Clive Barker's Jericho Článek Clive Barker's Jericho

Clive Barker's Jericho

Dalibor Franta

Dalibor Franta

8. 9. 2006 22:58 16
Reklama
Reklama

Když se řekne H. R. Giger, málokomu, kdo vydrží neřvat hrůzou, se asi rozjasní tvář v představě příjemného zátiší s růžovými keři a štěbetajícími vrabci. Myšlenky se v takovou chvíli stočí k notně temnějším asociacím, kde často nechybí rozpáraná těla, stvůry pekelné, obří penisy a závan dobře známého, v případě podobných umělců až fantasmagorického, temna. Nu a podobně je to i s Clivem Barkerem. Milovníci hororu a jiných nechutných prasáren asi nebudou tápat příliš dlouho a vybaví si filmy jako byl Hellraiser, nebo Nightbreed. Čtenáři zbystří pozornost při vzpomínce na knihy Everville, Cabal, či sérii Imajica a možná si vzpomene i jeden, dva pařani – to když zmíníme hru Clive Barker´s Undying. Nápaditou, leč zoufale komerčně neúspěšnou FPSku z roku 2001. Jistě i člověk zcela neznalý dokáže letmým pohledem na předvedený výčet posoudit, že tvůrčí rozsah tohoto anglického umělce, spisovatele a režiséra je vskutku úctyhodný.

Co však Cliva Barkera ctí nejvíce, je jeho fascinace hrami. Jak sám tvrdí, některé myšlenky se prostě nehodí k realizaci skrze film, či knihu – musí se totiž prožít na vlastní kůži, aby neztratily na autenticitě a syrovosti. Krok směrem k hráčům počítačových her je v takovém případě jen logickým východiskem a jak nám dokázal Undying v roce 2001, určitě to nebyl krok do prázdna, ačkoliv to mnozí hráči nedokázali náležitě ocenit. Nyní se Clive Barker rozhodl své videoherní portfolio rozšířit a to rovnou pěkně z gruntu. Hra Clive Barker´s Jericho, vznikající v produkci firmy Codemasters, je od příběhu, až po design prostředí zcela dílem tohoto geniálně chorého muže a jak on sám tvrdí v tiskovém prohlášení: „Bude to doposud nejkreativnější, nejhrozivější a nejokázalejší realizace všech děsivých představ, které se mi honí hlavou.“ Nahlédněme tedy do jeho vědomí a představme si Jericho trochu blíže.

Až zazní táhlý tón z beraního rohu, hradby města se zhroutí a lid vstoupí do města, každý tam, kde právě bude.

Jericho bude FPS hororová akce, zasazená do vskutku nezvyklého prostředí. V pouštích západního břehu Jordánu se totiž po tisíciletích vynoří dávno ztracené město Jericho a jak to tak s náhle se vynořujícími biblickými městy bývá, něco s ním nebude úplně v pořádku. Z jeho hradeb sálá zlo a to nikdy nevzbudí mezi lidmi zrovna důvod k radosti. Je proto vyslán speciální zásahový tým, který má celou věc prošetřit, vypátrat příčiny znovuobjevení města a případně taky eliminovat vše, co by mohlo pro civilizaci představovat nějakou hrozbu. Vybavena konvenčními zbraněmi a vycvičena v dávných bojových uměních, vydává se hrstka odvážlivců za hradby. Jak to bude dál, na to si budeme počkat přinejmenším do druhé poloviny příštího roku, každopádně už nyní z několika málo informací, které ne zrovna ochotně poskytl sám Barker, víme, že vnější hradby města nebudou tím jediným, co stráží tajemství Jericha. Město bude totiž rozděleno také vnitřními hradbami a to do několika časových zón, každá přitom bude strážena jinou formou zla. Zde můžeme zcela jednoznačně identifikovat biblickou inspiraci – město Jericho bylo totiž podle pověstí rozděleno sedmero hradbami a po svém dobytí v roce 1550 před Kristem jej biblický vojevůdce Jozue proklel. Že bychom se tedy dočkali sedmi hrozivých levelů?

Všechno, co bylo v městě pak vyhubili ostřím meče jako klaté, muže i ženy, mladíky i starce, též skot a brav i osly.

Ať bude úrovní kolik chce, každá ponese charakteristickou pečeť Cliva Barkera. Samotní vývojáři si spolupráci s ním nad míru pochvalují, jelikož jim velmi ulehčuje práci s designem levelů, protivníků, ale také s přípravou patřičně hrůzné atmosféry. Ta se bude, jak se zdá, stupňovat právě s postupem skrze jednotlivé hradby a časoprostorové kapsy. Zatímco za vnějšími hradbami narazí zásahový tým na vojáky z 1. světové války, s postupem dále do středu města bude zároveň cestovat hlouběji v čase. Čím dále od bran města postoupí, tím temnějším a starobylejším silám zla budou muset jeho příslušníci čelit. Nebude se tedy měnit pouze prostředí a nepřátelé, ale také způsoby boje a jeho obtížnost. Ke slovu by se tak v závěrečných úrovních mohla dostat také magie, jelikož účinnost konvenčních zbraní se na hrůzy staré 11 000 let zcela zaručeně nevztahuje.

A když vycházel z Jericha, šel za ním zástup veliký.

Kolik členů bude zásahová jednota mít a jestli se dočkáme také některých prvků spolupráce mezi jejími členy zatím nevíme. Barker však upozorňuje i na některé NPC postavy, které mohou hráčům v jejich postupu do středu města pomoci, což napovídá, že se nebude jednat jen o tupou střílečku. Zatím si však můžeme být jisti pouze výjimečnou kvalitou vizuálního zpracování a talentem Barkera vyděsit k smrti i mrtvého. Jedním z důvodů proč se Codemasters a Barker do celého projektu pustili, byly právě nové možnosti next gen konzolí. Žádné kompromisy, žádné limity, nic co by Barkerovy noční můry brzdilo v rozletu. Děs a hrůza ve své nejčistší podobě…těšte se na podzim roku 2007.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz