Obnoví EA spolupráci s Nintendem?
NVIDIA DLSS 4.5 - AI snímek k nerozeznání renderu
NVIDIA na letošním CES 2026 v Las Vegas zase jednou ukázala, že hardware je sice fajn, ale software je to, co dneska prodává grafiky.
O nové herní platformě od Nintenda víme zatím poměrně málo. Těžko odhadnout, zda NX způsobí nějakou herní revoluci, už teď ale kolem novinky z dílen japonského vydavatele víří mnoho zajímavých informací, které není radno přehlížet.
Nástupce Nintenda Wii U se zatím jeví nadějně. Už dříve se spekulovalo o výkonu nové platformy, který by měl překonávat next-gen konzole od Sony a Microsoftu. Ačkoliv výkon herních konzolí bývá v poslední době ožehavým tématem (o technických kompromisech přicházejících her jsme vás informovali včera), Nintendo v posledních letech nedosahovalo takových prodejních výsledků jako jeho konkurenti zejména kvůli své omezené her a nedostatku AAA titulů.
To by se s příchodem NX mohlo změnit. Nespočet velkých third party studií vyjádřilo značné nadšení ohledně nového systému, a teď to navíc vypadá, že se připojí i ten největší z nich – Electronic Arts. Ředitel společnosti Andrew Wilson na dotaz, zda se EA chystá podporovat vznikající konzoli, odpověděl, že společnost vzhlíží k dalším příležitostem, a proto je připravena s Nintendem obnovit spolupráci.
V této generaci již spolupráce Electronic Arts a japonským vydavatelem fungovala. V červnu roku 2011 Satoru Iwata na E3 oznámil, že Nintendo uzavřelo s EA strategické partnerství pro tehdy ještě připravovanou konzoli Wii U. Tehdejší CEO EA John Riccitiello na pódiu řekl: „To, co Wii U přináší, hovoří jednoznačně ve prospěch hráčů všech titulů od EA Sports a EA Games. Nová konzole nabídne perfektní grafiku ve vysokém rozlišení a nové herní zážitky. Těšíme se na obsah, který EA nabídne na nové platformě.“
V roce 2013 pak pro Wii U vyšly hry Mass Effect 3, Need for Speed Most Wanted, FIFA 13 a Madden NFL 13. Do té doby největší hra od EA, která putovala na konzole, Dead Space 3, se na Wii U neobjevila. To byla předzvěst pro to, co mělo přijít následující rok.
Rok 2014 byl v plném proudu a z dílen EA přicházely ty největší hity na PC a ostatní konzole, Wii U ostrouhávalo. Z Kalifornie později téhož roku přišla zpráva, že Electronic Arts pro novou konzoli od Nintenda žádné hry už nepřipravuje.
Důvody byly prosté – slabé prodeje samotné konzole Wii U, zájem o jiný typ her na platformě, a příchod výkonnějších konzolí PlayStation 4 a Xbox One. Navíc, většina her od EA začala vycházet v enginu Frostbite 3, se kterým Nintendo nemělo žádné zkušenosti – proto hráče Wii U naprosto minuly všechny tituly, které daný engine používají (například Battlefield 4 z roku 2013). A tak se EA rozhodlo změnit směr a své portfolio.
Dnes tento herní gigant podporuje starou a novou generaci konzolí od Sony a Microsoftu a samozřejmě PC. Uvidíme, zda Nintendo NX nějak zamíchá kartami.