Need for Speed: Unbound Recenze Recenze Need for Speed Unbound - “spýdy” jsou ve formě, ale ne bez chyb

Recenze Need for Speed Unbound - “spýdy” jsou ve formě, ale ne bez chyb | Kapitola 2

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

6. 12. 2022 14:05 5

Seznam kapitol

1. TASTE KALENDÁŘE 2. STYL KONTRA KONTROVERZE 3. KROK OD CÍLE

Need for Speed Unbound si při odhalení vysloužily punc nenáviděného pokračování. O to více ale umí překvapit tím, že jde naopak o jeden z nejlepších a nejzábavnějších dílů série.

Reklama

Nejdiskutovanějším aspektem hry byla od samého oznámení stylizace. Faktem je, že mi je ve hře vyobrazovaný styl oblékání, hudební doprovod a hiphopová undergroundová kultura úplně cizí. Faktem ale zároveň je, že mě Unbound právě stylizací opravdu nadchl. Souhlasím s tím, že cutscény s kreslenými postavičkami nejsou nic, o čem bych psal domů. Jinak ale harmonie notně přehnaného moderního gangsta, agresivního hiphopu a všudypřítomných animovaných kouřů nebo křidýlek vlastně hře naprosto báječně sedí. 

Recenze Need for Speed Unbound - “spýdy” jsou ve formě, ale ne bez chyb
i Zdroj: Tadeáš Pepř / Hrej.cz

Vyloženě šokovaný jsem ze soundtracku. Ten kromě otravných amerických a latino písniček míchá i příbuzné styly z evropské tvorby, přičemž vám často do uší hraje polština, ukrajinština nebo němčina. V kombinaci s přístupnějšími elektronickými bangery je tak soundtrack nesmírně osvěžujícím, exotickým závanem. I když bych ho normálně rozhodně poslouchat nechtěl, vlastně si nedokážu představit, že by k tomuhle závodění pořád hrály rockově laděné kapely z přelomu tisíciletí, jak by si mnozí přáli.

Se stylem obecně ladí i nabídka aut a jejich tuningu, která je zase o něco bohatší, pestřejší a přestřelenější než minule. Zamrzí absence Audi, několik zajímavých novinek ale stroje s čtyřmi kroužky hravě vynahradí. Jen pozor na tradiční past v tom, že některá auta zřejmě kvůli licencím nelze pořádně vizuálně upravovat. Čtvrtinu hry jsem tak strávil v jen mírně přebarveném AMG GT-R. Na druhou stranu úchylné bodykity můžete pověsit i na Aventador a některé speciální úpravy konkrétních “legendary” aut museli designéři vymýšlet pod silným vlivem omamných látek. Příjemnou novinkou je možnost některým kouskům utrhat nárazníky a lépe tak vyvolávat pocit industriálnějších závodních speciálů. Pro fanoušky blow off ventilů také do nabídky posuvníků úpravy zvuku přibyla hlasitost sání přeplňování. Hezký detail.

Unbound patří k těm pohlednějším hrám dneška

Stylizace mě tedy ani v nejmenším neuráží a většinu jejích prvků lze celkem účinně povypínat. Má to ale své meze. Po delší době vám začnou lézt krkem neuvěřitelně ukecaní soupeři, kteří při závodech tradičně trapně a nesmyslně komentují situaci. Do hry také hodně promlouvá její ambasador A$AP Rocky. Zpočátku sice jen občas okomentuje váš výkon v režimu Takeover, později se ale objeví i přímo na silnicích nebo ve vedlejších misích, které vám občas zadají ostatní postavy. Jakkoliv chápu, že jde minimálně ve Státech a v určité subkultuře o hudební pojem, mě jeho otřesně nezaujaté žvatlání lezlo krkem. Jedna konkrétní vedlejší aktivita je navíc vyloženě jen několikaminutovým monologem, ve kterém vysvětluje, že je vlastně stejný jako ostatní, obyčejní lidé. V ten moment hra upřímně klesá na úplné dno, ale alespoň máte větší motivaci rychle dojet do cíle a Rockyho ehm… A$AP umlčet.

Také moc nerozumím obecné snaze glorifikovat nelegální závodění. Skrz různé nahrávky v rádiu a telefonní diskuze totiž Unbound kreslí obrázek hodných pouličních závodníků, bojujících proti zlým politikům, kteří chtějí vybírat pokuty místo toho aby, třeba, bojovali s příliš vysokými cenami bydlení. Pointa je mi jasná a určitou snahu o kulturní komentář mladé generace chápu. Ale v momentě, kdy se třísetkilometrovou rychlostí ženete pěší zónou a nevinné kolemjdoucí od smrti chrání jen to, že jsou kreslení, to působí extrémně paradoxně.

Na druhou stranu, zbytek dialogů je ve hře až překvapivě snesitelný. Nejde o oscarovou záležitost a občas jsou některé promluvy záporáků HODNĚ cheesy. Na poměry Need for Speed jde ale o příjemný pokrok.

Stylizaci jako celek mimochodem podporuje výborný a efektní audio design i slušná grafika. Z té sice nejsem tak nadšený jako jiní, uznávám ale, že Unbound patří k těm pohlednějším hrám dneška a třeba práce s částicovými efekty a nasvícením scény je vyloženě výborná. Jen škoda trochu haprující fyziky, kvůli které se především při vypjatějších honičkách dějí na cestách krajně neuvěřitelné věci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama