Analytik zveřejnil tvrdá čísla. Krabicové hry na PS už kupuje jen zlomek hráčů
i Sucker Punch Productions
Novinka Analytik zveřejnil tvrdá čísla. Krabicové hry na PS už kupuje jen zlomek hráčů

Analytik zveřejnil tvrdá čísla. Krabicové hry na PS už kupuje jen zlomek hráčů

Dominik Tománek

Dominik Tománek

Platformy PlayStation PlayStation 5 PlayStation PlayStation 4

Hráči hlasitě kritizují plánovaný konec fyzických her pro PlayStation, prodejní čísla ale ukazují jiný obrázek.

Reklama


  • Jen sedm her letos v USA prodalo přes 100 tisíc fyzických kopií na PlayStationu
  • Výdaje za krabicové hry klesly z 11,5 miliardy dolarů v roce 2009 na 1,6 miliardy v roce 2026
  • Sony podle analytika očekává, že ztrátu části hráčů vyváží vyšší ziskovost digitálních prodejů

Rozhodnutí Sony ukončit v roce 2028 výrobu fyzických her pro PlayStation vyvolalo mezi hráči dost hlasitou kritiku. Pod novými trailery se objevují tisíce komentářů požadujících krabicové verze, samotná prodejní čísla ale ukazují, že je ve skutečnosti kupuje stále méně lidí. Analytik společnosti Circana, Mat Piscatella, uvedl, že letos v USA překonalo hranici 100 tisíc prodaných fyzických kopií pouze sedm her napříč všemi konzolemi PlayStation. Ve sledovaném týdnu končícím 11. července se navíc přes deset tisíc prodaných kusů dostaly jen dva tituly.

Není to tak, že by se krabicové hry neprodávaly vůbec. U největších titulů mohou stále tvořit významnou část prodejů. Z dlouhodobého pohledu je ale směr jasný. Američané v roce 2009 utratili za fyzické hry přibližně 11,5 miliardy dolarů, zatímco letos má jít jen o 1,6 miliardy.

Sony podle Piscatelly počítá s tím, že se část hráčů, kteří dnes dávají přednost diskům, časem přesune k digitálním verzím. Někteří možná nové hry přestanou kupovat úplně, firma ale zřejmě věří, že tuto ztrátu vyrovná vyšší zisk z digitálních nákupů, u kterých odpadají náklady na výrobu, dopravu i podíl pro kamenné obchody.

„Sázka je na to, že někteří nebo většina lidí, kteří preferují fyzické kopie, přejdou na digitální verze. A ty, kteří nepřejdou, více než vyváží vyšší ziskovost těch, kteří ano,“ vysvětlil analytik.

Piscatella proto hráčům připomíná, že samotné komentáře na internetu nic nezmění. Kdo chce, aby fyzické hry zůstaly na trhu, musí je také pravidelně kupovat. Vydavatelé se totiž nerozhodují podle počtu reakcí pod trailerem, ale především podle skutečných prodejů.


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Reklama
Reklama
Reklama