Microsoft oznámil další dvě desetiletá partnerství. Obě zahrnují cloudové hraní a obě mají pomoci akvizici Activisionu Blizzard
i Zdroj: Xbox
Novinka Microsoft oznámil další dvě desetiletá partnerství. Obě zahrnují cloudové hraní a obě mají pomoci akvizici Activisionu Blizzard

Microsoft oznámil další dvě desetiletá partnerství. Obě zahrnují cloudové hraní a obě mají pomoci akvizici Activisionu Blizzard

Patrik Jelínek

Patrik Jelínek

16. 3. 2023 11:35

Po Nintendu a GeForce Now uzavírá Microsoft další desetileté kontrakty s dvěma většími společnostmi. Nejnovějšími partnery, kterými je vyvíjen tlak na uzavření akvizice Activision Blizzard, je ukrajinská společnost Boosteroid a japonské Ubitus. Jedná se o streamovací platformy založené na možnostech cloudu. Stejně jako GeForce Now jde tak o služby, jež nabízejí hráčům vzdálené hraní bez využití vlastního výkonného hardwaru.

Reklama

  • Microsoft v posledním týdnu oznámil další desetiletá partnerství Xboxu
  • Jedná se o streamovací společnosti Boosteroid a Ubitus, jejichž podpora má obměkčit regulační orgány při schvalování akvizice Activisionu Blizzard
  • Smlouva stejně jako u Nvidie zahrnuje propůjčení her do herních knihoven obou partnerů, a to jak od Microsoftu, tak i Activisionu Blizzard

Obě společnosti působí ve stejné sféře jako řečená Nvidia. Společnost Ubitus pohání např. mnoho cloudových her, které hrajete na Nintendo Switch (Guardians of the Galaxy, Hitman 3 nebo Resident Evil Village); zatímco Boosteroid je zase označen jako největší globální nezávislý poskytovatel cloudových her, čítající již více než 4 miliony světových uživatelů.

Můžeme připomenout, že podpora obou firem i Nvidie, je dána snahou Microsoftu o umenšení dojmu z jeho možné dominance na poli cloudového hraní, jež může negativně ovlivnit rozhodnutí ve věci akvizice Activision Blizzard. Jedná se zejména o regulační orgány Evropské unie, které měly nedávno mírnit své obavy z dopadu akvizice, a ještě více amerického FTC (Federal Trade Commission), jež má mezi regulátory největší slovo.

Co se týče závazků, které smlouva na Microsoft uvrhuje, ty zahrnují podobně jako dříve propůjčení velké části herního obsahu. Konkrétně jde pak o streamování her, které jako u nedávné smlouvy u Nvidie umožňují streamovat PC hry Microsoftu i Activisionu Blizzard, a to v případě druhé jen za podmínky toho, že dojde na uzavření akvizice. 

„Naším závazkem je poskytnout více hráčům větší možnost volby," uvedl při uveřejnění partnerství s Ubitus Phil Spencer, generální ředitel herní divize Microsoftu. Při příležitosti dohody s Boosteroid podobně předešle dodal, že: „Věříme v sílu her, která lidi sbližuje. A i proto se Xbox [resp. Microsoft] zavázal poskytnout více způsobů, jak hrát své oblíbené hry na různých zařízeních. Zpřístupnění PC her, které jsou určené pro Xbox, všem členům Boosteroid, včetně her od Activision Blizzard, jako je 'Call of Duty', jakmile bude dohoda uzavřena, je dalším krokem v realizaci této vize.“

Vedoucí oddělení obchodního rozvoje Sarah Bond v rámci oznámení partnerství s Ubitus uvedla to stejné. Při uveřejnění příspěvku zmínila, že cílem společnosti je především nabídnout zákazníkům co největší volnost při hraní her, neboť právě ta je podle ní základem firemní rétoriky.

Pokud jde naopak o druhé strany smlouvy, tedy Ubitus a Boosteroid, i ty nabídly pochopitelně své vyjádření. Ve svém příspěvku  japonské Ubitus např. kladlo důraz na rozšíření své knihovny, která smlouvou nabobtná na více než tisíc titulů. Zatímco v případě Boosteroid byl komentář brán více zeširoka. Mluvčí ukrajinské společnosti totiž vyjádřil Microsoftu podporu i za jiné zásluhy. V rámci své reakce na dohodu zmínil díky nejen za hry, které tak obdrží, ale i za setrvalou podporu jeho domoviny, a více konkrétně pak za podporu její ekonomické stability.

Závěrem je třeba rovněž upozornit, že na dokumentu, kde regulační orgán FTC nově žádá, aby Microsoft uveřejnil taktéž kompletní dokumenty týkající se jeho desetiletých dohod, nikoli pouze jejich shrnutí. FTC tvrdí, že se Microsoft totiž v těchto případech zdráhá zmíněné dokumenty přiblížit i stran konkrétního obsahu. V rámci oficiálního doporučení pak naznačuje hlavně na to, že zmíněné dohody má Microsoft údajně chtít použít jako vlastní protiargument pro povolení nákupu Activisionu Blizzard, což vynucuje nutnost jejich přezkoumání.

„Přestože společnost Microsoft zjevně hodlá jednotlivé dohody použít na svou obhajobu, dosud odmítal předložit základní interní dokumenty týkající se těchto dohod nebo jeho komunikace s jinými třetími stranami, než je Nvidia, Nintendo a Sony," uvádí FTC na sedmé straně dokumentu. „Společnosti Microsoft by nemělo být tudíž dovoleno tyto dohody předložit nebo se na ně dále jakkoli odvolávat bez předložení požadovaných podkladových informací."

Reklama
Reklama

Související články

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama