Homefront Článek Kim Čong-il by HomeFront hrát neměl

Kim Čong-il by HomeFront hrát neměl

Ondřej Švára

Ondřej Švára

13. 6. 2010 22:50 11
Reklama

Téměř kašpárkovskou vizi blízké budoucnosti světa předvedlo na E3 newyorské studio Kaos. Pohádka o tom, jak severokorejský lid ovládne během patnácti let půl světa v boji za dostatek rýže na svátečním stole, nemá na poli herních FPS obdoby. Ta vize dostala jméno HomeFront. A jako úvod do hry vypadá velmi, velmi… nevšedně.

Když akční střílečku z vlastního pohledu HomeFront představovali vývojáři na loňském ročníku, o příběhovém pozadí připravované FPSky se toho příliš nevědělo. Vlastně pouze to, že USA budou po roce 2025 z nějakých důvodů okupovány Severní Koreou a že se hráč zúčastní války s pravděpodobně dosti silným závanem amerického patriotismu. Za porobené USA v osvobozeneckém boji proti KLDR! Ano, nikoliv proti skutečné světové velmoci, ale proti původně zbídačenému skřetovi, ze kterého za relativně krátkou dobu vyrostl vojensko-ekonomický hegemon.

A to bylo tenkrát vše. Po roce se autoři povedených Frontlines: Fuel of War objevují na výstavě podruhé a my už jsme chytřejší. Potvrdili jsme si, že dějová linka načrtnutá Johnem Milliusem, autorem Apokalypsy, se zdá sice dosti našponovaná, nicméně právě ambice jsou to poslední, co by chtěl HomeFront na E3 ztratit. Posuďte sami.

Vzestup zla

Severokorejský vůdce Kim Čong Il zemřel a k moci se dostává jeho syn Kim Čong Un. Brzy využívá zfanatizované síly čtvrté největší branné moci světa a podaří se mu zajistit kýženou zásobu tisíců nukleární hlavic. Rozhodne se realizovat demagogické plány na oživení místního hospodářství a jejich součástí má být mírová anexe jižních sousedů. Spojení obou Korejí pod vedením mladého Kima se stává realitou v roce 2015. Americké jednotky se stahují z oblasti a vojensky silná „nová“ Korea pohlcuje Japonsko. Vzniká velká korejská federace a to zrovna v době, kdy světem otřásá velká ekonomická recese.

V roce 2022 finačně kolabují USA a země se ocitá ve víru lidových bouří. Militarizované korejské oblasti se přitom daří dobře a dva roky nato vojenská federace anektuje další oblasti. Cílem se stává jihovýchodní Asie s centrem v devadesátimilionových Filipínách. Nakonec korejský hegemon vysílá na oběžnou dráhu jakýsi druh elektromagnetické superbomby, způsobující energetickou krizi v celé severní Americe. Země v podstatě zhasne z mapy světa a místní obyvatelstvo začíná žít bez výdobytků moderní civilizace. Je bez elektřiny, bez internetu a živí se drobným zemědělstvím v improvizovaných koloniích. Zatím se korejské jednotky vyloďují na Hawaji a setkávají se jen s decentním odporem. Otud už je pouze krůček do San Francisca. Americká armáda je v oblasti rozprášena. Zbyli jen partyzáni. Je rok 2025…

Trochu té lidskosti

Takže co? Nejstupidnější úvod do hry v dějinách? Možná, ale nepředbíhejme. Detaily děje totiž studio ještě nechce oficiálně pouštět ven i na úkor toho, že vzniká informační šum. Samotný nápad s okupací přitom není špatný. V HomeFrontu začínáte jako civilsta, který si vybral. Už nechtěl žít jako otrok v totalitním režimu a rozhodl se zapojit do partyzánské války za svobodu. Je to změna. Najednou nejste profesionální voják a vaše sqaudra má do pověsti Zelených baretů opravdu daleko. Budete dělat chyby, kterých se elitní vojáci nedpouštějí a celý příběh zkusíte vnímat očima obyčejných lidí, které válka prostě jen donutila bojovat.

Lidský pohled na konflikt by mohl být trumfem HomeFrontu, ale také jeho katem. Alespoň v očích zahraniční odborné kritiky. Na první pohled sice není důvod něco vytýkat ale pozor: opět se hrají válečné (a marketingové) karty o Ameriku. Je jasné, že průměrným rodilým Američanům nová dávka patosu vadit nebude, ovšem pokud máte ještě v paměti obludné hlášky z Modern Warfare 2, tak HomeFront by bohužel mohl notně přiložit pod patriotickým kotlem. Snad strašíme zbytečně.

Skript, jedem!

Novináři zatím oficiálně neměli možnost HomeFront hrát, nicméně už byla předvedena ukázka ze které si lze udělat poměrně solidní obrázek. V jedné misi se hráč dostává do místnosti, kde povstalkyně právě zardousila jednoho Korejce a společně s ní jdete na balkon, pod nímž se na parkovišti nachází banda dalších protivníků. Žena hráče požádá, aby palbou udělal prostor pro schované povstalce, kteří chtějí odpálit jeden místní obchod. Z druhého konce mapy pak záhy kdosi vypálí zápalné střely přímo do inkriminovaného klubka a hráč sleduje, jak se zoufalí Asiaté snaží zbavit plamenů.

Jakmile je dokončena likvidace první skupiny, přibíhá nová a zaujímá pozice ve strážních věžích a na střeše obchodu. Po pár dobře mířených ranách se váš balkon bohužel hroutí na parkoviště a když se chcete sebrat ze země, spatříte korejského vojáka, kterak se vás snaží poravit. Během zlomku vteřiny se však na obozru objeví vůz spřátelených povstalců, který vojáka před vašimi zraky rozšmelcuje. Hořícím parkovištěm se pak ubíráte se ženou ke strážní věži, kde chcete vyčkat, až se plameny uklidní, ale naneštěstí se na obloze objevuje nepřátelská helikoptéra, která vypálí raketu právě do míst, kde se nacházíte. V několika dalších minutách se strhne hektická přestřelka. Z obchodu se vyřítí dosud schované korejské jednotky podporované snipery a vám pomáhá posádka šestikolového vozidla. Intenzivní, adrenalinové…

Celá akce byla velice rychlá, hektická a také notně skriptovaná. Zároveň si nešlo nevšimnout drobných chyb v návrhu umělé inteligence. Vaši parťáci se nedali ovládat, měli vlastní AI, která však působila příliš strojově narozdíl zase od nepřátel, kteří si naopak v otevřeném boji občas nevěděli rady a místo krytí, nebo nového seskupování, pouze běhali tam a zpátky.

Na technické dolaďování hry je poměrně dost času, vždyť HomeFront by se měl objevit až v první polovině příštího roku. Již teď ovšem působí takřka filmově. Stejně jako popsaná akce na parkovišti totiž svypadala spektakulárně i klidná procházka zemědělskou usedlostí, kde si lidé nad ohništěm klohnili okupační eintopf z čehokoliv, co se dalo na plácku za maringotkou vypěstovat. Alternativní budoucnost Ameriky byla na těchto záběrech skutečně skličující. HomeFront by tak mohlo být docela hezkým odkazem na Freedom Fighters v mundúru Modern Warfare. Příští rok nashle u recenze.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama