ho předjet. Nic extra, ale aspoň si trať pořádně projedete aniž by vás někdo otravoval. Což se později hodí. Ze stejného soudku je i Speed Lap. Takže šlápněte na pedál a koukejte se předvést. Single Race je... prostě Single Race. Jeden závod. Tam už dojde na souboje s protivníky, střelbu a jiné nepěknosti. V těchhle misích musíte kombinovat obratnou jízdu s neméně obratnou střelbou a kličkováním mezi minami. Tournament je pak několik takových závodů za sebou a ve většině z nich musíte dojet na slušném místě. Výsledky se sečtou, budete zvážen a buď vystaven na stupni vítězů, nebo shledán lehkým a svržen do pekel depa.

Ovšem jedním z nejlepších módů je Zone. Tam sice taky jezdíte sólo, ale abyste to neměli tak jednoduché, tak trať kolem vás stále mění barvy a bliká do rytmu hudby. Pěkný psychedelický zážitek, něco jako finále filmu 2001: Vesmírná odysea. V téhle misi se hraje na výdrž, prostě jezdíte, dokud se nerozflákáte.

K dispozici má být asi osm tratí, některé hodně jednoduché, některé už vymakanější. Některé jsou postavené na podzemních tunelech, některé nabízí smyčky vysoko nad zemí a některé zase stojí na skokáncích. Samozřejmě, je tu k dispozici i pěkná řádka aut, každé s jinými přednostmi. Kladem je i sympatický způsob postupu. Abyste se dostali dál, musíte dosáhnout určitého skóre. Není tedy nutné dojet všechny tratě na zlatou, není nutné ani všechny tratě dojet – musíte jen získat tolik a tolik bodů. A je jednou, jestli je získáte za tři zlaté, nebo za pět stříbrných medailí. A počítá se i bronz.

Cílová rovinka

WipeOut se netváří jako realistický simulátor... on by mu to stejně ani nikdo nevěřil. Jsou to zběsilé závody ve stylu starých Rollcage, se spoustou střelby, výbuchů a podivných tratí a zkratek. Ke všemu jsou velmi solidní grafické efekty, hudební techno nářez, snadné ovládání (které si můžete nastavit podle svého) – prostě zuřivá adrenalinová jízda. A to jsme ještě pořádně nezkoušeli multiplayer!

Ale na závěr ještě jeden tip. Pokud si chcete tuhle hru ještě víc užít, skočte si před hraním do kina na Speed Racera, který je v podstatě WipeOut ve filmové podobě. Kombinace těchhle dvou fenoménů vás smete ze silnice.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz