Apple a NVIDIA jsou prvními zákazníky stále nepostavené továrny polovodičů v americké Arizoně, TSMC jen do plánování investovalo 278 miliard korun
i Zdroj: CNBC
Novinka Apple a NVIDIA jsou prvními zákazníky stále nepostavené továrny polovodičů v americké Arizoně, TSMC jen do plánování investovalo 278 miliard korun

Apple a NVIDIA jsou prvními zákazníky stále nepostavené továrny polovodičů v americké Arizoně, TSMC jen do plánování investovalo 278 miliard korun

Radek Raudenský

Radek Raudenský

6. 12. 2022 10:36

Jak Evropa, tak především Spojené státy americké se snaží lehce zvrátit naprostou dominanci Tchajwanu v segmentu výroby polovodičů. Skrze dotace a různé bonusy se vlády regionů snaží přilákat výrobce i do zdejších oblastí, což se minimálně v USA podařilo.

Reklama

  • TSMC již má první zákazníky pro svou plánovanou továrnu v americké Arizoně
  • Má zde vyrábět polovodiče do mobilů i grafických karet

Největší světový výrobce polovodičů TSMC, který stojí za onou dominancí Tchajwanu, přesune část své výroby do Arizony, kde postaví novou továrnu na moderní čipy. Původně měla továrna produkovat spíše menší polovodiče na 5nm a 4nm architektuře třeba pro nové iPhony, jak se ale ukazuje, už teď má o produkty stále nepostavené továrny zájem kromě Apple také NVIDIA. Očividně se tak nové zařízení bude věnovat širšímu výrobnímu procesu.

Bohužel není veřejně známo, co stálo za rozhodnutím TSMC nejen změnit názor zakladatele společnosti Morrise Changa, který tvrdil, že by americká továrna byla příliš drahá, ale také rozšířit výrobní kapacity. Rozhodně nejde o levnou záležitost, pouze naplánování továrny vyšlo TSMC na 12 miliard dolarů, tedy více než 278 miliard korun.

Plán USA na podpoření výroby polovodičů se zatím rozhodně vyplácí. Jak informuje Nikkei, v Texasu se staví továrna od Samsungu za 17 miliard dolarů, Intel pak staví dokonce dvě zařízení v Arizoně a Ohio, každé za 20 miliard dolarů.

Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz