Mykologové připomínají, že houby jako v The Last of Us člověka nenapadnou. Normálně se konzumují
i Zdroj: Naughty Dog / Sony
Novinka Mykologové připomínají, že houby jako v The Last of Us člověka nenapadnou. Normálně se konzumují

Mykologové připomínají, že houby jako v The Last of Us člověka nenapadnou. Normálně se konzumují

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

2. 2. 2023 13:25 1

Mimořádně úspěšná seriálová adaptace postapokalyptického dramatu The Last of Us výrazně zvýšila zájem publika o houby a jejich možný dopad na lidský život. Mykologové to kvitují, důrazně ale upozorňují, že je varianta nákazy cordycepsem naprosto vyloučená. Houby jsou totiž naprosto běžnou součástí našich životů.

Reklama

  • Cordyceps z The Last of Us se sice i ve skutečnosti šíří dost děsivě, pro lidi ale nebezpečný není a určitě na ně nepřeskočí z hmyzu
  • Normálně se konzumuje a používá jako prospěšná látka
  • S houbami jsme ve styku téměř pořád, ale není vyloučeno, že by se nás do budoucna mohla týkat i nějaká ovlivňující myšlení, i když asi nepůjde o vážný problém

Veřejná americká stanice NPR například sdílela slova profesora Bryna Dentingera z univerzity v Utahu, který se biologii a obzvlášť mykologii aktivně věnuje, a zároveň je velkým fanouškem The Last of Us. Ten se rozpovídal o Ophiocordyceps unilateralis, skutečné houbě, která napadá hmyz a sloužila jako předloha pro původní hry. Vědci podle něj dodnes pořádně neví, jak vlastně ovládání hostitele funguje, ale i když působí příklad dost strašidelně, je v zásadě vyločeno, že by byla houba schopná napadnout člověka. Také pro přenos nepotřebuje kontakt s ústy a neexistuje nic jako propojená podzemní síť, kterou můžeme vidět v seriálu.

I když je ale teplota lidského těla na cordyceps příliš vysoká, neznamená to, že by houby pro lidi nebyly nebezpečné vůbec. Zvyšující se teplota klimatu (motiv zvýrazněný v první epizodě) podle něj skutečně může způsobit vývoj určitých kmenů, které jsou pak schopné přežívat i v prostředí lidského těla. Důkazem je to, že onemocnění spojených s houbami (mykotických) postupně přibývá, takovým problémem jsou třeba různé, celkem běžné formy kožní plísně.

Dentinger sice nevylučuje, že by na člověka mohl do budoucna přeskočit i druh ovlivňující myšlení, je to ale vysoce nepravděpodobné, a navíc efekt nebude ani zdaleka tak drastický, jak si podle The Last of Us představujeme. Existující druhy jsou navíc velmi přísně přizpůsobeny stávajícím hostitelům, jednoduchý přenos třeba z hmyzu je tedy vyloučený. Houby ovládající myšlení navíc řada lidí bere naprosto dobrovolně jako halucinogeny.

Faktem také je, že jsou houby v našem životě extrémně obvyklou součástí, která se nás (doslova) týká téměř na každém kroku. Samotný cordyceps je navíc normálně jedlý, dost drahý, a používá se jako afrodiziakum, přičemž existuje přes 400 druhů napadajících různé typy hmyzu.

Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz