CD Projekt porušuje slib a nařizuje crunch
Novinka CD Projekt porušuje slib a nařizuje crunch

CD Projekt porušuje slib a nařizuje crunch

Radek Raudenský

Radek Raudenský

30. 9. 2020 07:15 34
Reklama
Reklama

Tak došlo i na naše sousedy. Jason Schreier je snad nejznámějším herním novinářem na světě, který v minulosti pro Kotaku, v současné době pro Bloomberg přináší příběhy a zprávy z herního průmyslu, které by nejspíše za normálních okolností zůstaly veřejnosti skryty. Díky jeho zprávám jsme se dozvěděli o crunchi například v Naughty Dog, situaci v Rockstaru či dalších studiích.

Včera, pro nás v noci, Schreier vydal další článek, a to o nadcházejícím povinném crunchi v polském studiu CD Projekt RED. Toto studio bylo v minulosti právě za nutné přesčasy a celkovou atmosféru kritizováno, na což reagoval executive officer Marcin Iwinski s tím, že právě Schreierovi řekl, že je zavázán k zamezení crunche i práce přesčas.

Tento týden ale přišel zaměstnancům email, který tento slib porušuje. Adam Badowski, vedoucí studia, totiž píše, že je sice ohledně hry velmi optimistický a projekt byl odeslán na certifikaci jak Sony, tak Microsoftu, nyní je ale prý nutné opravit spoustu bugů a glitchů, které hra obsahuje.

„Od dnešního dne je celé vývojářské studio v plném proudu.“ To má znamenat, že všichni vývojáři budou muset pracovat jak v rámci běžného pracovního týdne, tak i jeden den o víkendu, tedy 6 dní v týdnu. To vše bude samozřejmě placené. „Beru na sebe zodpovědnost za reakce na toto rozhodnutí. Vím, že toto je přesný opak toho, co jsme řekli o crunchi a čemu jsem věřil – tedy že crunch by nikdy neměla být odpověď. Ale už jsme vypotřebovali všechny možnosti této situace.“ Schreier mimo jiné zmiňuje, že někteří vývojáři nebo celé týmy jedou v crunchi už několik měsíců, klidně i rok.

Velmi zajímavá je reakce lidí na tento článek a reakce Schreiera. Ten se snaží vysvětlit, že crunch není jen o práci přesčas, ale jde o celkovou atmosféru, o očekávání a normu. Práce přes noc a víkendy není prý placená zas tak dobře a pokud se náhodou rozhodnete odejít za dětmi a rodinou, získáte od kolegů a vedení vyčítavé pohledy, posměšky a pomluvy. To pak vede k zruinování životů i nemálo manželství.

I přes to se ale hráči, dost možná právě kvůli tomu, že tato zpráva pojednává o CD Projekt RED pracujícím na Cyberpunk 2077, diví tomu, proč Schreier dělá z této zprávy takové divadlo s tím, že jde o normální věc, která se děje i v jiných odvětví. Takové reakce ale při minulých zprávách nebyly.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz