Hrej.cz Euro Truck Simulator 2: Italia Recenze

Euro Truck Simulator 2 - Italia

tadeas-pepr
Tadeáš Pepř
18. 12. 2017 15:50 2 Sdílej:
Reklama
Reklama

Neuplynul ani měsíc od chvíle, kdy jsem za volantem mohutného trucku křižoval virtuální Nové Mexiko v rámci stejnojmenného dodatečného balíčku pro American Truck Simulator. Neuplynul ani měsíc a už sedím za volantem kamionu zase, tentokráte mě ale pod koly hřeje rozpálený evropský asfalt. Starší a objemnější bratříček amerického simulátoru nákladní dopravy se totiž nenechal zahanbit a přivezl v pořadí čtvrté rozšíření evropské asfaltové džungle. A po povedené Francii se opět podíváme na jih, o slovo se hlásí Euro Truck Simulator 2: Italia.

JEDEME Z (DO) KOPCE

Už v době vydání předchozích rožšíření bylo nasnadě, že Itálie se na GPSkách virtuálních truckerů objeví co nevidět. Po krkolomném a hrbolatém východě, exotické Skandinávii a půvabné Francii muselo zákonitě přijít další území, které je mimojiné tuzemským kamioňákům důvěrně známé. Ano, nabízela by se i cesta dále na východ, na druhou stranu zřejmě nenabízejí ruské nebo ukrajinské silnice tak pohledné a charakteristické výhledy. Naopak slunná Itálie, to je terno. Korzování průsmyky majestátních pohoří, zelení pokrytá pobřeží, úzké horské silničky a města plná památek. To je Itálie v kostce. Alespoň v té idylické.

"Neučesaný" jih má v sobě ale nezpochybnitelné kouzlo a Tarantské ocelárny jsou jednou z nejlépe zpracovaných lokací

Ve skutečnosti ale místo pozorování hor a moře většinu času topíte ve vyhlížení mýtných bran. Jeden z nejcharakterističtějších prvků skutečné předlohy totiž autoři zpracovali do puntíku autenticky a co chvíli tak týráte brzdné systémy při doklouzávání k další autostrada závoře. V SCS Software zapracovali i na zpracování jednotlivých stanovišť. Vesměs tuctový design nahradila celá řada unikátních bran, které například na Sicílii vypadají skutečně působivě. To znamená, že od sebe bezpečně rozpozeznáte jižní i severní část země, zašlými dálnicemi se zrezlými svodidly počínaje, technicky mistrně provedenými mosty s bezpečnostními prvky konče. Právě "neučesaný" jih má v sobě ale nezpochybnitelné kouzlo a Tarantské ocelárny jsou jednou z nejlépe zpracovaných lokací napříč historií truckových simulátorů.

OPĚT VE FORMĚ

Pokud něco tvůrcům hry upřít nelze, je to špičkové zpracování silnic, měst a jejich okolí. Opět je nutno poznamenat, že tým během let urazil obrovský kus cesty a kvalita a design jednotlivých lokací lze s tím původním srovnávat jen velmi obtížně. Už z Francie a skandinávie jsme zvyklí na zajímavá a osobitá města, originální a svébytné sjezdy, podjezdy, přejezdy, křižovatky i tunely. S Itálií ale hra možná udělala krok ještě o něco dále. Města opět působí o něco živěji, takové mlsné kroužení kolem Říma je skutečně příjemný a pohlcující zážitek. Kličkování po křivolakých horských cestičkách malebných úbočí skal, harmonické cestování podél východního pobřeží poloostrova… SCS opět jako na zlatém podnose přináší maximálně relaxující zážitky

Potěší samozřejmě i přítomnost nové omáčky okolo. V prvé řadě potěší nové prvky světa, potažmo lokální pamětihodnosti. Komunitou skvěle přijatý zvedací most v přístavním Livornu, legendární sopka Vesuv nebo venkovské hrádky a zámečky, to vše krásně dokresluje atmosféru. Pomineme nově přidané a bezchybně provedené tahače Scania, zmínit můžeme spíše mramorové lomy a již zmíněné obří ocelárny, nová místa kde přebírat zakázky. To s sebou samozřejmě přináší i nové náklady, mimo drahocenných stavebních a konstrukčních materiálů na přívěsech přibyly například plachetnice. Ty největší bonbonky ale bohužel tým schovává nadále, na dveře totiž klepe DLC s nadměrnými náklady a doprovodnými vozidly. Právě takový bonus by mi ale už v případě italského rozšíření rozhodně vyčaroval úsměv na tváři

ARRIVEDERCI

Doteď jsme pěli ódy, čas sundat kšiltovku a náhlednout do stínu. Velice příjemné rozhodnutí autorů, konkrétně přepracování původní, severní části Itálie a její logické zpřístupnění majitelům originální hry bez rozšíření, totiž zároveň odhaluje stále bolestivější neduh hry. Už v případě Francie jsem mluvil o prohloubení rozdílů mezi zastaralými původními a vymazlenými novými lokacemi. S dalším růstem mapového pole je ale tento nedostatek logicky ještě výraznější, a všímat si ho mohou pořádně i hráči, kteří jinak do nových států neinvestují. Studio si je naštěstí tohoto palčivě bolícího kamene v botě vědomo, a dle jejich vyjádření může budoucnost lecco změnit. Bohužel jim práci ztěžuje i stárnoucí engine, který s přibývajícími léty a rozšiřujícím se světem ztrácí svižnost a zřejmě by potřeboval pořádnou omlazující kůru. Nabízel by se samozřejmě vývoj nového, třetího dílu, ale plány dalšího vývoje, v kombinaci s skutečně bohatým základem existujícího obsahu podobné novoty téměř vylučují. Lze tak s klidným srdcem říci, že SCS Software stojí na hranici pořádného zákysu a jen čas ukáže, jak si se současnými problémy poradí.

Vlastně při plnění zakázek jen pendlujete ze severu k jihu a obráceně.

Rozšíření Italia pro Euro Truck Simulator 2 rozhodně nepřináší malou porci obsahu. Všechny novinky jsou navíc perfektně propracované a svěží a díky tomu ani nevnímáte, že vzhledem k úzkému profilu poloostrova vlastně při plnění zakázek jen pendlujete ze severu k jihu a obráceně. Ani nová, propracovaná a romantická města, ani pohyblivé mosty, ani bizarní italská nákupní centra, a ani charakteristické odpadky kolem silnic (vážně) neskryjí bezvýhradně pocit toho, že nám Euro Truck Simulator 2 vykazuje známky stárnutí. Když ale vyhodíme z bočního okénka lehce zadýchané technologie a kontrast mezi starým a novým, pořád nám přeprava nákladů po Evropě přináší kýženou, nefalšovanou radost. A Itálie tuto radost rozhodně vybarvila do sytějších odstínů.

Euro Truck Simulator 2: Italia
Linux icon Linux
Windows icon PC
Apple icon Mac

Verdikt

Italia pokračuje v trendu nastoleném svými předchůdci. Do detailu a s láskou vytvořená mapa posouvá laťku o pár chlupů výše, se vším pozitvním i negativním co taková novinka nevyhnutelně přináší. Pravověrní virtuální truckeři opět nemají nad čím váhat.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz