Dle obsáhlé reportáže Kotaku má Nintendo problém se sexuálním obtěžováním a diskriminací žen
i Zdroj: Nintendo
Novinka Dle obsáhlé reportáže Kotaku má Nintendo problém se sexuálním obtěžováním a diskriminací žen

Dle obsáhlé reportáže Kotaku má Nintendo problém se sexuálním obtěžováním a diskriminací žen

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

17. 8. 2022 10:56 3

Magazín Kotaku zveřejnil výsledek několikaměsíční rešerše a rozhovorů s bývalými i současnými kontraktory a zaměstnanci Nintenda. Zjištění poukazují na to, že i v Nintendo of America panují velmi toxické a nerovné podmínky znevýhodňující a diskriminující ženy, obzvláště pak ty minoritní sexuální orientace. Nejhorší má být situace v oddělení testerů, kde pracují kontraktoři zaměstnaní skrze agenturu Aerotek.

Reklama
Reklama

  • Dle rozsáhlé reportáže Kotaku má Nintendo of America problémy s firemní kulturou vůči ženám
  • Nejhorší je situace u externistek v oblasti testingu
  • Obvinění hovoří o diskriminaci i sexuálním obtěžování

Zdroje Kotaku mluví o pokřivených poměrech ve firmě, kde ženy tvoří zhruba deset procent externích zaměstnanců a jen výjimečně se dočkají smlouvy přímo s Nintendem. Většinu pracovní síly v testingu zařizovala firma Aerotek, mezi kontraktory ale panovaly velmi nerovné finanční podmínky. Jedna z vyslechnutých testerek například po devíti letech práce pro firmu brala nižší hodinový plat, než níže postavení mužští testeři a i přes několikatýdenní snažení dokázala svou odměnu zvýšit jen mírně. V jiných firmách přitom dostávala na stejné pozici nabídky s dvojnásobným platem.  Ze všech svědectví pak vychází, že poměry ve firmě a možnosti kariérního postupu silně závisely na interních kontaktech a blízkých vztazích s manažery. Dle jednoho z bývalých testerů měli muži výrazně větší šanci pro kariérní postup, obzvlášť když se kamarádili s nadřízenými a sledovali spolu Superbowl.

Ještě závažnějším problémem jsou však případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Zaměstnanci agentury byli za údajně velmi časté nevhodné komentáře a narážky trestáni jen mírně. Svědectví mluví o speciálních kurzech pro harašící pracovníky, ty jsou ale označovány za vtip a problémy neřešily. Nevhodné chování navíc často přicházelo přímo ze strany zaměstnanců Nintenda, na které Aerotek neměl žádný vliv. V nejhorších případech se hovoří také o obtěžování ze strany manažerů, kteří rozhodovali o tom, zda budou zaměstnankyně v práci pokračovat.

Útočník měl ale mít velmi dobré vztahy s vedením a vyhrožoval, že dotyčnou v případě nahlášení vyhodí.

Konkrétně se mluví například o Melvinovi Forrestovi, šéfovi oddělení product testingu, který ve firmě pracoval od devadesátých let minimálně do roku 2017. Právě ten rozhodoval o tom, který tester bude pokračovat na dalších projektech, mezi podřízenými ženského pohlaví měl ale údajně příšernou reputaci. Svádění z jeho strany měla zažít prakticky každá a nově přijaté ženy měly být varovány, aby se vůbec nepřibližovaly jeho kanceláři, zatímco Forrest nahlas hodnotil jejich vzhled a hmotnost.  

Bývalý zaměstnanec oddělení Chris Ollis také vzpomíná, že ho během plesu v Seattlu v roce 2010 jeho šéf Eric Bush vyzýval k tomu, aby zjistil, jaké nosí kolegyně spodní prádlo. 

V reportáži se objevuje svědectví o ženě, kterou měl stalkovat výše postavený tester. Vlivem toho zažívala v kanceláři panické ataky a každý den propukala v pláč. Útočník si ale údajně udržoval velmi dobré vztahy s vedením a vyhrožoval, že dotyčnou v případě nahlášení vyhodí. Žena se tak bála proti jeho chování bránit.

Firma společně s Aerotekem zároveň čelí žalobám u federálního úřadu National Labor Relations Board

Ještě horší podmínky mají mít ženy jiné než heterosexuální orientace. Další vyslechnutá pracovnice Kotaku sdělila, že ji společně s její partnerkou firemní dohled napomenul kvůli držení za ruce, což mělo porušovat firemní pravidla o zákazu doteku. Ty ale údajně byly jen výjimečně vymáhány u heterosexuálních párů. 

Dalším příkladem nezdravého vztahu mezi externisty a přímými zaměstnanci Nintendo of America bylo to, že na vánoční večírky firmy byli vpuštěni pouze kontraktoři v doprovodu stálého zaměstnance. 

Prezident americké pobočky Nintenda Doug Bowser loni v srpnu v dopise zaměstnancům odsoudil nařčení z podobného chování v Activision Blizzard a na jeho popud se firma zavázala k tomu, že zlepší podmínky a příležitosti ženských zaměstnanců. Firma společně s Aerotekem (nově známým pod názvem Aston Carter) zároveň čelí žalobám u federálního úřadu National Labor Relations Board kvůli údajným vyhazovům zaměstnanců, kteří kritizovali podmínky ve firmě.

Kompletní a podrobnější příběh si můžete přečíst přímo na Kotaku.

Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz