Zákulisní video popisuje vypjatost BioWare při a po vývoji Mass Effectu 3. Tlak na změnu konce přicházel od vedení i hráčů
Mass Effect 3 Novinka Zákulisní video popisuje vypjatost BioWare při a po vývoji Mass Effectu 3. Tlak na změnu konce přicházel od vedení i hráčů

Zákulisní video popisuje vypjatost BioWare při a po vývoji Mass Effectu 3. Tlak na změnu konce přicházel od vedení i hráčů

Patrik Jelínek

Patrik Jelínek

24. 10. 2021 09:15

Modrá, červená či snad neutrální zelená? Zakončení trilogie Mass Effectu představilo hráčům v roce 2012 jeden z nejrozporuplnějších momentů herního vývoje. Fanoušci čekající na vyvrcholení jimi milovaného příběhu a zužitkování všech učiněných i neučiněných rozhodnutí stanuli nakonec před nelehkou volbou – spokojit se se třemi barevnými variantami konce a spokojit se s jistou dávkou zklamání, nebo požadovat jejich dodatečné předělání. Inu, ukazuje se, že rozpolcenost nepanovala pouze vně, nýbrž i uvnitř někdejšího vývojářského týmu.

Reklama
Reklama

  • Vybraní zástupci vývojářského týmu třetího Mass Effectu promluvili o dobové situaci ve studiu
  • Popisují crunch, tlak vedení i výhružky nespokojených hráčů

Jak níže přiložené video skrze vyjádření původních tvůrců popisuje, valná většina týmu si při někdejším dokončování prací nebyla vědoma vyústění, jakého hra nabude. S odstupem téměř deseti let od jejího vydání se z úst autorů dodatečně dozvídáme, že série výhrůžek, jež bývá spíše spojována s dnešním videoherním průmyslem, byla v hojnosti přítomna i dříve. Spolu s negativní odezvou herního obliga došlo i na vystupňování pracovního napětí, jež v BioWare sílilo společně s tlakem na změnu kritizovaného konce.

Morálka napříč týmem vzhledem k této skutečnosti nevyhnutelně klesala. Požadavek vedení urychleně vypracovat rozšířenou variantu původního konce zasáhl vývojáře zejména kvůli jimi očekávanému zvolnění tempa po vydání titulu. Hůře, nejenže DLC Extended Cut tato očekávání nenaplnilo, ale rovněž samo o sobě nesehrálo ve výsledku ani roli zachránce z jejich nepřetržitého vytížení. Okamžitě po jeho uvedení se totiž studio muselo vrhnout na svůj další projekt, z něhož se o několik let dále vyklubalo Dragon Age: Inquisition.

Vezmeme-li pak minulost studia skutečně do důsledku, ani série Dragon Age se nevyhnula své vlastní kontroverzi. První pokračování univerzálně chváleného Origins, jež předcházelo Mass Effectu 3, bylo tvořeno pouze v rozsahu jednoho a kousku kalendářního roku. Crunch a napětí byly proto v kancelářích BioWare na denním pořádku, o čemž svědčí i postarší zpověď bývalého výkonného ředitele Dragon Age, Mikea Laidlawa. S pohledem do nedávné minulosti lze pak přítomnost obdobného jednání spatřit i u vývoje dalších her. Jako příklad lze uvést neslavné vydání Mass Effect: Andromeda či ještě aktuálněji: Anthem a jeho zrušenou obrodu: Anthem Next.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz