Ubisoft spouští blockchainovou platformu Quartz. První NFT předměty mohou hráči využít ve hře Ghost Recon Breakpoint
Novinka Ubisoft spouští blockchainovou platformu Quartz. První NFT předměty mohou hráči využít ve hře Ghost Recon Breakpoint

Ubisoft spouští blockchainovou platformu Quartz. První NFT předměty mohou hráči využít ve hře Ghost Recon Breakpoint

Jakub Štěpánek

Jakub Štěpánek

8. 12. 2021 08:30 2

V poslední době jsme často informovali o blockchainu, který začal zajímat i velké společnosti, například Take-Two, Electronic Arts, Square Enix nebo Ubisoft. A právě posledně jmenovaná tuto technologii prakticky využije jako první.

Reklama
Reklama

  • Ubisoft spouští platformu Quartz, zatím pouze v testovací fázi
  • Hráči zde mohou koupit kosmetické předměty ve formě NFT
  • V Čechách zatím není dostupná

Zprvu se zdálo, že si ještě nějaký čas počkáme, než blockchain proroste i do klasických AAA her. Zástupci zmíněných společností se k technologii sice vyjadřovali s velkým nadšením, žádné konkrétní plány ovšem nikdo z nich nenastínil. Ubisoft je však zřejmě o krok napřed. Představil totiž Quartz, první platformu zaměřenou na hratelné a energeticky úsporné NFT v AAA hrách. 

Ubisoft spouští blockchainovou platformu Quartz. První NFT předměty mohou hráči využít ve hře Ghost Recon Breakpoint

NFT (non-fungible token), lze představit jako nezastupitelné a nezaměnitelné, zkrátka jedinečné tokeny, které jsou zapsány ve zmíněném blockchainu. Mohou odkazovat na obrázek, sběratelskou kartičku, ale také předmět využitelný v konkrétní hře. A právě to je důležité pro fungování Ubisoft Quartz. Zde bude možné koupit takzvaný “Digit”, třeba unikátní helmu, kterou lze posléze nasadit na hlavu postavě z vybrané hry. Vtip je v tom, že předmět skutečně vlastní daný hráč, Ubisoft ostatně přímo potvrdil, že s nimi klidně může obchodovat, k tomu už ale musí využít platformy (burzy) třetích stran, šmelinu tedy společnost postavila mimo vlastní ekosystém. Vzhledem k tomu, že se budou NFT objevovat v limitovaných edicích, může jejich cena časem stoupat. 

Platforma startuje již tento týden, zatím pouze v testovací verzi. První hrou, která bude předměty podporovat, je Ghost Recon Breakpoint. Je potřeba říct, že Digits představují pouze kosmetické předměty, nemůže se tedy stát, že by si někdo koupil účinnější zbraně. Každý Digit obsahuje sériové číslo, to si mohou přímo ve hře zobrazit i ostatní hráči. Jde v podstatě o jakýsi certifikát, jenž potvrzuje, že hráč předmět opravdu vlastní. To ostatně zachycuje i trailer.

Ubisoft si od systému hodně slibuje. “Decentralizovaný přístup spojený s blockchainem by mohl z hráčů udělat opravdové akcionáře našich her, navíc způsobem, jenž je pro náš průmysl udržitelný. Do rukou se jim dostane hodnota, kterou vytvářejí skrze investovaný čas, zakoupené předměty a další obsah,” řekl Nicolas Pouard, viceprezident centra pro strategické inovace. “Ubisoft Quartz je základní stavební kámen naší ambiciózní vize, jejímž cílem je vytvořit skutečný metaverse.” 

Společnost si zároveň dala velký pozor, aby se vyhnula problémům, na něž trpí další projekty postavené na blockchainu. Nejčastěji bývá kritizována velká energetická náročnost celé technologie, což samozřejmě neprospívá životnímu prostředí. I proto si Ubisoft vybral Tezos, blockchainovou síť typu proof-of-stake (opak proof-of-work), transakce (například pořizování předmětů nebo jejich přeposílání mezi majiteli) totiž nepálí tolik energie a zanechávají tedy mnohem menší uhlíkovou stopu.

Ubisoft v nejbližších dnech hodlá hráčům nadělit tři bezplatné předměty, aby trochu rozpumpoval ekonomiku nově vznikající platformy. V České republice ovšem služba není podporována, testovací fáze se týká Spojených států, Španělska, Francie, Německa, Itálie, Belgie, Austrálie a Brazílie. Ubisoft nyní pracuje na rozšíření do dalších regionů.

Ubisoft spouští blockchainovou platformu Quartz. První NFT předměty mohou hráči využít ve hře Ghost Recon Breakpoint
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz