supermoderni-geforce-8800-gtx-vystrkuje-ruzky
Článek Supermoderní GeForce 8800 GTX vystrkuje růžky

Supermoderní GeForce 8800 GTX vystrkuje růžky

Ondřej Grym

Ondřej Grym

6. 11. 2006 23:56 7
Reklama

A jejich peněženky ostatně také, protože ultra hyper skvělá novinka nebude jistě levnou záležitostí, kterou by v supermarketech balili gratis k pracím práškům. Asijské fórum MyChat se stal prvním webem, který do záležitosti zvané GeForce 8800 GTX vnesl další světlo. Podle MyChat totiž nebude grafický board s jádrem G80, na němž bude zatím poslední GeForce postavena, obsahovat vodní chlazení. Tím se však liší od předešlých návrhů desek osazených G80, jenž vodníka dostaly do vínku.

GeForce 8800: dvě sestry GTS a GTX

MyChat, který rovněž zveřejnil první snímky 8800 GTX od Asuse, ale tvrdí, že jeho informace jsou správné. Web se odvolává na zdroje blízké tomuto výrobci a dodává, že novinka bude podporovat rozraní Microsoft DirectX 10, Shader Model 4.0 a další žhavé vymoženosti z dílny Ovidie – za všechny jmenujme GigaThread technology či Nvidia Quantum Effects.

Asijský tygr Asus údajně připravuje hned dvě varianty 90nanometrové GeForce 8800. Nejvýkonnější model firma údajně označí přízviskem EN8800GTX/HTDP/768M, půjde o GeForce 8800 GTX, její slabší sestřičku pak firma uvede pod názvem EN8800GTS/HTDP/640M (GeForce 8800 GTS).

Na otázku, jakéže budou vlastně rozdíly mezi oběma variantami výše oznámených grafik, je poměrně jasná odpověď: karty se budou lišit nejen množstvím instalované grafické paměti, ale také šířkou paměťové sběrnice a kmitočty instalovaných jader z rodiny G80. GeForce 8800 GTS tak nabídne majiteli „pouhých“ 640 MB operační paměti, která si s GPU popovídá přes 320bitovou sběrnici. Kmitočet mikročipu G80 není u pomalejší GeForce přesně znám (půjde o 500 MHz?), u frekvence pamětí si můžeme být o něco jistější, proto dodejme, že se bude jednat o 900MHz moduly. V případě silnější příbuzné však takt, na kterém poběží G80, známe na jednotky přesně a údajně také spolehlivě. Podle webu MyChat se jedná o 575 MHz. Někomu může tato hodnota připadat jako poměrně nízká, je ale nutné si uvědomit, že G80 je čipem opravdu monstrózním (prý jej tvoří až 700 miliónů tranzistorů). GTX varianta GeForce 8800 proto dodá uživateli vskutku pořádnou porci výkonu – onboardová paměť o velikosti 768 MB bude totiž k jádru připojena skrze 384bitovou sběrnici. Moduly použité na GTX verzi GeForce 8800 budou pravděpodobně typu GDDR4. Při renderování herního prostředí posviští solidní rychlostí 1,80 GHz.

Ovšem vyloučeno není ani nasazení starších GDDR3 pamětí, proti použití trojek však hovoří zejména fakt, že jejich rychlost končí někde u hranice 1700 MHz, což by bylo pro nejvýkonnější z GeForce nedostatečné. Moderní GDDR4 se totiž nechávají ofoukávat větrákem i při 2000 MHz a nezdá se, že by jim vadily i o několik set megahertz vyšší kmitočty.

První GeForce s unifikovanou architekturou?

Samotnému mikročipu G80 jsme se již krátce před několika týdny věnovali. Pro zopakování dodejme, že jde o jednotku s 32 - 48 pixel shadery a blíže neupřesněným (rozuměj neznámýmJ) počtem vertex shaderů (bude jich opravdu 16? Není to málo?). Světovou sítí ale také kolují dohady, podle nichž dostane novorozeně Nvidie tzv. unifikovanou (sjednocenou) architekturu.

GeForce 8800 by se měla krátce po svém oficiálním uvedení objevit na trhu v hojném množství. Aby se tak opravdu stalo údajně zajišťoval sám šéf Nvidie Huang Jen-hsun, který si u TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Copany) nasmlouval „dostatečné výrobní kapacity k produkci nového grafického jádra“, jak tvrdí vydání deníku DigiTimes z poloviny října.

Jen-hsun žadonil u TSMC, chtěl více prostoru pro GeForce

Nová karta by se mohla na trhu objevit již v průběhu listopadu, vánoční nákupní šílenství tak Nvidia nejspíše stihne. Pokud se ptáte, proč TSMC atakovala právě hlava pomazaná samotný Jen-hsun a zajišťovala zde dostatek výrobních prostor pro své dítko, pak vězte, že se lidé z Nvidie obávali, že jim produkční linky TSMC obsadí konkurenční ATI. ATI Technologies, která nedávno vklouzla pod křídla AMD, si u TSMC zamlouvá kapacity pro výrobu 80nanometrových produktů. To se Nvidii samozřejmě nelíbí, podle některých zdrojů totiž u TSMC vyrábí kolem 90 procent svých jader.

Rival od ATI Technologies grafický produkt s kódovým jménem R600 s podporou DirectX 10 již na letošní Vánoce připravit nestihne. Nvidia a její jádro G80 s ním svede boj až v prvním čtvrtletí příštího roku.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama