Speciální chatařský hPod #806 vyjde během víkendu. Omlouváme se za komplikace.
Vrácení peněz za Cyberpunk 2077 stálo a bude stát CD Projekt více než miliardu korun
Hrej.cz Cyberpunk 2077 Novinka

Vrácení peněz za Cyberpunk 2077 stálo a bude stát CD Projekt více než miliardu korun

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

23. 4. 2021 14:43

Společnost CD Projekt se v aktuálním hovoru s investory pochlubila prodeji a výsledky loňského hitu Cyberpunk 2077. I když se RPG při vydání potýkalo s obrovskými problémy, především na starší generaci konzolí, prodávalo se výborně. Z 13,7 milionu prodaných kopií si navíc o vrácení peněz přímo od CD Projektu zažádalo “jen” zhruba 30 tisíc hráčů a výsledné náklady tak příliš vysoké nejsou, analytik webu Arch Technica nicméně přišel s analýzou finanční zprávy společnosti, ze které vyplývá, kolik refundy CD Projekt stály ve skutečnosti.

Reklama
Reklama

  • Finanční zpráva za rok 2020 odhaluje skutečnou cenu refundů Cyberpunku
  • Společně s výhledem do letošního roku vyjdou CD Projekt na zhruba 1,1 miliardy korun
  • I tak ale nejde o zvlášť katastrofický výsledek
  • Do konce roku 2020 o vrácení peněz zažádalo zhruba 215 tisíc hráčů

A tato čísla jsou výrazně vyšší. V hovoru CD Projekt zmínil náklady zhruba 2,2 milionu dolarů (47 milionů českých korun) na program Help Me Refund, skrze který mohli hráči žádat o vrácení peněz přímo studio. V devadesátistránkovém výkazu ale redaktoři a analytici webu Ars Technica Kyle Orland a Mike Futter objevili skrytou položku “Další výdaje”, kde se skrývá částka přesahující 50 milionů dolarů. Tu CD Projekt vynaložil a odhaduje že vynaloží na další vratky peněz.

V 51,2 milionech dolarů (v přepočtu zhruba 1,1 miliardy českých korun), je započítán zmíněný program Help Me Refund (2,2 milionu dolarů), kompenzace plynoucí z uskutečněných vratek u digitálních i fyzických obchodníků (10,6 milionu dolarů) a dalších 38,3 milonu dolarů, které CD Projekt dle odhadů na vrácení peněz vynaloží během roku 2021. Odhad vyplývá z informací distributorů a zkušeností studia.

Ve výsledku ale ani miliardová ztráta není pro CD Projekt výrazně alarmující. Z nového výpočtu vyplývá, že při plné ceně hry o vrácení peněz v roce 2020 všemi možnými způsoby zažádalo zhruba 215 tisíc hráčů, což je pouze 1,6 procenta celkového objemu prodaných kopií.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz