AMD představilo nové grafické karty RX 7900. Lákají na novou architekturu a nižší cenu než konkurence, přímé srovnání ale chybí
i Zdroj: AMD
Novinka AMD představilo nové grafické karty RX 7900. Lákají na novou architekturu a nižší cenu než konkurence, přímé srovnání ale chybí

AMD představilo nové grafické karty RX 7900. Lákají na novou architekturu a nižší cenu než konkurence, přímé srovnání ale chybí

Radek Raudenský

Radek Raudenský

4. 11. 2022 10:31

Zatímco NVIDIA odhalila svou novou generaci grafických karet už v říjnu letošního roku, AMD si počkalo o měsíc déle. Nakonec jsme se ale v rámci speciální konference dočkali a výrobce oficiálně představil RX 7900 XTX a RX 7900 XT, které se mají utkat v souboji s GeForce RTX 4090 a 4080.

Reklama

  • AMD představilo své nové vlajkové grafické karty
  • Hlavním tahákem je nová architektura, ale také nová generace FSR

AMD do grafických karet vsadilo svou novou architekturu, která navíc rozděluje kartu na několik sektorů. Hlavní nápor odbyde 5nm výpočetní jednotka, paměť ale obstarává šest 6nm cache pamětí. Dle AMD tento způsob výroby redukuje náklady i výsledné ceny, v tomto případě se společnost měla zaměřit i na raytracing, který se stal v posledních generacích hlavním tahákem konkurenční NVIDIE.

AMD zatím nezveřejnilo přímé srovnání s kartami GeForce RTX, na výkon v praxi si tak budeme muset ještě chvíli počkat. Kromě výkonu v raytracingu se vývojářský tým soustředil také na dodatečný software. Kromě dedikovaných RT jader totiž NVIDIA drží velkou konkurenční výhodu ve své technologii DLSS, které se AMD zatím nepodařilo vyrovnat.

To by se ale mohlo změnit s uvedením nové generace FSR 3. Ta slibuje dvojnásobný počet snímku vůči FSR 2, as to i díky technologii generování snímků, kterou jsme mohli před několika týdny vidět také u DLSS 3. K vydání ale dojde až v příštím roce, zatímco nové karty dorazí už 13. prosince. Jejich ceny jsou stanoveny na 1000 dolarů (25 tisíc korun) za RX 7900 XTX s 24 GB VRAM a 900 dolarů (22,5 tisíce korun) za RX 7900 XT s 20 GB VRAM. To jsou značně nižší ceny než v případě konkurence, vše ale záleží na testech při přímém porovnání. 

Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz