Co týden dal: Tři patra silnějšího PlayStationu
i Zdroj: Hrej.cz
Novinka Co týden dal: Tři patra silnějšího PlayStationu

Co týden dal: Tři patra silnějšího PlayStationu

David Plecháček

David Plecháček

8
Reklama

Pokud jste v průběhu týdne čekali, že dnešní souhrn bude poměrně jednotvárný, měli jste všichni pravdu. Tři měsíce od oznámení nových verzí konzole od Microsoftu na losangeleském veletrhu E3 vyrukovala s nápadně pojmenovanou akcí PlayStation Meeting i Sony, od níž všichni čekali ukázky trojlístku chystaných technologií - PlayStationu VR, PlayStationu 4 Slim a PlayStationu 4 Neo. Svým způsobem se dostalo na všechny, byť na některé víc a na některé míň.

PLAYSTATION MEETING V NEW YORKU

Co týden dal: Tři patra silnějšího PlayStationu
i Zdroj: Hrej.cz

Akce, která se konala v newyorském PlayStation Theater, byla naplánována na středeční devátou hodinu večerní. Vše se streamovalo do všech koutů světa i pro zvědavé fanoušky a zástupce médií, které se nemohli osobně účastnit. Jeden takový komentovaný stream jsme pro vás připravili i my, a než se začtete dál, je ta nejlepší doba se na něj podívat. Pravda je, že – jak se asi dalo čekat – na pódiu nezazněly všechny informace, některé (byť neméně důležité) vyplouvaly na povrch s několikadenním odstupem, a tak bylo k úplnému servisu potřeba sledovat naše novinky po celý týden.

Co by to bylo za souhrn, kdyby se na ně nedostalo. Pojďme si ale nejprve slovně projít dění ze zmiňovaného divadla. Před diváky předstoupil Andrew House, výkonný ředitel Sony Interactive Entertainment, a začal poměrně zostra. Veřejné tajemství posledních týdnů se konečně dočkalo svého oficiálního odhalení - podle očekávání vypadá PlayStation 4 Slim přesně tak, jak ukazovala některá dřívější videa, ale možná trochu nečekaně se v absolutně žádném aspektu neliší od standardní verze PS4 – tedy pomineme-li rozměry a vzhled samotný. Kompaktnější verze vyjde už v polovině září.

Hned vzápětí ale House odhalil i zajímavější PlayStation 4 Pro. Na nové označení si zvykejte, ačkoliv jsme o něm dlouhou dobu psali jako o PlayStationu Neo. PS4 Pro už pochopitelně nabídne vyšší výkon, některé hry v rozlišení 4K, technologii HDR a samozřejmě podporu PlayStationu VR. Mark Cerny, vedoucí designér PlayStationu, následně všechny ubezpečil, že PlayStation 4 Pro opravdu neznamená novou generaci konzolí, nýbrž možnost zahrát si hry „v rozlišení, které dosud na konzolích nemělo obdoby“, nebo s detaily, o kterých se majitelům stávajících zařízení může jen zdát. Několik demonstrativních videí ukázalo kouzla nového PlayStationu přímo v akci, ale jak už jsem říkal, vzhledem k tomu, že jsme se vším zaobírali i separátně, přestaňme kroužit kolem horké kaše a pojďme mluvit i konkrétně.

MÁ NA VÍC?

Co týden dal: Tři patra silnějšího PlayStationu
i Zdroj: Hrej.cz

Andrew House ani Mark Cerny před diváky přesnou konfiguraci PlayStationu Pro nesdělili, a tak se náhradním zdrojem musel stát magazín GameSpot. Řekněme, že některé údaje by přeci jen mohly být detailnější, ale to nejdůležitější známe.

Procesorem zůstává osmijádrový Jaguar, ale pro potřeby náročnějších operací byl přetaktován na vyšší frekvenci. Grafickou kartou je nespecifikovaný čip AMD Radeon, jenž by měl mít díky architektuře Polaris výpočetní výkon 4,2 TFLOPS. Stačit by údajně mělo i 8 GB GDDR5 operační paměti, a na vaší neustále rostoucí knihovnu bude k dispozici minimálně 1 TB na harddisku. Spotřeba? Celých 310 wattů. To není zrovna málo. Ostřejší nebo detailnější hry holt něco stojí.

Co na to Microsoft? Ten je – zdá se – v klidu. Alberto Penello, ředitel divize plánování v Xboxu, potvrdil, že konzole Project Scorpio opravdu nabídne výkon 6 TFLOPS, čím novou konzoli od Sony překoná o více než třetinu a „výkonnostní rozdíl tak bude velmi zřejmý“. Jediným problém však je, že enormně výkonný Xbox dorazí na trh až příští rok. Ale jak jsme v průběhu týdne zaslechli, konkurencí není Microsoft, ale PC.

LEPŠÍ NEBO PLYNULEJŠÍ?

Co týden dal: Tři patra silnějšího PlayStationu
i Zdroj: Hrej.cz

Vyšší rozlišení nebo detailnější světy ale nejsou samozřejmostí. Obě věci musí někdo nejprve vytvořit, ale je na každém týmu, zda si břímě navíc vezme či nikoliv. Tituly, které výkonnější zařízení podporují, musí být nějak označené. Na krabičkách se tak u některých novinek objeví označení PS4 PRO ENHANCED.

Ale pozor! Některá studia se rozhodla zpříjemnit zážitek i u her, které už dávno vyšly. Jelikož se seznam neustále rozrůstá, je třeba být stále v obraze. V současnosti podporu silnějšího PlayStationu oznámily tyto hry: Battlefield 1, Call of Duty: Modern Warfare Remastered, Call of Duty: Infinite Warfare, Days Gone, Dishonored 2, Far Point, FIFA 17, For Honor, Ghost Recon Wildlands, Horizon Zero Dawn, Killing Floor 2, Mass Effect Andromeda, Ratchet & Clank, Rise of the Tomb Raider, Spider-Man, Steep, The Elder Scrolls Online, The Witness, Titanfall 2 a Watch Dogs 2.

A jak taková podpora bude vypadat v praxi? Jako modelový příklad si vezměme Rise of the Tomb Raider od Crystal Dynamics. Pokud si PS4 Pro zakoupíte a vlastníte 4K zobrazovací zařízení, můžete si nastavit nejvyšší možné rozlišení s 30 FPS. Pokud o 4K nemáte zájem nebo zkrátka televizi či monitor nevlastníte, na výběr budete mít 60 snímků za vteřinu, nebo filmovějších třicet. Vezměte jed na to, že ukázky z her budou výhradně prezentovány z lepší konzole a tak se výsledná kvalita může měnit zařízení od zařízení. Už totiž neplatí, že jeden PlayStation jedné generace zobrazí hru v té samé kvalitě co na jiném modelu.

NEJEN NA HRY

Co týden dal: Tři patra silnějšího PlayStationu
i Zdroj: Hrej.cz

4K nejsou jen hry. Dávno neplatí zažitá představa, že herní konzole člověku poslouží jen a jen na hry, což dokládá třeba i partnerství Sony se službou Netflix. Ta má ve svém repertoáru i několik filmů v rozlišení 4K, a ty si nově na PlayStationu Pro můžete vychutnat i v té nejlepší kvalitě. To samé se ale pochopitelně týká i vybraných videí na YouTube.

Možná že i proto je trochu s podivem, že větší a výkonnější stroj neobsahuje podporu UHD 4K Blu-ray disků. Konkurenční Xbox One S jejich přehrávání podporuje a dá se tak předpokládat, že jej bude podporovat i Project Scorpio. S vysvětlením přispěchal Andrew House, který tvrdí, že přehrávání fyzických nosičů je na ústupu a je tak mnohem důležitější schopnost podobná videa streamovat.

A když jsme u těch videí a streamování, zmiňme, že Sony přichystalo novinky i ve funkcionalitách Share Play a Remote Play. Konzole nově zvládne vysílat ve Full HD při šedesáti snímcích za vteřinu. Pokud vám to „dovolí“ váš poskytovatel internetu…

PRO MAJITELE STARÝCH VERZÍ

Co týden dal: Tři patra silnějšího PlayStationu
i Zdroj: Hrej.cz

Některé novinky, které přináší PlayStation 4 Pro, ovlivní i majitele stávajících verzí (nebo případně verzí PlayStation 4 Slim). Zejména se jedná o HDR, neboli o technologii high dynamic range, díky které by měl být výsledný obraz mnohem blíže skutečnosti, než dosud. Novinky se hráči dočkají někdy v průběhu nastupujícího týdne v podobě updatu, který se přihlásí všem 40 milionům majitelů po celém světě. Nejedná se tedy o záležitost pouze pro PS4 Pro, ani pro PS4 Slim, nýbrž pro všechny konzole PS4, tedy i pro tu vaší, kterou máte doma. No, jen se posléze zkuste zaměřit na způsob osvětlení, a řekněte nám, zda nějakou změnu vidíte.

Pokud nad novou konzolí přemýšlíte, ale máte pořád ještě na poličce či na stolku i tu starou, s jejím prodejem ještě chvilinku počkejte. Sony totiž umožní transfer dat mezi konzolemi, takže už nebudete muset začínat ve svých hrách od začátku, ale uložené pozice si jednoduše přenesete třeba pomocí cloudu. Nebo za pomoci ethernetového kabelu.

Uvidíme, co všechny změny nakonec přinesou, ale ne vše, na co Sony sáhne, se podaří. A tak se například nedočkáme modifikací. Alespoň ne těch ve Falloutu 4 a v remasterovaném Skyrimu. Japonská společnost k této problematice evidentně přistupuje jinak než konkurenční Xbox, a zatímco tam už se modifikace prohánějí několik týdnů, PlayStation stále nic. Bohužel i Bethesda přiznala, že z těchto ambiciózních plánů bohužel sešlo. Ale kdo ví, třeba se v budoucnu stanovisko obrátí.

SONY SPECIÁL HLÁSÍ KONEC

A to je vše. Respektive není, ale je to vše, co se nám do našeho vymezeného prostoru vejde. Vy ale nezoufejte, pravidelně sledujte náš servis, recenze a videa, a za týden se tu zase opět setkáme. Možná. Záleží na vás. A pokud nemáte dost, vydejte se do Mánesu na PlayStation Nations.

Videa a podcasty za minulý týden: End Game: Tom Cancy’s The Division, Hrajte s námi: Deus Ex: Mankind Divided #2, Hrajte s námi: Worms W.M.D, Konference Sony – PlayStation Meeting, Hrajte s námi: Star Trek Online, hPod 551

Recenze za minulý týden:Worms W.M.D, Grow Up

Články za minulý týden:Battlefield 1 – dojmy z bety, Ghost Recon Wildlands – dojmy z hraní, Injustice 2 – dojmy z Gamescomu

 


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama