Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2 Článek Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2

Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2

Martin Klekner

Martin Klekner

20. 1. 2008 23:00 2
Reklama

Stálice herního nebe, série Rainbow Six, se před více než rokem dočkala svého již pátého pokračování s podtitulem Vegas. Po nepříliš nadšeně přijatém Lockdown naštěstí Ubisoft pochopil, že je načase přijít s inovacemi - a vzal to pěkně od podlahy. Dravá akce, výborné ovládání a samozřejmě i povedená týmová kooperace, to byly hlavní příčiny zaslouženého úspěchu. K vytvoření pokračování bylo hned několik důvodů:  některé aspekty nedopadly úplně na jedničku, otevřený konec tomu do značné míry napovídal a úspěch budí touhu vyždímat z hráčů co nejvíce peněz. Autoři Vegas 2 se však dušují, že rozhodně nehodlají přinést jen pár misí navíc. 

Jiný úhel pohledu

Nečekejte však, že by šestý díl prostě navázal tam, kde předchozí skončil. Hlavním hrdinou už nebude Logan Keller, namísto něj se chopíte zbraně v kůži zcela nového, vámi vytvořeného charakteru. Dějová linie se prolne s událostmi známými z jedničky, narazíte tak na Kellerův tým, potkáte známé tváře (Michael Walter a Jung Park), zúčastníte se dokonce stejných akcí, jen z jiného pohledu. To ale není vše, stanete se i svědky dění předcházejícího událostem v Las Vegas, jež prohloubí znalosti o pozadí incidentu. Fanoušky pak jistě potěší fakt, že tentokrát se už nedočkáte žádného „To be continued...“, nýbrž skutečného zakončení.

O hloubce příběhové stránky můžeme zatím jen spekulovat, jisté však je, že zmizí renderovaná videa doprovázející děj. Místo nich se tentokrát na vše budete dívat pěkně z očí, v zájmu lepšího sžití s hrdinou. Ten (ta) se jmenuje Bishop a je jenom na vás, jaké mu (jí) vyberete pohlaví, vzhled, výzbroj atd. Systém vytváření postavy P.E.C. (Persisten Elite Creation), známý z pátého dílu jen z multiplayeru, se přesouvá do hry jednoho hráče.

Hrajte, budete odměněni

Do Vegas 2 je zakomponováno sbírání zkušeností. Na novém ukazateli v dolní části obrazovky naskočí určitá hodnota bodů pokaždé, když úspěšně zasáhnete cíl, vyčistíte místnost od neřádů, dosáhnete checkpointu atd. Po každém postupu na novou úroveň získáte lepší hodnost a následně i možnost pořídit neokoukanou uniformu, kevlar, či jiné vizuální serepetičky.

A.C.E.S. (Advanced Combat Enhancement Specialization) je dalším lákavě vyhlížejícím systémem. Odměňuje váš charakter za každou speciální akci, kterou provede. Získávání těchto bodů se dělí do tří skupin – Close Quarters (CQB, boj na blízko), Assault (útok) a Marksmanship (střelba). Zastřelíte-li někoho z minimální vzdálenosti brokovnicí, oslepíte-li teroristy flash granátem, budete-li se prostě chovat takticky, získáte body pro CQB. Oblíbíte-li si naopak sniperku, hodnota Marsmanship vesele poroste. Pro horké hlavy, vrhající se s křikem do akčních přestřelek, je zde pak Assault stupnice.

Po každé misi se vám dostane odměny, šité na míru vašemu chování – nový typu kulometu, ostřelovací pušky, nebo taktické výbavy. Autoři přidali celkem 11 zbraní, za pozornost stojí zvláště M468 a ostřelovačka SR-25. Zajímavě zní i fakt, že co získáte v singleplayeru nebo coop modu, budete moci použít také v multiplayeru. 

Lesk a bída Las Vegas

Ovládání a taktické možnosti budou převážně stejné jako minule. Ovšem pozor, při krytí musíte tentokrát počítat s průstřelností tenkých materiálů (dřevo, slabé zdi). Posunu se dočká UI teroristů, kteří se nyní budou mnohem aktivněji krýt (i navzájem), zvládnou dokonce využívat i taktické štíty a jiné vymoženosti (jako třeba noční vidění). Otevřenější design prostředí zaručí, že vám budou moci kdykoliv vpadnout do zad, proto bude neustále nutné hlídat všechny přístupové cesty.

A když už jsme u prostředí – luxusní kasina a herny přetékající žetony samozřejmě nebudou chybět, oproti minulému dílu se však častěji podíváme i do obyčejnějších částí města. Výjimkou nebudou akce v hotelech, podnikatelských vilách, autoři slibují také zapadlé putyky, intenzivní boje na střechách domů periferie a dokonce i návštěvu známého Convention centra. Prostředí má být přirozenější, obsahovat zřetelné stopy přestřelek (díry po granátech, nepořádek v místnostech, vysklená okna a převržený nábytek).

Vylepšení se dočká rovněž grafika. Autoři sami zmiňují zvláště přepracované světelné efekty, které oceníte hlavně při východech a západech slunce. Živější a přirozenější prostředí již bylo zmíněno, grafici však zapracovali i na modelech postav a budov, nemají se tedy opakovat do očí bijící rozdíly mezi jednotlivými pasážemi původního Vegas. 

Hnací síla titulu

Zcela samostatnou kapitolou byl minule výborný multiplayer. Kde totiž singleplayer ztrácel vlivem drobných nedostatků cenné bodíky, nastupovala dravá hratelnost akce více hráčů a zvláště kooperativního režimu. Hrát bude samozřejmě možno jak přes Xbox Live, tak splitscreen a System Link, propojení se singleplayerem bylo popsáno výše. Coop probíhá ve dvou lidech, admin řídí UI, zatímco druhý hráč se bude moci za běhu libovolně připojit a odpojit. MP modů se objeví něco přes deset, z nejoblíbenějších jmenujme třeba Retrival nebo Conquest, nových map je připraveno 13, maximální počet hráčů se zastavil na čísle 16.

Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že se netěšíme především na Terrorist Hunt. I ten dozná pár inovací – hráči například nebudou po připojení muset zdlouhavě čekat na konec kola, do hry budou vrženi rovnou. Odpadne navíc i hlavní problém se stupidním spawnováním UI protivníků přímo před vašimi mířidly. 

Nadějné pokračování nebo datadisk?

Fráze „brand new“ („zbrusu nový“, ve smyslu „naprosto bombový“) figuruje v rozhovorech s autory možná až příliš často, stejně jako prohlášení, že tentokrát to bude „akčnější, rychlejší, intenzivnější, bombastičtější...atd.“ Kolikrát už jsme tohle jenom slyšeli. Fanouškům nezbývá než doufat, že pátým dílem zachráněná pověst série neutrpí „datadiskoidním“ šestým, který se na nás chystá vyřítit již v březnu tohoto roku. Novinek je na druhou stranu poměrně dost, a nejde o úplné maličkosti. Uvidíme, zda budou fungovat stejně dobře ve hře jako na papíře.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama