internet-dnes-bije-na-poplach
Novinka Internet dnes bije na poplach!

Internet dnes bije na poplach!

Zdeněk Princ

Zdeněk Princ

26
Reklama

Jedním z velmi diskutovaných témat poslední doby je možná cenzura internetu. Ať už se to týká Američanů, ať už se to týká přímo obyvatel České republiky, obavy jsou všude totožné. Obyčejní lidé, ale i zastánci „pirátských“ názorů se domnívají, že jakákoliv cenzura spustí nekontrolovatelný řetězec následků, z nichž postupně vyplyne omezení přístupu i na zcela běžně dostupné a ve všech směrech nezávadné stránky.

Vrátíme-li se ale na začátek problémů, celá operace s názvem Stop Online Piracy Act (SOPA) má hájit zájmy filmových, hudebních i herních společností a umožnit jim aktivní ochranu svých děl. To znamená možnost vydobýt si zákaz přístupu na závadné stránky (typicky warez), vymazání takových stránek z internetových vyhledávačů, ale také přísné trestání lidí, kteří třeba na YouTube nahrají své walkthrough videa, či jiný, copyrightem ošetřený materiál.

Proti takovému postoji proto veřejně vystupují velké webové portály a nabádají ostatní k vyjádření nespokojenosti s vyvstávající situací. Patří k nim například Wikipedia, Reddit, Wordpress, ale i weby herních společnosti jako Mojang, Epic, Riot Games a další.

Co se týče České republiky, ožehavým tématem od začátku nového roku je online hazard, nelegálnost kurzových sázek u jiných než českou legislativou licencovaných sázkových kanceláří apod. Poslanci v minulosti chtěli prosadit blokaci takovýchto portálů a není vyloučeno, že se o to budou snažit znovu. Proti cenzuře internetu jako takové proto vystupují i české weby, nabízející podpis petice a alespoň zamyšlení nad možným problémem budoucnosti.


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Reklama
Reklama
Reklama