Obsidian: Akvizici bychom se nebránili
i Zdroj: Hrej.cz
Novinka Obsidian: Akvizici bychom se nebránili

Obsidian: Akvizici bychom se nebránili

Pavel Makal

Pavel Makal

5
Reklama

Když se v roce 2003 rozhodli veteráni z Black Isle založit studio Obsidian, dalo se podle zúčastněných jmen očekávat, že hráče čekají žně kvalitních titulů. Chris Avellone, Feargus Urquhart, Darren Monahan, to jsou je jen zlomek těch nejslavnějších. Za těch třináct let se v Obsidianu urodila celá řada skvělých her, počínaje pokračováním Knights of the Old Republic až k loňskému Tyranny. Přesto se po finanční stránce studiu ne vždy tak úplně dařilo.

Situaci sice výrazně pomohl nástup crowdfundingových platforem, díky němuž světlo světa spatřilo třeba staromilské RPG Pillars of Eternity, jež se v budoucnu dočká pokračování. Obsidian také v minulosti spolupracoval na herních projektech s velkými publishery, jako je třeba Ubisoft, pro nějž studio vytvořilo South Park: The Stick of Truth nebo Paradox, který vydal Tyranny. Výkonný ředitel Feargus Urquhart se však v rozhovoru pro britský Eurogamer rozhovořil o řadě úskalí, které podobná spolupráce znamená.

Podotkl například, že podmínky kontraktu jsou naprosto svaté a pokud se projektu nepodaří dosáhnout stanovených čísel, jde doslova o konec světa. Studio v minulosti přišlo o tantiémy, muselo se vzdát svých značek a podobně. Urquhart říká, že interní studia jsou na tom mnohem lépe. Zmínil také, že v minulosti měl Obsidian celou řadu akvizičních nabídek a rozhodně se k možnosti odkoupení nestaví zády. Necítí se jako nezávislé studio a pokud by přišla ta pravá nabídka, určitě by se jí nebránili.

Otázkou zůstává, pro kterého z velkých vydavatelů by Obsidian byl vhodnou investicí. Logicky se nabízí Bethesda, pro níž studio v minulosti vytvořilo Fallout: New Vegas. Zajímavý by ale byl i Microsoft, jemuž rozsáhlé a komplexní RPG v otevřeném světě v portfoliu exkluzivních titulů chybí. Totéž se dá říct i o jeho přímém konkurentovi, společnosti Sony. Každopádně doufejme, že bude pro Obsidioan vydání Pillars of Eternity 2 dalším úspěchem a pozvedne jeho hodnotu v očích potenciálních zájemců.


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama